Občina Izola, ki ima že leta težave z luknjo v blagajni, poskuša na vse načine nekoliko izboljšati podhranjene finance. V zadnjem času za to skrbijo mobilni radarji in občinsko redarstvo, ki so s svojimi metodami ujezili marsikaterega voznika. Sedaj pa kot kaže prekipeva tudi podjetnikom.
Pred časom smo že poročali o nezadovoljstvu v Izoli, kjer so čez noč začeli veljati zelo strogi cestnoprometni ukrepi. Sprva so številne voznike razjezili mobilni radarji, ki so primerno skriti v grmovjih, ob prekoračitvi hitrosti pa domov atomatsko prihajajo položnice. Nekateri so dobili tudi po tri. Vse več pritožb prihaja tudi iz Livad, kjer občinsko redarstvo do vejice natančno implementira zakon o pravilnem parkiranju, kljub temu da prostih mest kronično primanjkuje. Številne tako zjutraj čaka lepa popotnica − kazen občinskega redarstva.
Sedaj pa so svoj glas dvignili tudi podjetniki, ki pravijo, da se je občina očitno odločila, da bo svoje slabo finančno stanje reševala na njihovih plečih.
Tabla ali reklama?
Pod drobnogled smo vzeli primer podjetnika, ki ga bomo poimenovali Robert (gre za izmišljeno ime). Ta že dolga leta v enem od lokalov v centru mesta opravlja svojo dejavnost. Konec lanskega leta se je občina odločila, da bo zaračunala takso za oglasne table. To sicer ni sporno in omenjeno takso pobirajo številne občine. Vendar se taksa lahko izračuna le za oglasne, ne pa tudi za informativne table.
Fotografija je simbolična
"Na vratih imam napisan urnik obratovanja, nad vrati pa tablo, na kateri piše, za kakšne vrste dejavnost gre. Samo to, brez kakršnegakoli oglaševanja. To pa moram imeti, sicer bi lahko od inšpekcije dobil kazen, ker moraš imati naznanjeno, kakšno dejavnost izvajaš," je povedal Robert, ki je se je potem, ko je prejel položnico, tudi pritožil. "Pritožbo pa so mi gladko zavrnili, češ da oni smatrajo tablo kot oglasno," je še pojasnil. Položnice so sicer prihajale tudi v času županovanja Brede Pečan in Tomislava Klokočovnika, vendar je takrat po pritožbi in pojasnilu, da tabla ni oglasna, ampak zgolj informativna, kot veleva zakon, občina odstopila od zahtevane takse. Tokrat pa je občina praktično vse pritožbe gladko zavrnila. Takšnih primerov je zelo veliko, zato Robert pravi: "Ne morem se znebiti občutka, da želi nekdo reševati težave na mojih plečih in to ni prav. Na koncu mi ne preostane drugega kot plačilo, saj je najbrž vsem jasno, da me to manj stane, kot da bi sprožil upravni spor," je še pojanil.
Za odgovore smo se obrnili tudi na Občino Izola, kjer je tamkajšnja predstavnica za stike z javnostmi Martina Miklavčič Šumanski v svojem odgovoru zapisala: "Tako župan kot občinske službe delujejo v skladu z veljavnimi predpisi. Dejstvo pa je, da se nadzor predmetov skladno z Odlokom o občinskih taksah od leta 2009 do 2011 zaradi neaktivnosti zaposlenih na Občini Izola ni izvajal. V sklopu reorganizacije delovanja občinske uprave je bila navedena nepravilnost zaznana in odpravljena. Zavezanci plačila takse so tako po nekaj letih ponovno dobili odločbe in bili nad njimi morda presenečeni, gre pa zgolj za izpolnjevanje veljavnih predpisov."
Več iz rubrike Mesta:
Izola vabi s ponudbo "zelišča za jajca"
(za ta bolj šturlaste, predvsem če redarji ali občinarji to berejo: sarkazem)