Potem ko je prvi mož Term Čatež in skupine DZS Bojan Petan napovedal, da hotela Aquapark Žusterna v Kopru ne bodo več prodajali, temveč prenovili, ostaja usoda delavcev, zaposlenih v gostinskem delu hotela, negotova. Kot je po sestanku s predstavniki družbe Terme Čatež povedal predsednik sindikata Konfederacija sindikatov 90 Damjan Volf, so zaposlenim ponudili novo zaposlitev v več kot 200 kilometrov oddaljenem Čatežu.
NESPODOBNA PONUDBA: Zaposlenim v Aquaparku Žusterna ponudili službo 200 kilometrov od Kopra
Koper
Damjan Volf
"Napoved o odpuščanju delavcev nas je negativno presenetila," je dejal predsednik Obalne sindikalne organizacije KS 90 Damjan Volf. Kot je povedal, so delodajalca v preteklosti večkrat opozorili na potrebo po prenovi objekta zaradi varnosti in zdravja tako zaposlenih kot uporabnikov.
"V obvestilu, ki smo ga prejeli v preteklem tednu, je bilo na začetku zapisano, da se bo Aquapark temeljito prenovilo; rekli smo: "Končno!", a nato je sledilo nadaljevanje, v katerem so nas obvestili, da bo zaradi zahtevnih tehničnih del v času obnove v objektu obratovala samo glavna recepcija. Trenutno naj bi se spraševali, ali bi raje imeli hotel višje kakovosti ali apartmajsko naselje, vendar iz tega, da nameravajo odpustiti vse gostinske delavce, sklepamo, da je prva možnost očitno izključena. Področja gostinstva ne bodo več potrebovali, saj naj bi poslovali na drugačen način kot doslej. Ukinjajo se torej vsa gostinska delovna mesta," je napovedi potrdil Volf.
Bojan Petan
Delavcem so resda ponudili možnost dela na drugi lokaciji, in sicer v Čatežu, ki je več kot dvesto kilometrov oddaljen od Kopra. To bi pomenilo, da bi za prihod na delo z avtomobilom iz Kopra do Četeža potrebovali približno dve uri, z avtobusom glede na slabe avtobusne povezave celo štiri ure in pol. Enako velja za odhod z dela domov. "Ta ponudba je nespodobna," je prepričan Volf. "Zaposleni bi se z avtom samo v eno smer vozili več kot dve uri."
Volf opozarja tudi na protislovje, ki nastaja, ko odpuščajo delavce, za katere se hkrati stalno govori, kako jih primanjkuje: "Delodajalci v gostinstvu se že dalj časa pritožujejo zaradi pomanjkanja kakovostne delovne sile, tukaj pa delavce, ki so svoje delo dolgo vrsto let dobro opravljali, odpuščajo. Govorimo o kadrih, ki so deficitarni in ki že dolga leta opravljajo delo za delodajalca, zato bi morali najti drugačno rešitev, da bi ti delavci lahko opravljali svoje delo tudi po prenovi," je prepričan Volf.
"Gre za dobro stoječega delodajalca; več kot 500 zaposlenih je lani doseglo prihodke, ki so bili višji kot leto pred tem, in dobiček, ki je bil več kot dvakrat večji. Zato bi delodajalec moral razmisliti tudi o tem, kaj lahko ponudi svojim zaposlenim, tako glede kvalitetnejših delovnih mest kot višjega dohodka, ne pa da razmišlja zgolj, kako izkoristiti prednost dobre lokacije," opozarja Volf, ki zagotavlja, da bo sindikat naredil vse za zaščito delavcev.
"Naredili bomo vse, da zaščitimo delavce in preprečimo kršitve delovne zakonodaje. Želimo, da so delavci ustrezno nagrajeni za svoje delo, ki so ga vrsto let opravljali za tega delodajalca. Terme Čatež smo ponovno pozvali, da naj ohrani delovna mesta za te delavce tudi v prenovljenih prostorih."
Sindikat obenem opozarja tudi na vlogo Mestne občine Koper (MOK) pri umeščanju novega poslovnega modela Term Čatež v lokalno okolje. "Če gostinstva ne potrebujejo več in tukaj ne vidijo hotela, ampak nekaj drugega, se postavlja vprašanje lokalne umeščenosti takega poslovnega modela turizma v to okolje. Seveda bi apartmaje trg razgrabil. Kaj pa bi potem bilo tukaj, je drugo vprašanje. Po izkušnjah Izole in Pirana, kjer so zrasla spalna naselja, bi se to ponovilo tudi tukaj. Na tako lepi lokaciji si res ne želimo dobiti še eno spalno naselje, ki bo zaživelo samo poleti, večino leta pa samevalo. O tem bi morala kaj reči tudi koprska občina in prevzeti večjo odgovornost za ohranjanje in izboljšanje kakovosti bivanja ter sobivanja v tem okolju," je prepričan predsednik SK 90.