V ponedeljek bosta minili dve leti, odkar se je na ustanovni seji sestal aktualni, deveti sklic Državnega zbora. Ta se je v tem času sestal na 88 sejah in sprejel nekaj več kot 200 zakonskih aktov, največ po nujnem postopku. Poslanci so odločali tudi o štirih interpelacijah in ustanovili tri preiskovalne komisije.
NA POLOVICI MANDATA: Kako delovni so bili poslanci Državnega zbora?
Slovenija
Poslanci devetega sklica Državnega zbora (DZ) so svoj štiriletni mandat začeli z ustanovno sejo 13. maja 2022, doslej pa so se sestali na 88 sejah. Od tega je bilo 19 rednih in 69 izrednih sej, ravno na obletnico, torej v ponedeljek, sledi še 70. izredna seja.
V parlamentarni postopek je bilo po podatkih DZ, ki zajemajo stanje od 13. maja 2022 do 7. maja 2024, vloženih 299 zakonskih predlogov, poslanci so jih sprejeli 203. Parlamentarci pa so zeleno luč prižgali še 124 spremembam in dopolnitvam zakonov ter potrdili 28 ratifikacij.
Med zakoni jih je bilo največ, 65, sprejetih po nujnem postopku, 60 po rednem in 50 po skrajšanem postopku. Na predlog vlade je DZ sprejel 173 zakonov, na predlog poslancev 23, na predlog državnega dva, na predlog volivcev pa pet. Poslanci sedanjega sklica so zastavili 2889 poslanskih vprašanj in pobud.
Delovalo je 22 delovnih teles DZ, ki so zasedala na skupno 450 sejah. Med najbolj aktivnimi sta s skupno 86 sejami odbor za zunanjo politiko in odbor za zadeve Evropske unije z 82 sejami.
V parlamentarnem postopku so tudi štiri predlagane spremembe ustave - predlog sprememb glede imenovanja sodnikov, imenovanja vlade, glede pristojnosti ustavnega sodišča in predlog za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo.
Poslance je zaposlovalo tudi odločanje o referendumih. V parlamentarni postopek je bilo vloženih šest predlogov za izvedbo zakonodajnih referendumov, DZ je razpisal tri. Nedavno je DZ razpisal še tri posvetovalne referendume, in sicer o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, rabi konoplje in preferenčnem glasu na volitvah v DZ.
V aktualnem sklicu DZ so delo začele tri preiskovalne komisije - o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank, o sumu nedopustnega političnega vmešavanja v delo policije in drugih državnih organov ter o kanalu C0. Pred komisijami se je do 7. maja skupno zvrstilo 77 prič. DZ je minuli teden na zahtevo državnega sveta odredil še eno parlamentarno preiskavo, in sicer o poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda.
V DZ je bilo tudi v tem sklicu vloženih več interpelacij. Pred poslanci so se uspešno zagovarjale zunanja ministrica Tanja Fajon, tedanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar in ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Interpelacijo je uspešno prestal tudi celoten ministrski zbor vlade Roberta Goloba.
Poslanci so se seznanjali tudi z odstopi ministrov: Dominike Švarc Pipan, Danijela Bešič Loredana, Tatjane Bobnar, Sanje Ajanović Hovnik in Uroša Brežana. Na predlog premierja Goloba pa je DZ razrešil ministrico za kmetijstvo Ireno Šinko.