Pred nekaj dnevi se je na Malem Lošinju zgodil nenavaden incident, ki je povzročil zaskrbljenost med lokalnim prebivalstvom, a na srečo ni prišlo do hujših posledic. Gre za primer, ko je helikopterska nujna medicinska pomoč z Reke poslala helikopter na Lošinj po poškodovanega otroka, vendar je nato odločila, da ga ne bodo prepeljali v bolnišnico s helikopterjem, temveč po kopnem.
NA OTROKA PADLO 15-KILOGRAMSKO PLATNO: Prispel je reševalni helikopter, ki pa se je v bolnišnico vrnil prazen
Kronika
Nesreča se je zgodila 22. aprila okoli 21.40 v hotelu Vespera v Sunčani uvali na Malem Lošinju. Prišlo je do padca težkega platna za projektor, ki je tehtalo več kot 15 kilogramov. Platno je padlo na otroka in učiteljico, ki sta utrpela poškodbe. Takoj po tem je na kraj dogodka prispela ekipa nujne pomoči, ki je poškodovancema nudila prvo pomoč in otroka imobilizirala v zaščitni zračni jopič. Zaradi narave poškodb so se odločili, da bo za hiter prevoz poškodovancev v bolnišnico z Reke potrebno poslati helikopter.
Helikopter je prispel na letališče Lošinj okoli 23. ure, vendar je zdravnica helikopterske ekipe po pregledu poškodovanih sprejela odločitev, da ju ne bodo prepeljali v bolnišnico po zraku. To je bila odločitev, ki je temeljila na zdravniški oceni in predpisanih smernicah za prevoz pacientov. Kljub temu da so imeli helikopter na voljo, so se odločili, da bodo poškodovanca prepeljali po kopnem, saj so ocenili, da to ne bo ogrozilo zdravja poškodovanega otroka.
Ker je zadnji trajekt iz Meraga za Valbisko že odplul ob 22.30, so morali organizirati izredni trajekt za prevoz poškodovancev na kopno. Po tem, ko so okrog 23.30 začeli prevoz po kopnem, so prispeli v Valbisko okoli 1. ure zjutraj, 23. aprila. Tam so poškodovanca prevzeli reševalci s Krka, ki so ju nadalje prepeljali v KBC Rijeka. V bolnišnico so prispeli okoli 1.45 zjutraj. Vozilo nujne pomoči z Lošinja pa se je na otok vrnilo šele okoli 3. ure zjutraj.
Lokalni prebivalci so izrazili zaskrbljenost zaradi dolgotrajnega prevoza, saj je celoten postopek trajal več kot štiri ure. Kritizirali so slabo organizacijo in dejstvo, da so kljub razpoložljivosti helikopterja in hitrih ladij prevozi v nujnih primerih še vedno tako dolgi. To so občutili kot težavo, saj bi v nujnih primerih tako dolgi prevozi lahko vplivali na kakovost in hitrost medicinske pomoči.
Senka Kajčić, ravnateljica Zavoda za nujno medicino Primorsko-goranske županije, je v pogovoru za medije pojasnila, da je zdravniška ekipa v tem primeru sprejela odločitev na podlagi zdravniške ocene stanja pacienta in predpisanih smernic. Po njenih besedah je bil otrok lažje poškodovan, zato dolgotrajnost prevoza ni imela vpliva na njegovo zdravje. V KBC Rijeka je bil otrok že v zgodnjih jutranjih urah 23. aprila odpuščen. Zaradi zaščite zasebnosti pacienta zavod ni mogel razkriti dodatnih podrobnosti, piše Vecernji.hr.