V okolici slovenskih šol je začasno povečana navzočnost policije. Gre za ukrep, za katerega so se v petek dogovorili z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje. Podrobnejših lokacij obalnih šol, kjer je prisotna, policija zaradi varnosti ne razkriva. Podatki kažejo, da število prijavljenih primerov medvrstniškega nasilja, ki jih obravnava PU Koper, iz leto v leto narašča. Medtem ko je bilo leta 2021 prijavljenih 38 primerov, jih je bilo lani kar 54. V zadnjem času policija ne beleži povečanega števila resnih prijav ali groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih na obalnem območju.
MEDVRSTNIŠKO NASILJE V OBALNIH ŠOLAH: Koprski policisti letos prejeli 13 prijav
Koper
Policija je v zadnjih dneh okrepila svoje aktivnosti predvsem v delu, ki se nanaša na sodelovanje z vodstvi vzgojno-izobraževalnih zavodov in s strokovnimi delavci. To vključuje skupne preglede in osvežitve varnostnih ocen ter svetovanje, kako ravnati v primeru groženj in povečanih tveganj. "V okviru rednega dela smo - glede na ocenjene varnostne razmere - tudi povečali svojo prisotnost v okolici osnovnih in srednjih šol, nismo pa zaradi tega angažirali dodatnih policistov," so pojasnili na koprski policijski upravi (PU Koper).
Kot zagotavljajo, se policisti z vso resnostjo odzivajo na vsako prijavo, informacijo in obvestilo. Ob prijavi izvedejo vse nujne ukrepe za ugotovitev izvora in resnosti groženj. Poudarjajo pa, da "vsaka prejeta informacija, zlasti ko se ta nanaša na nepremišljena ravnanja otrok, ki so te dni prav tako pod vtisom tragičnih dogodkov, še ne nujno predstavlja resne grožnje v njihovem okolju".
Na območju PU Koper so v lanskem letu obravnavali 54 primerov medvrstniškega nasilja, kar je bistveno več kot v letu 2021, ko je bilo takih primerov 38. Letos so obravnavali 13 primerov. Največkrat se odvija v prostorih šol, sledijo drugi kraji, kot je pot v ali iz šole, spletno nasilje, nakupovalni centri, gostinski lokali, na domu oškodovanca ali na domu storilca. V večini primerov je šlo za verbalno in psihično nasilje, za objavo fotografij oziroma za izsiljevanje, medtem ko so bile telesne poškodbe redkejše.
Kot glavni razlog za povečanje števila obravnavanih primerov medvrstniškega nasilja na PU Koper izpostavljajo povečane aktivnosti policije v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, ki so usmerjene v prepoznavanje medvrstniškega nasilja, intenzivnejše ozaveščanje mladostnikov in njihovih staršev o nujnosti prijave takih dejanj ter zasledovanje ničelne tolerance ob njihovi zaznavi. "Vse to je zagotovo privedlo tudi do večjega števila prijavljenih primerov. Prijave prejemamo tako s strani šol kot tudi staršev oškodovanih otrok ali mladostnikov. O ugotovitvah obveščamo pristojni Center za socialno delo," pojasnjujejo na PU Koper.
Policisti svetujejo in opozarjajo na določene nevarnosti in tveganja ter spodbujajo odgovorne osebe v vzgojno-izobraževalnih zavodih k takojšnjemu reagiranju - še toliko bolj ob morebitnih pojavih groženj ali dogodkov z elementi nasilja. "Pri izvajanju preventivnih aktivnosti veliko pozornosti posvečamo ozaveščanju otrok in mladostnikov s ciljem odvračanja od nasilne komunikacije in nasilnih dejanj. Tudi na spletni strani policije je objavljenih veliko informacij, napotil in nasvetov za otroke ali mladostnike, kako naj ravnajo, če se znajdejo v vlogi žrtev medvrstniškega nasilja," še pojasnjujejo.
Kaj v teh dneh policisti še posebej sporočajo staršem? Ključno je, da starši "zavzamejo odločno stališče proti nasilju ter da otrokom postavijo jasne meje dopustih ravnanj, dejanj, izjav… Predvsem pa morajo otroci dobiti sporočilo, da se v primeru kakršnihkoli težav vedno lahko obrnejo na svoje starše ali druge odrasle osebe, ki jim bodo takrat lahko pomagali. Otrok naj bo slišan še preden se pojavijo težave, saj bo le tako vedel, da bo slišan in zaščiten v vseh situacijah, v katerih se bo znašel," svetuje policija.