LOGAR V ZDA, JANŠA V IZRAELU: Da se Slovenija zanima za nakup izraelskega orožja, v kabinetu premierja niso potrdili

Slovenija

Zunanji minister Anže Logar se bo danes v Washingtonu srečal z ameriškim državnim sekretarjem Mikom Pompeom. Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, je dvodnevni obisk v ZDA namenjen poglabljanju odnosov med Slovenijo in ZDA, zgodovinskima prijateljicama, strateškima partnericama in zaveznicama v zvezi Nato. Premier Janez Janša danes začenja obisk v Izraelu. Kot napovedujejo v kabinetu predsednika vlade, bo dvodnevni obisk priložnost za pogovore o ključnih zunanjepolitičnih temah, kot so Sirija, Irak, Iran in bližnjevzhodni mirovni proces, ter tudi za pogovore o nadaljnjem sodelovanju na področjih kibernetske varnosti in umetne inteligence.

Ameriški državni sekretar Pompeo (na fotografiji levo) in slovenski zunanji minister Logar avgusta letos, ko je Pompeo obiskal Slovenijo. 

Logar se bo na State Departmentu srečal s Pompeom in s pomočnikom ameriškega državnega sekretarja za evropske in evrazijske zadeve Philipom Reekerjem. Ministra bosta glede na sporočilo MZZ izmenjala poglede na aktualna vprašanja skupnega interesa ter govorila o novih priložnostih za sodelovanje.

Srečanjema bo sledila izjava ministra Logarja za slovenske medije. V torek so predvidena še druga dvostranska srečanja, med drugim z ameriško senatorko slovenskega rodu Amy Klobuchar, so sporočili z MZZ.

Logarja bo spremljal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki bo na State Departmentu podpisal memorandum o razumevanju v zvezi s strateškim civilnim jedrskim sodelovanjem. Kot je pojasnil Vrtovec, memorandum ni podlaga za konkreten posel, lahko pa služi kot katalizator za dodatno sodelovanje pri prenosu znanj in izkušenj.

Infrastrukturni minister Vrtovec se je septembra letos srečal z ameriško veleposlanico v Sloveniji Lyndo C. Blanchard.

Memorandum tako ne pomeni podlage za posel pri izbiri tehnologije za morebitni drugi blok Nuklearne elektrarne Krško (Nek). Ameriška družba Westinghouse, ki je s tehnologijo opremila Nek, bi bila lahko v igri pri dobavi tehnologije tudi za drugi blok, če bi se Slovenija odločila zanj. Vlada je drugi blok sicer uvrstila na seznam pomembnih strateških projektov za okrevanje po koronski krizi, odločitev o gradnji pa naj bi bila sprejeta najkasneje do leta 2027.

Janša se bo v torek, ko bo potekal uradni del obiska, poleg z gostiteljem, izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem, srečal tudi z izraelskim predsednikom Reuvenom Rivlinom in zunanjim ministrom Gabijem Aškenazijem, napovedujejo v kabinetu.

Za danes pa so napovedani pogovori s predstavniki podjetij na področju kibernetske varnosti in drugih uspešnih podjetij, ki mu bodo predstavili svoje delovanje in možnosti za sodelovanje s slovenskimi podjetji. 

Pompeo in premier Janša

Janša ima danes na programu tudi večerjo s častnim konzulom Republike Slovenije Eivalom Giladijem in predstavnikoma Izraelsko-slovenske gospodarske zbornice Drorom Dotanom in Danielom Jogevom.

Obisk po navedbah kabineta predsednika vlade predstavlja potrditev dobrih in tradicionalno prijateljskih odnosov med državama. To bo priložnost za pogovore o ključnih zunanjepolitičnih temah, kot so Sirija, Irak, Iran in bližnjevzhodni mirovni proces, ter pogovore o nadaljnjem sodelovanju na področjih kibernetske varnosti in umetne inteligence, kjer je Izrael ena vodilnih držav v svetu.

Več medijev je v zadnjih dneh pisalo, da naj bi se Slovenija zanimala za nakup izraelskega orožja, zlasti v kontekstu vojaških nabav po napovedanih investicijah za Slovensko vojsko v višini 780 milijonov evrov. V kabinetu predsednika vlade navedb o morebitnih nabavah izraelskega orožja niso potrdili.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Martin Kacur |  07 .12. 2020 ob  17: 12
Upam, da nimata povratne karte.
kokodek |  07 .12. 2020 ob  15: 00
odlično, komaj čakam, da kupimo orožje in postreljamo vse viruse. najbolj učinkovito je seveda jedrsko