Kriza očitno še ni tako huda

Obala

Velikokrat je slišati o lepotah cele Slovenije, a ko posijejo prvi spomladanski sončni žarki, se vsi odpravijo na morje. To je dokazal tudi zadnji konec tedna, ko smo po dolgi zimi lahko prvič slekli debele puloverje in se martinčkali na soncu. Vsa tri obalna mesta so bila polna dnevnih turistov, ki so ob odhodu "uprizorili" podobno gnečo, kot smo ji priča v času najvišje počitniške sezone sredi poletja. Kljub krizi, ki je vse bolj ostra, se tako ljudje ne odpovedujejo enodnevnim izletom, mi pa smo preverili, koliko takšen izlet stane in kateri obalni kraj je najbolj ekonomičen za enodnevni izlet. 

Pod drobnogled smo vzeli Izolo, Koper in Portorož, predpostavljali pa smo, da se na enodnevni obalni izlet odpravi štiričlanska družina z avtomobilom. Že hitra računica pokaže, da čeprav trajajo en dan, takšni izleti še zdaleč niso poceni. Družina se namreč zagotovo odpravi na kosilo v restavracijo (mi smo za svojo raziskavo vzeli v zakup pico  štiri letne čase, malo), računali smo še na dve mali pivi in dvakrat dva deci soka, ter še štirikrat po dve kepici sladoleda. Če temu prištejemo še cene parkirnin, hitro ugotovimo, da je za današnje razmere takšen izlet pravi luksuz, ki pa se mu, sodeč po gnečah, le redki odrečejo.

Najcenejša je Izola, nato Koper, Portorož najdražji

V Izoli lahko malo pico dobite že za dobrih šest evrov, najcenejši pa so tudi sok, pivo in sladoled. Prav tako je tu najcenejše parkiranje. Obstaja sicer možnost, da parkirate brezplačno, a je to ob koncih tedna bolj kot ne loterija, zato je potrebno razmisliti tudi o strošku parkiranja, ki v primeru 10 ur parkiranja vsekakor ni zanemarljiv. Po našem izračunu družina v piceriji porabi dobrih 40 evrov, cena s celodnevnim plačilom parkirišča pa se povzpne na nekaj več kot 50 evrov. 

Nekoliko dražji je Koper, kjer so dražje tako pice kot tudi sladoled in pijača, povsem iste pa so cene parkiranja, skupni strošek za štiričlansko družino pa znaša le nekaj manj kot 65 evrov. Pričakovano najdražji je Portorož, kjer boste za omenjeno ponudbo vključno s parkiriščem plačali le kak cent manj kot 70 evrov. 

Seveda smo pri svojem brskanju iskali ponudnike z najnižjo ceno, tudi izbor jedi in hrane je bil, kot je vidno, precej skromen. A dejstvo je, da takšen izlet tudi pri racionalni porabi, če prištejemo še stroške goriva, hitro skoči nad 100 evrov, kar za le en dan oddiha, čeprav za celo družino, predstavlja velik strošek.

Morda pa kriza le ni tako huda, kot jo nekateri želijo predstaviti, glede na to, da v soboto in nedeljo niso bile polne le picerije, ampak tako rekoč vse restavracije, tudi tiste višjega cenovnega razreda, kjer za šest evrov ne dobite niti predjedi ...

Več iz rubrike Družba:

 Novost priljubljenega puba: pivo Bernard

Za podelitev častnega doktorata Zupančiču vladala široka podpora

V Portorožu Dnevi slovenske informatike

Deli novico:

Poldika |  21 .04. 2013 ob  13: 27
Končno en neodvisen novinar!
J.V. |  17 .04. 2013 ob  17: 44
-1
Zanimiva debata se razvija iz tega. Dejansko pa so bile številne restavracije, picerije, gostilne takorekoč polno zasedene.
t1000 |  17 .04. 2013 ob  16: 28
Polno ljudi po promenadi ni noben pokazatelj, bi bilo potrebno ugotoviti kolikšna je bila potrošnja ob takem številu ljudi. Tudi poleti so izolske plaže polne, vendar jih ima 70% sendvič in pijačo s seboj, torej ne pusti niti centa izolskemu gospodarstvu.
lol |  17 .04. 2013 ob  14: 00
Ocitno pri nas ni kriza ce nekdo samo shaja skozi zivljenje in si dejansko ne more privoscit nic vec kot vikende za potep. Dokler ne bo povprecna placa taka da si lahko clovek placa hrano, najemnisko stanovanje in avto brez da trpi drugi del zivljenja bo kriza oz. suzenjstvo brez zivljenja.
Šur |  17 .04. 2013 ob  13: 00
Na podlagi enega sončnega vikenda sklepaš o vedenju in finačnem stanju potrošnikov.
StrupeniAdi |  17 .04. 2013 ob  11: 58
lp
Pisec pravilno ugotavlja da ne gre za ne vem kakšno krizo.Če je to kar se je dogajalo v nedeljo v Piranu in Portorožu kriza naj kar še traja.!Ne vem lahko pa videz vara.....Očitno pa je kriza v sosednji Italiji ki naj bi bila takorekoč na kolenih.Je pa res da je to še vedno velika država ,se pa pozna da jih ni več toliko kot včasih.Uradnim podatkom pa jaz osebno že dolgo ne verjam več!In ne vem zakaj pri nas še vedno govorimo o procentih,številkah,tonah.kot v času socializma.Govori naj se o denarju.lp
Mario Fašista |  17 .04. 2013 ob  10: 49
Morda. Ampak v Izoli je zato 15% manj slovenskih gostov. Torej očitno je huda.