V ZDA so do torka zvečer našteli več kot milijon primerov okužb z novim koronavirusom in 58.335 smrti zaradi bolezni covid-19. Mrtvih je sedaj več, kot je umrlo ameriških vojakov v vietnamski vojni. Ameriški predsednik Donald Trump sicer meni, da bo novi koronavirus izginil sam po sebi, tudi brez cepiva.
KORONAVIRUS V ZDA TERJAL VEČ ŽIVLJENJ KOT VIETNAMSKA VOJNA: Tudi Brazilija prehitela Kitajsko
Svet
Število potrjenih okužb se je v ZDA v 18 dnevih podvojilo na 1.012.583 in jih je sedaj za tretjino vseh na svetu. Kar 30 odstotkov vseh je v državi New York, kjer so jih do torka zvečer potrdili 295.000, v mestu New York pa 162.000. V državi je umrlo 22.912 ljudi, v mestu 17.682.
Univerza Washington sedaj ocenjuje, da bo v ZDA do 4. avgusta umrlo 74.000 ljudi, kar je sicer precej manj od uvodnih ocen, ampak več od ocene iste univerze 22. aprila, ko je napovedovala 67.600 mrtvih.
ZDA so trenutno po okužbah na prebivalca na 5. mestu na svetu. Imajo 30 okužb na 10.000 prebivalcev. Največ jih ima Španija (48 na 10.000), sledijo Belgija, Švica in Italija.
Predsednik ZDA je kljub temu ponovno menil, da bo novi koronavirus izginil tudi brez cepiva, ker je njegova vlada naredila ogromen napredek in sliši same dobre stvari. Četudi se bo novi koronavirus septembra vrnil, Trump meni, da bodo z njim opravili, ker so se doslej veliko naučili "o tem nevidnem sovražniku". Trump je že 27. marca, ko je bilo v ZDA 60 primerov potrjenih okužb, zagotovil, da bo novi koronavirus čudežno izginil, kar je ponovil tudi 3. aprila, ko je bilo 270.000 okužb.
Trump bi odprl mesnopredelovalne obrate
Sedaj tudi razmišlja, da bi za letalske potnike iz območij sveta, kjer je veliko okužb z novim koronavirusom, uvedli merjenje temperature ob prihodu v ZDA. V kratkem namerava mesnopredelovalnim tovarnam v državi odrediti, da so odprte kljub novemu koronavirusu, da ne bo motenj v preskrbovalni verigi. V ZDA so sicer zaradi okužb med delavci doslej zaprli 20 večjih tovrstnih tovarn.
Sindikati delavcev te industrije so Trumpa kritizirali, da mu je več za narezke kot za ljudi. V mesnopredelovalnih tovarnah se je doslej z novim koronavirusom okužilo 6500 ljudi, umrlo pa jih je približno 20. Trumpov ukaz naj bi vseboval tudi določilo, da delavci tovarn ne bodo smeli tožiti, če bodo zboleli za koronavirusno boleznijo 19.
V petek bodo stavkali v podjetjih s povečanim prometom v času koronovirusa
Opozorilno stavko v petek, ko je mednarodni praznik dela 1. maj, napovedujejo zaposleni pri podjetjih Amazon, Instacart, Whole Foods, Walmart, Target, in FedEx, ki imajo v času pandemije novega koronavirusa povečan promet in ustvarjajo dobičke. Zahtevali bodo večjo varnost pri delu, plačane bolniške in dopuste ter višje plače.
Mačke naj ostanjo doma, psi na dveh metrih razdalje
Ameriški center za nadzor nad boleznimi (CDC) je v torek izdal tudi navodila lastnikom psov in mačk oziroma hišnih ljubljenčkov, in sicer, da tudi zanje veljajo enaka pravila družbenega distanciranja, kot to velja za ljudi. Psi na sprehodih morajo tako biti dva metra stran od ljudi in drugih psov, mačke pa ostati v hišah ali stanovanjih.
CDC priznava, da ni dokazov, da bi domače živali bistveno širile novi koronavirus, ampak so ga pri nekaterih odkrili in zaradi tega CDC priporoča, da z njimi ravnajo kot z ljudmi oziroma družinskimi člani. Če zbolijo, naj bi ljudje v njihovi bližini nosili zaščitne maske.
Pence trdi, da zaščitne maske ne potrebuje
Te bi morali nositi tudi člani Trumpove vlade, vendar si je podpredsednik ZDA Mike Pence v torek prislužil obilico kritik, ko med obiskom klinike Mayo v Minnesoti ni nosil maske, čeprav politika klinike to izrecno zahteva in so Penceu to vnaprej povedali. Pence je v zagovor dejal, da se redno testira, da nima novega koronavirusa in zato ne potrebuje zaščitne maske.
Brazilija najhuje prizadeta država v Južni Ameriki
V Braziliji so medtem zabeležili že več kot 5000 smrtnih žrtev novega koronavirusa, je v torek sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje. Tudi ta država je po številu smrtnih žrtev covida-19 prehitela Kitajsko, kjer se je začel širiti smrtonosni virus. V zadnjih 24 urah so v tej južnoameriški državi zabeležili 474 smrti zaradi koronavirusa, kar je največ doslej. Število smrtnih žrtev se je tako povzpelo na 5107. Za 1156 smrtnih primerov sicer še ugotavljajo, ali so bili umrli okuženi tudi z virusom sars-cov-2, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočilo ministrstvo za zdravje.
Število potrjeno okuženih se je v Braziliji zvišalo na 71.886. Strokovnjaki sicer domnevajo, da je pravo število okuženih v tej državi z 210 milijoni prebivalcev med 12- in 15-krat višje, saj je zaradi majhnih možnosti testiranja veliko nezabeleženih primerov okužb. Brazilija je sicer že tudi zgolj po uradno potrjenih podatkih najhuje prizadeta država z novim koronavirusom v Južni Ameriki.
brazilski predsednik Jair Bolsonaro
To sicer predsednika Jaira Bolsonara ne gane preveč in še naprej izraža nestrpnost zaradi omejevalnih ukrepov za zajezitev virusa, ki so jih sprejeli guvernerji zveznih držav. Sam si prizadeva, da bi se gospodarstvo čim prej znova zagnalo.
Na vprašanje glede visokega števila smrti je po poročanju AFP odgovoril: "In kaj zdaj? Žal mi je zaradi tega. Ampak kaj želite od mene?" "Sem Messias, ampak ne morem delati čudežev," je še dodal in spomnil, da ima drugo ime, ki v prevodu pomeni mesija, torej odrešenik.