Zelo nalezljivi novi koronavirus, ki je eksplodiral v pandemijo, lahko več dni preživi v kapljični obliki na površinah in več ur v aerosolni obliki v zraku, kaže nova študija, ki so jo opravili znanstveniki iz ameriškega Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni (NIAID), poroča Reuters.
KORONAVIRUS LAHKO OSTANE V ZRAKU ŠE TRI URE: Na površinah preživi več dni
Svet
Znanstveniki so poskušali posnemati virus, ki ga za seboj pusti okužena oseba s kašljanjem ali dotikanjem vsakdanjih površin v gospodinjstvu ali bolnišnici. Z napravo so razpršili aerosol, ki je podvajal mikroskopsko velike kapljice, kakršne nastanejo pri kašlju ali kihanju.
Preskusi kažejo, da kapljice z virusom, ki se sprostijo, ko okuženi zakašlja ali kihne, ostanejo v aerosolih (v zraku) vsaj tri ure in v tem času se lahko okužimo. Na plastiki in nerjavečem jeklu je virus ostal še tri dni. Na kartonu virus ni preživel 24 ur. Na bakru je postal neaktiven po štirih urah.
Razpolovna doba v virusa v aerosolih je 66 minut
Raziskovalna skupina je ugotovila, da razpolovna doba virusa v aerosolih traja približno 66 minut. V tem času polovica virusnih delcev v izgubi funkcijo. To pomeni, da se po nadaljnjih 66 minutah deaktivira tri četrtine virusnih delcev v aeroslih, 25 odstotkov pa je še vedno aktivnih.
Ko še tretjič mine 66 minut, se preživetje virusa zmanjša na 12,5 %, kaže raziskava, ki jo je vodil Neeltje van Doremalen iz centra NIAID v Montani.
Virus postane najhitreje neaktiven na bakenih površinah
Na nerjavečem jeklu traja 5 ur 38 minut, da polovica virusnih delcev postane neaktivna. Razpolovna doba na plastični masi je 6 ur 49 minut, so ugotovili raziskovalci.
Na kartonu je bila razpolovna doba približno tri ure in pol, vendar so raziskovalci sporočili, da je pri teh rezultatih veliko variabilnosti, "zato svetujemo previdnost" pri njihovi razlagi. Najkrajši čas preživetja je bil na bakru, kjer se je polovica virusa deaktivirala v 46 minutah.