KLOPNI BUM – MORA ZA LASTNIKE PSOV: Nasveti obalnega veterinarja Baričeviča vam lahko pridejo še kako prav

Živali

Toplejši dnevi in pomlad prinašata tudi 'klopni bum'. Bolezni, ki jih prenašajo, niso nevarne samo za ljudi, temveč tudi za živali. O tem, kako naše hišne ljubljenčke zaščiti pred njimi in kako poskrbeti v primeru, če dobijo klopa, smo se pogovarjali z Leonardom Baričevičem, veterinarjem, ki ima ordinacijo na Kolombanu. Kot pravi: "Najboljša zaščita je, da žival klopa sploh ne dobi."



V Sloveniji najdemo tri različne vrste klopov: gozdni, ki je najbolj pogost, pasji in ornamentirani klop, ki je pri nas sicer redek.

Kje hišni ljubljenčki dobijo največ klopov?

Največ klopov najdemo na območjih, kjer se zadržujejo divje živali, torej na zelenih površinah, na travnikih in v gozdovih, nam je pojasnil veterinar Baričevič. Idealna pogoja za klope sta vlaga in toplo vreme, zato so psi in mačke najbolj na udaru klopov spomladi in jeseni. Možnost, da ga dobijo, je sicer tudi poleti, vendar je takrat manjša verjetnost. Visoke temperature in suhe površine klopom namreč ne odgovarjajo.

Kako prepoznamo, da je okužen s klopno boleznijo?

Tako kot ljudi klopi lahko z različnimi boleznimi okužijo tudi naše hišne ljubljenčke. Baričevič med najbolj pogostimi izpostavlja anaplazmozo, ki pri živalih lahko povzroči celo vrsto zdravstvenih težav, od šepanja, povišane telesne temperature, bruhanja, driske, utrujenosti, pride pa lahko celo do anemije. Bolezen se zdravi z antibiotiki, vendar pa se lahko po določenem času ponovno pojavi, je opozoril veterinar.

Zbolijo lahko tudi za borelijo, vendar pa ni tako nevarna kot za ljudi, poleg tega so le določene pasme dovzetne za to bolezen. Baričevič opozarja še na babeziozo, ki je pri nas sicer redka in je bolj kot ne uvožena bolezen, saj jo dobijo predvsem hišni ljubljenčki, ki so bili okuženi s klopom pri naših južnih sosedih, na Hrvaškem.

Leonard Baričevič

Zanimivo pa je, da pri psih ne opažajo klopnega meningoencefalitisa. Slovenija se namreč uvršča med države z najvišjo obolevnostjo za klopnim meningoencefalitisom, vendar pa se, kot nam je pojasnil Baričevič, pri živalih ta bolezen ne razvije.

Kako zaščititi hišnega ljubljenčka pred klopi?

Tudi za pse obstajajo cepiva, vendar le za borelijo, a se za tovrstno zaščito veterinarji le redko odločajo, nam je povedal Baričevič. Kot je pojasnil, ne predstavlja tako visoke zaščite, zato pa lastnikom hišnih ljubljenčkov svetujejo uporabo drugih zaščit, in sicer tablet, ovratnic ali ampul. Ta preventivna sredstva proti bolham in klopom pomagajo, da klop čim prej odpade, v kolikor pa vsebujejo tudi repelent, odganjalno sredstvo, pa pomagajo zmanjšati tudi število klopov, ki bi se prisesali na živali.

Kako odstraniti klopa?

Baričevič opozarja, da se nikakor ne smemo posluževati 'starih tehnik', kot denimo, klopa zadušiti z oljem. "Najboljše je klopa čim prej odstraniti in če se da v celoti," pravi. Odstraniti ga je potrebno s pinceto, primemo pa ga čim bližje mestu, kjer se je zasesal, in jo rahlo obrnemo v nasprotno smer urinega kazalca, da 'rilček' popusti in potegnemo ven celega klopa. Nato razkužimo in mesto še nekaj časa opazujemo, ker lahko pride tudi do vnetja.

V koliko pa glava klopa ostane v telesu, jo poskušamo odstraniti z iglo. V kolikor je ni mogoče odstraniti niti na tak način, mesto, kjer je bil klop prisesan, razkužimo in opazujemo, kaj se z njim dogaja. V večini primerov nastane krastica, ki skupaj z glavo klopa odpade. Če pa opazite, da se mesto ne suši oz. kakšno drugo anomalijo, žival obvezno odpeljite k veterinarju, svetuje Baričevič.

Deli novico:

curlo |  30 .03. 2018 ob  09: 35
Sam sem lani odkril tablete NexGard in priznam, da sem po letih iskanja prave zaščite za moje štirinožce končno lahko miren , ko gremo na sprehode. Prej sem kupoval vse živo, od ovratnic, do tekočine v kapsulah , ki se vtre v kožo....a na žalost vse to ni prav dosti pomagalo. No, ja ,bilo je manj klopov kot če bi bili brez zaščite, a po zgoraj omenjenih tabletah sem popolnoma rešil problem klopov. Priporoča se ena tebleta mesečno, a sam imam 3 tablete ( celotno pakiranje so 3 tablete ) skoraj za celo sezono klopov. Moramo edino paziti na to kako se kuža vede po zaužitju tablete, ker pravijo, da vsem glih ne pašejo in , da imajo lahko v redkih primerih tudi stranske učinke.
Kot rečeno,jaz sem z klopi razčistil kar se mojih pesjanov tiče...
@izolan |  30 .03. 2018 ob  07: 48
saj ni rečeno, da se z vsakim klopom okužiš, tudi mi si jih vsako leto na veliko pobiramo, ko pridemo s sprehodov, zaenkrat nismo naleteli na okuženega, se pa nikdar ne ve
@spet jz |  30 .03. 2018 ob  07: 44
še vedno raje cucke kot človeške butle, ki se oglašajo
spet jz |  30 .03. 2018 ob  07: 06
-7
kaj pa imate cucke
@izolan |  29 .03. 2018 ob  20: 54
sam enega "tapravga" dobiš, pa bo takoj druga pesem.... pazi se klopov in živali tudi zaščiti pred klopi.
@izolan |  29 .03. 2018 ob  19: 08
10
Imaš, pač srečo... moja hčerka pa je v dolini Dragonje imela enega klopa in dobila Boreliozo...
Izolan |  29 .03. 2018 ob  17: 12
-17
Ma kaj fantazira Jaz hodim po sparuge in gobe pa jih dobim vsako leto okrog 15 in se zivim za pse in macke da negovorim... letno jih na macki spulim okrog 100 na psu isto in se vedno so zivi.
mačjak |  29 .03. 2018 ob  15: 53
10
tip obvalda stvar