Inštitut za kineziološke raziskave ZRS Koper je v okviru projekta TwinBrain pripravil delavnice in poletno šolo o nevroznanosti gibanja. Več kot 30 mednarodnih strokovnjakov iz desetih držav v teh dneh z več kot 100 študenti deli svoje znanje in odgovarja na različna vprašanja glede delovanja človeških možganov med gibanjem.
KAKO LAHKO MOŽGANE 'NATRENIRAMO' ZA STAROST? Priznani strokovnjaki o nevroznanosti gibanja (VIDEO)
Koper
Na Morski biološki postaji v Piranu od torka poteka poletna šola, kjer sta osrednji temi Alzheimerjeva demenca in Parkinsonova bolezen. Strokovnjaki skupaj s študenti razpravljajo o najnovejših ugotovitvah in prihodnosti zdravljenja teh dveh bolezni.
Kaj se dogaja z našimi možgani, ko se gibamo, kaj, ko izvajamo kompleksne naloge in kako jih lahko primerno 'natreniramo' za starost, da zakasnimo demenco in Parkinsonovo bolezen, so le nekatera od vprašanj, ki zanimajo razpravljavce. Uvod v poletno šolo so bile delavnice, ki so se zvrstile med 30. junijem in 2. julijem v koprskem ZRS.
Prenos RegionalPrenos Regional
Objavil/a TwinBrain EU project dne Torek, 05. julij 2022
"V letošnji različici delavnic in poletne šole TwinBrain smo pripravili serijo predavanj, ki na interaktiven način prikazujejo najnovejša spoznanja s področja nevroznanosti gibanja. Pri tem smo stopili še korak dlje – do aplikativnih znanj in prenosa ugotovitev v klinično prakso," je pojasnil Uroš Marušič.
Po besedah Marušiča, ki vodi raziskovalno skupino v okviru lani ustanovljenega laboratorija Slovenian Mobile Brain/Body Imaging lab (SloMoBIL), je še posebej pomembno vedeti, kako ugotovitve pretvoriti v priporočila in intervencije, ki bodo na dolgi rok izboljšale kakovost življenja. Laboratorij SloMoBIL je del inštituta za kineziološke raziskave.
Sicer je poletna šola sinoči ponudila tudi predavanje uglednega strokovnjaka z ameriške Univerze v Michiganu Bruna Giordanija (na fotografiji zgoraj) na temo diagnostike in zdravljenja Alzheimerjeve demence. Predavanje je bilo namenjeno širši zainteresirani javnosti.
"Na žalost še nimamo farmakološkega zdravila, ki bi pozitivno delovalo na blaženje Alzheimerjeve demence. Obstajajo pa številne druge nefarmakološke možnosti, ki znižujejo pojavnost tega stanja. Med njimi so zdrava prehrana, aktiven življenjski slog, neprekinjen spanec," je besede strokovnjaka iz tujine povzel Marušič.