Tri primorske poznavalce mednarodnega dogajanja smo vprašali za oceno možnosti prehoda iz konvencionalnega vojskovanja v jedrski spopad v rusko-ukrajinski vojni oziroma kaj bi lahko vodilo do jedrskega konflikta med Natom in Rusijo, zlasti v luči najnovejših vojaških eskalacij v Ukrajini. Predvsem pa, kaj pomeni neposredna bližina ameriške vojaške baze v Avianu za našo varnost.
JURI, JELINČIČ IN MARUŠIČ O JEDRSKI GROŽNJI NAD ISTRO: Smo v primeru ruskega napada na Aviano med prvimi žrtvami?
Koper
Ameriško vojaško oporišče v Avianu s skladiščenimi jedrskimi konicami je od nas oddaljeno zgolj nekaj več kot sto kilometrov, kar pomeni, da je ob zaostrovanju vojaškega konflikta slovenska Istra praktično v bližini potencialne tarče napada. Na vprašanja, kaj vse večja militarizacija regije pomeni za našo varnost in kako realna je grožnja, da bi ameriška vojaška baza postala tarča v morebitnem jedrskem konfliktu, so odgovarjali bivši poslanec Državnega zbora in Evropskega parlamenta Aurelijo Juri, Zmago Jelinčič Plemeniti, predsednik Slovenske nacionalne stranke, in dr. Dragan Marušič, redni profesor na Univerzi na Primorskem.
"Vojna traja že več kot dve leti in pol, Rusija je zasegla že 22 odstotkov ozemlja Ukrajine, zadnji mesec tudi Ukrajina 1300 km2 ruskega ozemlja na jugu oblasti Kursk, slednja ves čas ob vse krepkejši vojaški pomoči Zahoda, ki jo režimu v Kijevu obljublja "do končne zmage". Ker pa te na obzorju še ni videti, se Ukrajini dobavlja vse težje orožje. Nazadnje tudi rakete dolgega dosega, ki bi lahko globoko udarile na rusko ozemlje. Gre za sofisticirane sisteme, ki zato da zadanejo izbrane cilje, potrebujejo ob sprožitvi visoko kvalificirane operaterje, ki jih Ukrajina nima. Zato tudi opozorila iz Moskve, da bo ob uporabi teh projektilov smatrala, da je Nato tudi formalno vstopila v vojno z Rusijo in ustrezno odgovorila, pri čemer je dala razumeti, da je verjeten tudi jedrski odziv. Dejstvo je, da se Ruska federacija z Zahodom, tudi če ZDA ostanejo izven tega, z le konvencionalnim bojevanjem ne more kosati. Muči se celo s samo ukrajinskim konvencionalnim odzivom, obrambnim in napadalnim, zato bi po mojem posegla po onem orožju, ki ga ima za polna skladišča. Mislim, da v Kremlju vedo, kaj to pomeni, morda konec civilizacije v Evropi in celo sveta, a da bi bili poraženi in potisnjeni v kot svetovnega odločanja, si ne bodo dovolili," opozarja Aurelio Juri.
Aurelio Juri
Na vprašanje, kako realna je grožnja, da bi ameriška vojaška letalska baza s skladiščenimi jedrskimi konicami v Avianu postala tarča v morebitnem jedrskem konfliktu, pa odgovarja: "Če bi se zgodil scenariji, ki sem ga prej opisal, z aktivacijo ruskih jedrskih silosov, taktičnih ali še huje, strateških, dvomim, da Aviano ne bi bila ena od potencialnih tarč. In če bi do tega prišlo, da bi bila raketa z jedrsko konico sprožena in bi letela proti Avianu, kot sem enkrat zapisal v mojih pismih, bi si želel da bi zgrešila cilj in zadela direktno našo hišo v Sv.Antonu, ker ubogi oni, ki bi se zatekli v zaklonišča.
Že ena sama taktična raketa s konico 10 kilotonov, - na Hirošimo so ZDA odvrgle 13 kilotonsko bombo - če jo ne bi uspeli sestreliti na poti, bi zradirala Aviano, a učinkovala s sevanjem v radiusu od 50 do 100 km. Lahko si predstavljamo, da bi sprožila tudi verižno reakcijo samih ameriških konic, ki so skladiščene v Avianu. Toda tudi če bi nas Bog od tega obvaroval, bi v Istri kot povsod drugod bili na začetku globalnega jedrskega spopada in zatonu človeštva. Tako da raje konec, ki se ga tudi ne zavedaš," je zapisal Juri, ki je obenem potrdil, da je seznanjen z informacijo, da naj bi v Aviano Američani pripeljali tudi dodatnih petnajst 50-kilotonskih jedrskih bomb tipa B61-12, ki so trikrat močnejše od bombe v Hirošimi.
"Obveščajo me kolegi mirovniki iz Furlanije Julijske krajine in pa določeni mediji, ki te reči spremljajo. Molk naših oblasti in medijev pove samo to, da so prve predane zvestobi in hierarhiji moči in poveljevanja znotraj zavezništev, ki jim pripadamo (Nato in EU), drugi pa so večinoma prorežimski. Kar se vidi in zve, je, da oblast in vsa slovenska politika sledita toku dogajanj, ki ga narekujejo v Washingtonu in Bruslju," ugotavlja Juri.
Na vprašanje, ali bi se morale obalne občine bolj aktivirati ob varnostnih grožnjah, povezanih z militarizacijo regije, Juri odgovarja: "Obalne občine bi morale bolj prisluhniti mirovniškim gibanjem, ki se pri nas in onstran meje v Trstu in širše v Furlaniji Julijski Krajini oglašamo, in skupaj z nami pritiskati na vlado za revizijo našega zunanje političnega odzivanja. Ko je Državni zbor na začetku novega stoletja sprejel Pomorski zakonik, je soglašal s prepovedjo vplutja v nacionalne teritorialne vode do Luke Koper vseh ladji na jedrski pogon in z jedrskim orožjem ali opremo na krovu. Ko smo vstopali v Nato, pa smo to določbo spremenili, tako da o takih vplutjih sproti odloča vlada. Istočasno smo izstopili iz skupne pobude s Švedsko za svet brez jedrskega orožja in kasneje, 2017 nismo pristopili k Pogodbi OZN (TPNW) o prepovedi uporabe tega orožja. Skratka, počnemo to, kar nam določajo drugi, in tudi občine sledijo temu toku. Predolgo sem ven iz občinskih soban in pravil, zato ne vem, če sploh imajo razdelane načrte za zaščito prebivalstva pred potencialno jedrsko ali drugo bolj usodno nesrečo, ki bi se lahko zgodila v našem pristanišču ali na našem morju. Upam, da je Luka Koper v zvezi s tem vsaj povezana in dogovorjena s tržaško, ki, kolikor vem, nekaj takega ima."
Tudi Zmago Jelinčič Plemeniti meni, da je jedrska grožnja realna. "Koper je eno od treh vodilni pristanišč za pretok orožja v Ukrajino in torej legitimna tarča v primeru vojne eskalacije. Slovenija bi morala takoj izstopiti iz Nata in razglasiti nevtralnost. Le tako bi imeli kolikor toliko zagotovljeno varnost," je prepričan Jelinčič. "Glede na nesmisleno razkazovanje mišic na strani Nata in EU ter skakljanje veloustnežev predvsem iz baltskih dežel, se lahko zgodi da bodo Rusi ob prvem napadu z raketami dolgega dosega na svoje ozemlje odgovorili najprej s konvencionalnim odgovorom, kar pa je le uvod v uporabo taktičnega jedrskega orožja. Takoj pa bi prišlo do eskalacije, v kolikor bi zahodnjaki dregnili v Kaliningradsko območje. Je pa Rusija v okolico Velike Britanije poslala tri svoje podmornice z raketami Cirkon, ki že imajo svoje predvidene cilje v Boltonu in Bristolu. To bi bile prve točke udara, tam firma MBDA proizvaja rakete Storm Shadow," navaja Jelinčič.
Na vprašanje glede grožnje, da bi ameriška vojaška letalska baza v Avianu postala tarča v morebitnem jedrskem konfliktu pa odgovarja: "Udarec po Avianu bi zagotovo sledil, saj Američani s skladiščenjem Abomb tam odvračajo nevarnost povračilnega udara v ZDA. Seveda pa bi s tem celotna Istra in večji del Slovenije dobil svojo porcijo uničenja. Temu bi se izognili zgolj na način, da Rusi na Aviano pošljejo svoje rakete Avangard in prehitijo ameriško lansiranje, vendar bi tudi v tem primeru dobili pri nas hudo onesnaženje, če ne drugega," je prepričan Jelinčič, ki je kritičen do slovenske politike in njenega odnosa do tega pomembnega vprašanja.
Zmago Jelinčič Plemeniti
"Slovenske politične levo-desne ignorantske, nesposobne, pritlehno hlapčevske združbe razen služenja gospodarjem ne zanima usoda domovine, ampak le takšne ali drugačne koristi. Vendar pa jim tudi pobeg na kakšno oddaljeno otočje ne bo pomagal. Medvedjev je že napovedal pripravo spiska oseb, ki so bile tako ali drugače proti Ruski federaciji. Zagotovo bo kar nekaj naših na njem. Obiski Kijeva se bodo plačali."
Jelinčič je kritičen tudi do medijev: "Slovenski medijo v najboljšem primeru ne objavljajo podatkov, ki niso v skladu za lažmi zahodnjakov (NATO in EU) ali pa enostavno lažejo. To je pač hlapčevsko priklanjanje gospodarju, ne glede na slovensko varnost," poudarja Jelinčič.
Dragan Marušič
Dr. Dragan Marušič iz Univerze na Primorskem izpostavlja, da Evropa nima več nobene geopolitične teže. "Na sestanku med britanskim premierjem in ameriškim predsednikom, kjer je bilo govora tudi o tem, ali se naj Ukrajini dovoli uporabo raket dolgega dosega za cilje v notranjosti Rusije, ni bilo predstavnikov Evropske unije. Še en dokaz, da Evropa nima več nobene geopoliticne teže. Niti njeni nekdaj vodilni drzavi Francija in Nemčija ne, pri čemer bomo ob morebitni vojni eskalaciji posledice najbolj občutili prav v Evropi."
"In kaj se lahko sploh naredi v Sloveniji, na političnem obrobju EU?" se sprašuje Marušič in opozarja: "Najprej doumeti, da ločnica ni več desno/ levo, ampak samo še vojna/mir in temu primerno usmeriti naše delovanje."
Komentiraj
Zato bodo uporabljene bolj skrite taktike,ki se ve zakaj se gre ampak ni trdnih dokazov za kogarkoli obtožiti.
Kakšen srčni infarkt itd
Ostala dva. Eden fašist putinist. Drugi pa rogovi, da se moraš sklonit v tisti vili.
Napaka Ukrajine je ena.
Da so se odpovedali jedrskim raketam.
Za mir mora Putin umreti pa se bo vse uredilo.
Kubanska raketna kriza ti ne pove nic a? Nuklearna eksalacija je konec sveta, ne samo Rusije.
Vsi pihajo Putinu na dušo. Kratko malo. če se to zgodi, kaj ima rusija od tega. Vsak strateg, politični, vojaški ipd za vsako potezo premisli, kaj dobim od tega. Sun Tzu pravila vojne so stara prek 2000 let in še vedno držijo. Za rusijo bilo kakšna nuklearna eskalacija je enako pokop rusije. Tega se ne bo šel nihče.
Dodatno vojna se ne bo končala v ukrajini ampak v rusiji. Rusija bo izgubila, kadar vojni profiterji bodo ugotovili, da je Putin prevelik liability. Dokler oligarhi še verjamejo v pat ali zmago je putin v sedlu. Prvič ko bodo zavohali kri bo gotovo. Po dosedanjih analizah naj bi Putin imel avtonomije do polovice 2026. Če mu uspe kakorkoli prekiniti vojno do takrat je zmagal. Če ne je gotof.
Sedaj nam grozi še s pomočjo "poznavalcev mednarodnega dogajanja".
Putin ne bo nad Italio vrgel nobene bombe
Italio so zjebali do konca Partiggiani. Enako Istro.