Strokovni direktor izolske bolnišnice dr. Tomaž Gantar je predstavil situacijo v bolnišnici v času zdravniške stavke. V obdobju stavke je odpadlo približno 4 do 5 odstotkov ambulantnih pregledov, kar pomeni skupaj okrog 330, in približno osem odstotkov drugih nenujnih posegov. Številke se kopičijo z vsakim dnem; razmere se zaostrujejo.
GANTAR POJASNIL SITUACIJO V IZOLSKI BOLNIŠNICI: "Dlje kot bo trajalo, težje bomo zagotavljali druge termine"
Izola
Stavkovni odbor je posredoval vodstvom bolnišnic umik soglasij za nadurno delo. Kot je potrdil Tomaž Gantar, so v Splošni bolnišnici (SB) Izola do danes prejeli 66 umikov soglasij, kar je okrog 55 odstotkov vseh specialistov oziroma 39 odstotkov vseh zdravnikov. Trenutno še ne razmišljajo o drugačnih organizacijskih prilagoditvah.
"Upam, da bo dovolj modrosti na vseh straneh, da do tega ne bo prišlo. Če bo, bo to čez en mesec, odvzemi soglasij začnejo veljati s 1. marcem. Upam, da bo do takrat rešitev," je dejal Gantar. "Manjši kot je oddelek, večje težave pričakujemo. Seveda se bomo pripravili, časa je dovolj. Pričakovati, da bi lahko opravili takšen obseg dela in da bi bilo delo nemoteno, pa je nemogoče."
V izolski bolnišnici sicer ni nobenega oddelka, kjer bi vsi zdravniki odvzeli soglasja za nadurno delo. "Težko si predstavljam način dela, da bi nekdo prevzemal večji obseg dela na račun tistih, ki so odvzeli soglasje. Mislim, da se to na daljši rok ne izide, potrebna bo drugačna rešitev," je poudaril Gantar.
O umiku soglasij zdravstvenih zavodov za delo pri drugih delodajalcih v tem trenutku ne razmišljajo. Soglasja za delo drugje so vezana na obseg dela, ki ga mora vsakdo opraviti v okviru svojega rednega delovnega časa. "Če bomo prisiljeni v drugačen način dela, to pomeni, da bo to delo v turnusih in v nobenem primeru ne bi bilo možno delo pri drugih delodajalcih. Takrat se bomo tudi odločili za tak korak, če bo potrebno."
V obdobju stavke je v izolski bolnišnici po besedah Gantarja odpadlo približno 4 do 5 odstotkov ambulantnih pregledov, kar pomeni skupaj okrog 330, in približno osem odstotkov drugih nenujnih posegov. "Številke se kopičijo z vsakim dnem. Dlje kot bo trajalo, težje bomo zagotavljali druge termine. Želja nas vseh je, da se to čimprej neha. To so težke razmere za vse, tako za bolnike kot za zaposlene."
Po zagotovilih so vsi, ki so potrebovali nujno pomoč, le-to dobili, prav tako so obravnavali tudi veliko drugih, kjer stanje ni bilo tako nujno.
Vlada naj ne popusti tem izkoriščevalskim pijvkam!