Slovenski smučarski paraolimpijec Gal Jakič je v nedeljo popoldne v enem zamahu s kolesom na ročni pogon prečno prekolesaril Slovenijo, 360 kilometrov diagonale od Goričkega do Pirana. Gre za podvig sam po sebi, čeprav mu je za samopostavljeni cilj - v 24 urah prekolesariti omenjeno razdaljo - na koncu zmanjkalo manj kot pol ure.
Triindvajsetletni športnik invalid je podvig začel v soboto ob 18. uri izpred Gradu Goričko, v nedeljo nekaj pred pol sedmo uro zvečer pa je pot končal na Obali v Piranu, kjer ga je pričakal tamkajšnji župan Peter Bossman. V okviru sprejema so pripravili tudi manjši glasbeni koncert in zaključna prireditev z nastopoma Slavka Ivančiča in Vlada Kreslina.
Projekt prečenja Slovenije z ročnim kolesom v 24 urah je pripravil v partnerstvu z Društvom onkoloških bolnikov Slovenije, kolesaril pa je v spremstvu nekdanjih onkoloških bolnikov, športnikov, ročnih kolesarjev in drugih znanih osebnosti.
Del poti ga je na kolesu spremljal tudi njegov oče Roman Jakič, sicer obrambni minister v vladi premierke Alenke Bratušek. "Projekt je bil dolgo Jakičeva želja, po diagnozi in uspešnem zdravljenju raka dojke njegove žene Nine Wabra Jakič pa je dobil nov smisel: prečenje male države za velik cilj, osveščanje - ne zase in o sebi, temveč za druge," so zapisali organizatorji kolesarskega projekta.
Vodila ga je pot prek Maribora pa vse tja do Pirana
Jakiča je pot vodila pot prek Maribora, Celja, Vranskega, Trojan, Ljubljane, Vrhnike, Postojne, Črnega Kala, Kopra tja do Pirana. Zjutraj ga je v Ljubljani pred Mestno hišo v Ljubljani pozdravil ljubljanski župan Zoran Janković, s kolesom na ročni pogon pa se je Jakiču pridružil še Primož Jeralič, družno sta jo mahnila proti Obali. Tja do Pirana je kolesarje nekajkrat namočil tudi dež, a so premagali tudi to oviro.
Jakič je član slovenske reprezentance v alpskem smučanju, dvakratni paraolimpijec in kandidat za zimske paraolimpijske igre leta 2014 v Sočiju. Študent 3. letnika Fakultete za šport, ki se od leta 2011 ukvarja z ekstremnimi športi, je v kajaku dvojcu z Marinom Medakom v devetih dneh preveslal 500 kilometrov Jadranske obale od Prevlake do Unij, se z zastavo spustil po hrbtišču Planice, druge največje smučarske letalnice na svetu in pri tem dosegel hitrost 118 kilometrov na uro.
Ob koncu leta 2012 je bil uvrščen med 47 svetovnih športnikov, ki jim pripada naziv prijatelja Red Bullove fundacije Wings for life, družbo pa mu delajo velika svetovna športna imena, kot so Felix Baumgartner, Gregor Schlierenzauer in Benjamin Reich.
"Niti slučajno ne. To je pač izrazoslovje, ki je očitno nujno, da koga pritegne. Ti izrazi so v službi medijev, zadevo naredijo zanimivo za nekoga, ki ne ve, kaj se dogaja. Dovolj sem star, da mi je popolnoma jasno, da vsak človek živi v skladu s svojimi občutki, znanjem, vsak ima svoj prag strahu, dojemanja in če slučajno znam leteti, to ne pomeni, da sem ekstremist. Morda sem ekstremist za tistega, ki ne zna, za tistega, ki zna, pa zagotovo ne. Kar se tiče strahu, je jasno, da absolutnega merila ni in ima vsak od nas svoj prag na osnovi izkušenj, genetske zasnove, znanja in nas opozarja, do kod naj gremo. Ekstremisti so ljudje, ki se neracionalno podajajo v situacije, ki jih ne obvladajo."