Tako območje evra kot celotna EU sta v letošnjem drugem četrtletju na ravni trimesečja beležila 0,3-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), je v prvi oceni danes objavil evropski statistični urad Eurostat. Na letni ravni sta obe območji po sezonsko prilagojenih podatkih zabeležili padec, in sicer 0,7- oz. 0,2-odstoten.
Rezultat je celo boljši od pričakovanj analitikov, ki so za območje skupne evropske valute napovedovali 0,2-odstotno rast. Evropska denarna unija se je tako izvila iz recesije, ki je trajala 18 mesecev.
Za Slovenijo Eurostat v prvi oceni še ne navaja podatkov o gibanju BDP. Slovenski statistični urad bo podatke objavil 30. avgusta, Eurostat pa drugo oceno 4. septembra.
V letošnjem prvem četrtletju se je BDP v območju evra na ravni trimesečja znižal za 0,3 odstotka, v sedemindvajseterici - Hrvaška je v EU vstopila julija in zato v podatke ni zajeta - pa za 0,1 odstotka. Na letni ravni je bil padec gospodarske aktivnosti v območju skupne evropske valute takrat 1,1-odstoten, v uniji pa 0,7-odstoten.
Največji padec so izračunali v Italiji in na Nizozemskem
Na ravni trimesečja so največjo rast BDP v letošnjem drugem četrtletju beležile Nemčija, Češka in Finska. V vseh teh državah so imeli 0,7-odstotno gospodarsko rast. Dobro so se odrezale tudi Velika Britanija in Litva (obe +0,6 odstotka), ter Francija in Latvija (obe +0,5 odstotka).
Največji padec so medtem statistiki v letni primerjavi izračunali v Italiji in na Nizozemskem. Obseg gospodarstva se je v teh dveh državah zmanjšal za 0,2 odstotka.
Na letni ravni sta najkrepkejšo rast BDP v drugem četrtletju beležila baltska tigra. V Latviji so namerili 4,3-odstotno povečanje gospodarske dejavnosti, v Litvi pa 4,1-odstotno povečanje.
Na drugi strani so imeli najobsežnejši letni padec BDP v državah, ki so v programu finančne pomoči ali pod pritiskom mednarodnih trgov. Ciper je beležil 5,2-odstoten padec BDP, Grčija 4,6-odstotnega, Portugalska in Italija dvoodstotnega, Španija pa 1,7-odstotnega. Z 1,8-odstotnim krčenjem je sklenila tudi Nizozemska.
Za Irsko, ki je prav tako v programu pomoči, Eurostat še nima podatkov ne za četrtletno ne letno primerjavo gibanja BDP.
Nemčija, glavno evropsko gospodarstvo, je torej v letošnjem drugem četrtletju na ravni trimesečja zabeležila 0,7-odstotno gospodarsko rast, potem ko je v predhodnem četrtletju njen BDP stagniral. Na letni ravni je motor evropskega gospodarstva v drugem četrtletju končal z 0,5-odstotno rastjo, potem ko je v prvem četrtletju beležil 0,3-odstotni padec.
Eurostat je navedel še primerjavo gibanja BDP z ZDA. Gospodarsko najmočnejša država na svetu je po podatkih Eurostata v letošnjem drugem četrtletju na ravni trimesečja beležila 0,4-odstotno rast BDP, na letni ravni pa se je ameriško gospodarstvo okrepilo za 1,4 odstotka.
V prvem četrtletju so ZDA na ravni trimesečja beležile 0,3-odstotno rast, na letni ravni pa 1,3-odstotno.