DVOJNO PLAČEVANJE ODVOZA SMETI KOMUNALI SEŽANA? Občinski odlok razburil divaške podjetnike

Slovenija

Nekateri samozaposleni in podjetniki v Divači so ogorčeni nad odločitvijo občine, da "se morajo vsi poslovni subjekti vključiti v sistem odvoza komunalnih odpadkov". Prejšnji teden je Komunala Sežana vsem pravnim in fizičnim osebam z registrirano dejavnostjo poslala pozive za vključitev. "V Divači se plačuje odvoz odpadkov dvakrat. Ste vedeli? Če imate doma s.p., imate očitno dodatne smeti, tudi če jih nimate," so zapisali na Facebook profilu Divent, kjer se objavljajo prispevki povezani z divaško občino. Predvsem se občani sprašujejo, kakšne dodatne smeti lahko povzročajo prevajalci, svetovalci, ljudje, ki delajo doma na računalniku ali delajo kot samozaposleni pri drugem podjetniku, na primer.

"Nekateri občani Divače so prejeli obvestilo: plačaj še enkrat za smeti, ker imaš s.p. doma. En naslov, en koš – dva računa? Zadevo izvaja Komunala Sežana na podlagi odloka Občine Divača. Bi se razumelo, če bi to bilo glede storitev, ki jo opravljajo, in ima naslov prijavljen v poslovnem prostoru. Ampak, da nekdo, ki se recimo ukvarja z urejanjem video vsebin, zakaj bi moral plačevati dodatne smeti? To še ni vse, če ne skleneš pogodbe, ti bodo vseeno zaračunavali minimum … Kaj nekdo, ki živi v bloku, bo dobil svoje kante pred vhod? Malo absurdno vse skupaj. Kaj pa vi pravite?" piše v objavi na Facebook profilu Divent.

"Neverjetno. Na Kozini imamo lokal, so nam prav tako poslali odlok, da moramo plačevati večje zabojnike za smeti (občinski odlok). Prav tako Komunala Sežana. Čeprav imamo smeti bistveno manj, ker smo proizvodne prostore preselili v Postojno. Kljub našemu nestrinjanju so nam določili (ne vemo in ne znajo utemeljiti po kakšnem izračunu), koliko smeti proizvedemo. Gospa T*** je celo zahtevala dokazilo, da nimamo toliko smeti. Prazni zabojniki niso dobro dokazilo. Na koncu je moral urediti naš odvetnik, seveda uspešno. Tako, da pogumno do kakšnega odvetnika, če vam ne utemeljijo tehtnih razlogov za povišanje cen," je zapisal eden od komentatorjev.

Nekateri komentatorji menijo, da bi morala občina poiskati drugo komunalno podjetje, spet drugi, da bi morali svetniki vseh štirih kraških občin (Sežana, Komen, Divača, Hrpelje-Kozina) spremeniti odlok, "ki omogoča dvojno, trojno in ne vem še kolikokratno zaračunavanje ravnanja s komunalnimi odpadki, to je oderuštvo".

"Res katastrofalno, najprej naj se prepričajo, kakšen s.p. se izvaja. Ne vem, kakšne odpadke lahko daš v kanto, če voziš kamion ali opravljaš marketinške storitve striktno z računalnikom," se sprašuje tretji komentator. Četrti dodaja: "Danes sem imel kar lep dialog z gospo s komunale. Iskala je, kje vse delam odpadke, kljub temu da sem povedal, da opravljam kombi prevoze po celi Sloveniji. Pa tudi, da kombi izključno perem v avtopralnicah, jem malico v gostilnah in pijem vodo iz svoje steklenice, ki jo nosim s sabo. Potem se je obračala na prah, ki ga pometam v tovornem delu kombija."

Pa še en komentar, ki kaže na to, da so morda še bolj kot z odlokom ljudje nezadovoljni z odnosom zaposlene na Komunali Sežana. "Ne strinjam se z izjavo, da gospa samo opravlja službo. Zaposleni v podjetju, ki opravlja javne službe, kot je Komunala Sežana, nosijo odgovornost za strokovno in informirano komuniciranje s strankami. Pričakuje se, da poznajo veljavne postopke ter znajo pravilno usmeriti uporabnika. Najbolj me je zmotilo to, da je gospa večkrat brez pravne podlage zatrjevala, da bodo začeli avtomatsko zaračunavati določeno storitev, kar pa se je pozneje izkazalo kot napačno in nedopustno. Tak način ravnanja ustvarja nepotreben pritisk na stranke in kaže na resno pomanjkanje poznavanja zakonodajnih okvirov, ki bi jih moral poznati vsak zaposleni v takšni vlogi. Najbolj žal pa mi je ljudi, ki plačujejo in mislijo, da pač morajo."

Ljudje se hudujejo tudi nad prepolnimi kontejnerji za smeti, "samo, da kasirajo. Kontejnerji pa tako polni, da včasih nimaš kam odložit smeti. Je pa sigurno dobiček vsak dan višji, občine pa vse to dovolijo". "Mene bolj moti, da so kante polne. Prepolne pa so, ker je velik delež ljudi neprijavljenih na naslovu. Konkreten primer sta ekološka otoka pri sivem bloku ob železnici. Blok s 111 stanovanji. Četrt uradno praznih, notri pa cele družine. Ma ta četrtina proizvede veliko več odpadkov kot marsikateri prevoznik, prevajalec, grafični oblikovalec, … na vašem mestu bi se lotila prej tega problema. Bo večji efekt," je opozorila komentatorka.

V kraških občinah oz. v Sežani so se komunalne storitve odvoza odpadkov podražile februarja letos za 0,69 evra na osebo. Za primerjavo, po novem v Sežani plačujejo 8,21 evra na osebo, v Divači in hrpeljsko-kozinski občini 8,23 evra, v Komnu 8,30 evra na osebo, kar je v primerjavi s preostalimi občinami v Obalno-kraški regiji relativno poceni. V Izoli namreč plačujejo 15,91 evra na osebo, v Kopru 16,11 in v Piranu 16,24 evra.

Tudi odlok, za kakršnega so se odločile kraške občine glede zaračunavanja odpadkov podjetnikom in samozaposlenim, ni v slovenskem protoru nobena novost ali posebnost. Nekatere občine takšno zaračunavanje prakticirajo že leta. In vse komunale izpeljejo postopek na podoben način, da prvotno pozovejo vse podjetnike in samozaposlene, kot je tudi zapisala ena od komentatork:

"To je le poziv za sklenitev pogodbe, tudi mi smo ga prejeli, ker ima mož s.p. za izvajanje del s težko gradbeno mehanizacijo pri drugemu izvajalcu, smo to pisno razložili na komunalo. Razlago so sprejeli. Zaenkrat dodatne položnice še nismo prejeli."

Za pojasnila smo se obrnili na Komunalo Sežana, kjer so nam povedali, da jim te dni telefoni zvonijo neprestano: "Dejavnosti so različne, težko je posploševati, zato vabimo vse, da podajo pisno pojasnilo, utemeljitev glede dejavnosti, ki jo bomo obravnavali skupaj z občino". Na vprašanje glede ravnanja zaposlene odgovarjajo: "Skoraj vsakdo, ki pokliče, najprej pove, da nima odpadkov in napade. Po vseh grdih besedah, je verjetno, da se boš postavil v obrambni položaj."

"Da se plačuje odvoz dvakrat, ne drži, res pa je, da se plačuje odvoz odpadkov ločeno za tiste odpadke, ki nastajajo v gospodinjstvu in za tiste odpadke, ki nastajajo v okviru poslovne dejavnosti. To, v katerem zabojniku pristanejo, sploh ni pomembno. Zakon o varstvu okolja in občinski odlok sta jasna. Stroške naj nosi povzročitelj odpadkov. Še posebej je zapisano, da je potrebno ločevati med gospodinjskimi odpadki in odpadki iz dejavnosti, tudi če nastajajo na istem naslovu. Ni prav, da za odpadke iz poslovne dejavnosti plačujejo sosedje oz. na sploh občani," odgovarjajo v Komunali Sežana in zaključujejo:

"Ko je govora o odpadkih, nihče nima ničesar, a zabojniki so polni, občani se hudujejo, da zabojnike polnijo subjekti iz poslovnih dejavnosti in jim jemljejo prostor. Odlok in pravilnik, ki sta bila sprejeta v letih 2023 in 2024, skušata nasloviti ravno to problematiko, tudi malih povzročiteljev odpadkov."

‼️‼️V DIVAČI se plačuje odvoz odpadkov 2x‼️ Ste vedeli? Če imate doma s.p., imate očitno tudi dodatne smeti. Tudi če jih...

Objavil/a Divent dne Sreda, 21. maj 2025

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  23 .05. 2025 ob  18: 06
Fotografije povejo vse. O ljudeh ki tam živijo,seveda.