DRŽAVNI SEKRETAR GROZIL STARŠEM IN UČITELJEM S ŠOLANJEM NA DALJAVO? Dve obalni šoli imata načrt za obvezno testiranje, vsi pa čakajo navodila "od zgoraj"

Slovenija

Na resornem ministrstvu so šolnikom obljubili, da bodo preučili njihove predloge glede samotestiranja otrok. Po navedbah ravnateljev bodo namreč v primeru uvedbe obveznega samotestiranja težave nastale predvsem v prvi triadi. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pričakuje, da bodo nejasnosti pojasnjene do petka. Ravnatelje obalnih osnovih šol smo vprašali, kako se pri njih pripravljajo na uvedbo obveznega testiranja v šoli in kaj bodo storili v primerih, ko bodo učenci oziroma njihovi starši testiranje zavrnili.

V Združenju ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva podpirajo samotestiranje učencev do 5. razreda in mladostnikov s posebnimi potrebami v domačem okolju, za ostale pa menijo, da je testiranje mogoče izvesti v šoli. Kako se pripravljajo na uvedbo obveznega testiranja, kako bo potekalo in ali bodo za to morali zagotoviti dodaten kader, smo vprašali več obalnih osnovnih šol. Kaj bodo storili, ko bo učenec pozitiven in kaj v primeru, da starši odklonijo testiranje? Zanimalo nas je tudi, ali drži podatek, da bodo morale šole hraniti opravljene teste še 72 ur in če drži, kako bodo to izvedli.

"Za učence od 6. do 9. razreda bo manj težav. Preizkus smo naredili ta teden v šoli v naravi, kjer ni bilo težav in učenci zaenkrat uživajo v domu Kavka COŠD. Ta model imamo pripravljen tudi za v šoli," pojasnjuje ravnateljica OŠ Elvire Vatovec Prade, Franka Pegan Glavina. Testiranje nameravajo opraviti prvo šolsko uro, ki jo bodo zato začeli 10 min prej v oddelkih, kjer bo to možno.

Izolirni sobi v Svetem Antonu in Pradah sta že pripravljeni

OŠ Elvire Vatovec Prade

Testiral se bo učenec sam, učitelj bo demonstriral in nadziral. Test bodo opravili učenci, ki ga bodo prinesli od doma. Za učence na razredni stopnji še niso sklenili dogovora in čakajo na okrožnico šolskega ministrstva. Imajo pa tako na matični šoli kot v Svetem Antonu že pripravljeni izolirni sobi, kjer učenec, ki je bil na testu pozitiven, počaka, da pridejo ponj starši.

"Teste hranimo v dveh vrečah 24 ur, potem jih oddamo v smeti. Vse, kar lahko pripomore k zajezitvi virusa in ohranja pouk v živo, podpiram. Kot odgovorna oseba naše šole staršem pojasnjujem, da sem skladno z zakonom dolžna in odgovorna za uresničevanje pravic otrok ter zagotavljati izvrševanje določb državnih organov," še poudarja Glavina. Sem pa spada tudi zdravo in varno šolsko okolje.

Staršev, ki se takim pravilom upirajo, je na OŠ Prade približno odstotek. Glavina ob tem opozarja, da bo, v kolikor bodo otroci prihajali v šolo brez mask oziroma je ne bodo nosili, takšno ravnanje dolžna prijaviti pristojnemu inšpektoratu. "Zagovarjam pouk v živo, ki prinaša največ koristi otrokom in omogoča učencem optimalni razvoj, vendar se moramo varnostnih ukrepov držati vsi in s tem pripomoči k zagotavljanju zdravega in varnega okolja za vse učence in zaposlene na naši šoli. Do takrat imamo navodila, da učenci, ki ne nosijo mask, sedijo na razdalji 1,5 metra," zaključuje Glavina.

Vse šole čakajo na navodila z resornih ministrstev, do kdaj še?

Ravnateljice Željka Adamčič (OŠ Ankaran), Barbara Sotošek Mrovlje (OŠ Cirila Kosmača Piran), Ingrid Poropat (OŠ Koper) in Maja Cetin (OŠ Livade Izola) pravijo, da bodo delo na njihovih šolah organizirali skladno z navodili, ki jih bodo z okrožnico dobili od šolskega ministrstva, teh pa vsaj za zdaj še ni.

OŠ Vojke Šmuc Izola

Baloh: večina staršev oz. skrbnikov zadevo sprejema z razumevanjem

"Veseli nas, da kljub kritični zdravstveni situaciji pouk na naši šoli še vedno poteka v živo! Želeli bi, da tako ostane še naprej, zato izvajamo in podpiramo ukrepe, ki nam bodo kot družbi v sledenju tega cilja pripomogli. Seveda pa je naš primarni cilj ohranjati vse deležnike v vzgojno-izobraževalnem procesu v zdravju in čim boljši zaščiti pred nevarno okužbo. Protokol in obvestilo za starše oziroma skrbnike glede samotestiranja otrok sta pri nas pripravljena v dveh verzijah.

Prva, če se bodo v šoli samotestirali vsi učenci, oz. druga, če se bodo v šoli samotestirali le učenci od 6. do 9. razreda, mlajši pa obvezujoče v domačem okolju. Danes pričakujemo dodatne usmeritve šolskega in zdravstvenega ministrstva, ki so ravnateljem bile obljubljene na včerajšnjem sestanku z predstavniki omenjenih ministrstev in NIJZ. Izjava za javnost, ki smo jo včeraj na tiskovni konferenci ravnatelji posredovali medijem, je na razpolago na šolski spletni strani v 'info covid' zavihku.

Starše oz. skrbnike bomo jutri še enkrat prijazno nagovorili in ponovno povabili k odgovornemu sodelovanju v skupnih prizadevanjih za zdravje vseh nas in verjamem, da se bomo skupno še dodatno potrudili za uspešnejšo zajezitev širjenja okužb. Velika in res velika večina staršev oz. skrbnikov zadevo na naši šoli sprejema z razumevanjem in nam zaupa," navaja Anton Baloh, ravnatelj OŠ Vojke Šmuc Izola.

Samotestiranje bo pri njih organizirano v učilnicah, kjer poteka pouk po 'modelu B'. Učenci so ves čas v istem prostoru zato, da se čim manj gibajo po šoli in v tem prostoru se bodo tudi testirali prvo šolsko uro. V ponedeljek bodo izvedli testiranje z učenci od 1. do 5. razreda skupaj z razredniki v obliki razredne ure, v kolikor resorno ministrstvo ne bo odločilo drugače.

Razredniki bodo učencem predstavili organizacijo in izvedbo (kako ga izvedemo, kako ravnamo z odpadki, …) ter način samotestiranja s pomočjo v ta namen pripravljenega videoposnetka ali infografike. Enako bo veljalo za učence od 6. do 9. razreda, kjer bodo "to dejavnost opravili učitelji, ki poučujejo prvo šolsko uro ali razredniki". Dodatnega kadra za to ne predvidevajo. "Kar potrebujemo je zaupanje staršev in skrbnikov, da bomo dejavnost strokovni delavci šole opravili odgovorno, kot bi jo starši oz. skrbniki sami!" poudarja Baloh.

"V primeru pozitivnega rezultata učitelj obvesti pomočnico ravnatelja in pooblaščeno osebo za izvajanje covid ukrepov. Starši oz. skrbniki učenca bodo takoj obveščeni. Učenca bomo iz učilnice prijazno, z vmesnim umirjenim pogovorom o nadaljnjem dogajanju pospremili v izolirnico, kjer bo ob prisotnosti odrasle osebe počakal do prihoda staršev oz. do odhoda domov. Določili smo dva prostora za izolacijo, in sicer za učence od 1. do 5. razreda in za učence 6. do 9. razreda. Starše oz. skrbnike drugih otrok v oddelku, kjer se je pojavil pozitiven test, bomo obvestili, naj bodo pozorni glede počutja svojih otrok (do PCR izvida). Ob PCR pozitivni potrditvi okužbe bo šola postopala kot do sedaj in uvedla izobraževanje na daljavo ali hibridni model (na daljavo in v šoli) za celoten oddelek," nazorno opisuje Baloh.

Zaradi učencev oziroma staršev, ki testiranje zavračajo, možnost hibridnega pouka

Kaj bodo storili v primeru, če bo učenec oziroma njegovi starši odklonil testiranje, Baloh odgovarja: "Pričakujemo bolj poglobljena navodila in usmeritve s strani šolskega in zdravstvenega ministrstva. Odločili smo se, da učenec, kjer bodo starši odklonili samotestiranje, ostane pri pouku v učilnici na varni razdalji, vsaj 1,5 m od ostalih učencev, po možnosti ob oknu, če pa bo takih učencev v oddelku veliko, verjamemo da jih ne bo, in bi imeli ob tem prostorsko stisko, lahko v takem primeru organiziramo za ta oddelek 'hibridni pouk'."

Glede shranjevanja uporabljenih testov, Baloh odgovarja: "Uporabljeno embalažo bomo ločevali, in sicer bomo papirno embalažo odlagali med papir, vse ostale nastale odpadke (robčke, testne materiale) pa v posebno vrečo, ki jo bo učitelj tesno zvezal in odložil v za to namenjen prostor, od tam pa po določenem času v odpad. V primeru pozitivnega testa bodo šli vsi odpadki samotestiranja tega oddelka, vključno s papirno embalažo, v posebno vrečo, ki bo dodatno označena in izolirana."

Branimir Štrukelj

Štrukelj: šolska ministrica je neodgovorna 

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je danes dejal, da bi pred ponedeljkovo zaostritvijo ukrepov v šolstvu pričakoval večjo odzivnost šolske ministrice Simone Kustec, saj da je v odloku veliko pomanjkljivosti. Prav tako pričakuje, da bodo nejasnosti pojasnjene do petka.

Ministričino odsotnost je Štrukelj označil za "neodgovorno", saj da je "odločilna pri organizaciji izvajanja teh ukrepov v izobraževanju". Ti so po njegovem mnenju pomanjkljivi, zlasti kar se tiče izvajanja samotestiranja učencev. Poudaril je, da pred ponedeljkovo zaostritvijo nekaterih ukrepov v šolstvu prihaja do šumov med starši na eni strani ter učitelji in ravnatelji na drugi. "Druge ministrice nimamo, žal, zato je to nepremišljeno," je dejal in dodal, da bi si želel večjo odzivnost ministrice.

Simona Kustec

Iz Sviza so v torek ministrici poslali javno pismo, v katerem so zahtevali odpravo nejasnosti odlokov. Zanima jih, ali se morajo otroci, mlajši od 12 let, testirati v šolah ali ne. Prav tako ni jasno, kako naj ravnajo šole, ko starši ne dovolijo izvajanja samotestiranja svojih otrok. Poleg tega ministrico še sprašujejo, ali bo zaščitila učiteljstvo pred morebitnimi napadi, šikaniranjem ali tožbami.

"Čeprav smo sami prepričani, da odlok pravzaprav učiteljstvu ne nalaga absolutno nobene funkcije pri samotestiranju otrok. In da ni nobene podlage, da bi tu učiteljstvo prevzelo kakršno koli odgovornost," je dejal Štrukelj.

Štrukelj: odklanjanje naprav, ki bi pospeševale čiščenja zraka, ga dezinficirale, nevtralizirale, je nerazumljivo

Poudaril je, da v sindikatu zaupajo v znanost in da je cepljenje proti covidu-19 način za obvladovanje epidemije, "da pa je treba storiti vse, kar je v naši moči, da sekundarne ukrepe čimbolj okrepimo". Opozoril je, da država v letu in pol ni storila dovolj za prezračevanje vrtcev in šol. S prezračevalnimi sistemi v šolstvu bi namreč neposredno lahko vplivali na zmanjšanje števila okužb. "To odklanjanje teh naprav, ki bi pospeševale čiščenja zraka, ga dezinficirale, nevtralizirale, je nerazumljivo," je dejal.

"Spet smo ponovili popolnoma iste napake, ki jih ponavljamo v zadnjem letu dni. Z nikomer se niso posvetovali, nikogar niso vprašali, ne ravnateljic, ne ravnateljev, ne učiteljstva, ki se nekaj spoznamo na to, kako šole in vrtci delujejo, ne koga drugega, in seveda potem sprejeli ukrepe, ki ali ne delujejo, ali ne bodo imeli učinka, ali pa so tako nejasni, da se od staršev do vodstev šol vsi sprašujemo, kaj je pesnik želel povedati," je dejal.

Kot nedopustne je še obsodil besede državnega sekretarja na ministrstvu za izobraževanje Damirja Orehovca pri predstavitvi ukrepov. Po njegovem mnenju je staršem in učiteljem grozil, da ob neizvajanju ukrepov sledi šolanje na daljavo.

V sindikatu pričakujejo, da bo vlada njihove zahteve glede samotestiranja otrok obravnavala še ta teden in do petka pojasnila nejasnosti.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija