'GNETLJIVO NAVZVEN': Okrogli mizi ob šesti ediciji SPEKULE (FOTO, VIDEO)

Koper

Od 16. decembra se odvija šesta edicija SPEKULE, ki je nosila naslov 'Gnetljivo navzven' ('KNEADABLE IN THE FLY'). Dogodek, ki je povezal raznolike kulturne ustvarjalce, strokovnjake in ljubitelje umetnosti, se bo zaključil 9. januarja 2025 v Izoli. Med najpomembnejšimi dogodki programa sta bili dve okrogli mizi, ki sta potekali 17. in 18. decembra v ateljejskih prostorih Vizualnih umetnosti in oblikovanja Univerze na Primorskem (UP) na Čevljarski ulici 19 v Kopru.

Prva okrogla miza, ki je potekala 17. decembra, je bila namenjena razpravi o izzivih in priložnostih urbane kulture ter umetniške scene v Sloveniji in tujini. Razprava je raziskovala vlogo umetnikov, njihovo delovanje znotraj institucij in na trgu dela, tako na nacionalni kot mednarodni ravni. Dogodka so se udeležili strokovnjaki s področja umetnosti in kulture, med njimi Mara Ambrožič Verderber, direktorica Obalnih galerij Piran, Igor Andjelić, avtor razstave Confess v sodelovanju z Marino Abramović, Lena Pislak, skrbnica Fundacije Ulay, in prof. dr. Tilen Žbona, član Univerzitetnega umetniškega observatorija Rektorske konference Republike Slovenije. Razprava je osvetlila položaj umetnikov v sodobni družbi ter raziskala njihovo umeščenost v širši kulturni prostor.

Naslednji dan, 18. decembra, je druga okrogla miza obravnavala vprašanja, povezana s kulturnimi politikami, delovanjem kulturnih ustanov in prepoznavnostjo slovenske kulturne identitete. Govorci so razpravljali o tem, kako kulturne politike vplivajo na oblikovanje in promocijo slovenskega kulturnega okolja. Med sodelujočimi so bili Tomaž Perovič, politolog in medijski specialist, znan tudi kot ustanovitelj oddaje Studio City, Borut Jerman, predsednik Kulturno izobraževalnega društva PINA in vodja mednarodnih projektov, Mateja Palčič, vodja območne izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, ter Lara Jeranko Marconi, slikarka, ilustratorka in visokošolska sodelavka Univerze na Primorskem. Razprava je izpostavila pomen kulturnih politik za ohranjanje slovenske kulturne dediščine in njeno prepoznavnost v širšem mednarodnem kontekstu.

Obe okrogli mizi sta obiskovalcem ponudili edinstveno priložnost za vpogled v aktualna vprašanja kulturnega sektorja ter poglobljen razmislek o vlogi umetnosti in kulture v sodobni družbi. SPEKULA se bo z razstavnim programom nadaljevala vse do konca januarja 2025, dogodki pa obiskovalcem ponujajo prostor za navdih in razmislek o prihodnosti umetnosti ter kulture v Sloveniji.

Več informacij o dogodkih in razstavah je na voljo na uradni spletni strani UP PEF.