Družba Arriva je 'kar tako čez noč' ukinila linijo od Murske Sobote do Pirana – tako je pred tedni zapisala bralka, ki je s tem istim avtobusom večkrat prišla na Obalo. Namesto tega pa 'kombinacija' s prestopom v Ljubljani, ki je, po njenih besedah, grozljivka. "Gužva. Gužva. Gužva. Čez vikend v Ljubljani čaka na en avtobus proti Obali toliko potnikov, da bi napolnili tri. Dobesedno gre za borbo, da prideš nanj. Vsi ptički vedo, kaj se dogaja v Ljubljani, pa nihče ne naredi nič." Kaj torej pravijo v Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP)?
DIREKTNE LINIJE DO KOPRA VEČ NI: "Gužva, gužva, gužva" in borba potnikov za sedež na avtobusu
Koper
Na DUJPP pojasnjujejo, da gre za večanje standarda dostopnosti nekdanje medregijske direktne linije. "Z uvedbo novega režima voznih redov se je v večanju standarda dostopnosti nekdanje medregijske direktne linije nadgradilo s postanki na več postajah in medregijskimi prestopi – nadomestili so jih bogati intervalni vozni redi," zatrjujejo.
Cilj teh izboljšav, kot jim pravijo, je "da se z obogateno ponudbo intervalnih in direktnih linij, prevozov v dopoldanskem, popoldanskem in večernem času, hitrih relacij s krajšim potovalnim časom ter linij, ki upoštevajo tudi vozne rede železniškega potniškega prometa, k večji uporabi javnega potniškega prometa privabi še več prebivalcev".
A obenem dodajajo, da uvedene izboljšave spremljajo in jih bodo v korelaciji s številom prebivalstva, prometnimi tokovi in zasedenostjo ter pobudami potnikov iz lokalnih skupnosti, še izboljševali.
"Z večanjem standardov dostopnosti smo potnikom iz vseh smeri in regij s prestopom v Ljubljani omogočili enak dostop do priljubljenih turističnih destinacij (Obala, Bled), na katerih smo precej povečali število odhodov. Tako danes potniki iz različnih krajev v Sloveniji najprej potujejo v Ljubljano in od tu dalje v druge destinacije," pojasnjujejo na DUJPP. Bralka ima sicer v praksi drugačne izkušnje: "Kaj mi bo popust za avtobuse in vlake, če ne vem, kako bo dalje, na prestopu v Ljubljani. Pa tudi iz morja nazaj, se prav bojim, kaj me bo čakalo. Poln avtobus."
Zanimalo nas je tudi, ali razmišljajo, da bi ponovno uvedli direktno linijo Murska Sobota – Piran in ali so seznanjeni s tem, da zaradi kombiniranih linij s prestopom v Ljubljani prihaja do tega, da je potnikov za en avtobus več kot jih ta lahko pelje. Pa tudi, kako nameravajo to težavo rešiti.
V pojasnilih so navedli, da omenjene direktne linije ni mogoče uvesti nazaj, "saj po aktualni zakonodaji v skladu z Uredbo o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, ne ustreza ponudbi dostopnosti".
Navajajo, da imajo potniki za potovanje iz Murske Sobote proti Piranu, več odhodov, tako najprej proti Ljubljani kot tudi naprej proti Obali. "S tem smo razbremenili obstoječo linijo, tako da se lahko potniki prerazporedijo med različne ure odhodov. Če pa je potreba po več avtobusih, pa to prilagodimo s tako imenovano BIS vožnjo," so zapisali.