V sindikatu ministrstva za obrambo pozivajo vlado k spremembam zakona o sistemu plač v javnem sektorju in ureditvi ustreznega plačila vojakov. Če vlada do konca avgusta ne bo pristopila k reševanju zahtev, napovedujejo, da bodo skupaj z ZSSS kljub zakonski prepovedi začeli s postopki za izvedbo stavke.
V sindikatu ministrstva za obrambo (MO) v sporočilu za javnost opozarjajo na posege v plače javnih uslužbencev. S temi je po njihovem mnenju "zaradi specialne zakonodaje pripadnik Slovenske vojske (SV) še dodatno oškodovan". Novi plačni sistem namreč, kot pojasnjujejo, ne dovoli ustreznega plačila za vse oblike dela v SV, ki so predpisane s področno zakonodajo.
Kot poudarjajo, je glede na primerjavo plač med poklici uniformiranih in pooblaščenih uradnih oseb vojak na repu možnosti za ustrezno plačilo. Po prepričanju zaposlenih v SV in na ministrstvu za obrambo je zato "ignoriranju vlade in teptanju pravic zaposlenih v obrambnem resorju treba narediti konec".
Od vlade med drugim zahtevajo uvrstitev vojakov v skupino za določanje plače s kolektivno pogodbo, dopolnitev nabora dodatkov za uniformirane in pooblaščene uradne osebe ter dodatkov za prepoved stavke ter dela prek določene starosti.
Zahtevajo tudi razširitev veljavnosti dodatka za dvojezičnost tudi za obrambni resor, plačilo 24-urnih dolžnosti oz. uvedbo dodatka za pripravljenost na delo na določenem kraju, vrnitev specifičnih poklicev civilnih oseb in specifičnih dodatkov ter takojšen ustrezen in enakovreden način povračila potnih stroškov za vse zaposlene, brez favoriziranja poklicev.
Prav tako zahtevajo ustrezno plačilo vseh opravljenih ur v terenskih pogojih dela, postavitev ustreznejšega načina napredovanja v nazivih oz. plačnih razredih ter vrnitev odvzetih napredovanj višjim podčastnikom in častnikom. Sindikat še poudarja, da imajo v obrambnem resorju prepoved stavke za vsa delovna mesta, na katerih se opravljajo naloge, povezane z obrambo. "Ta prepoved nikoli ni bila ustrezno ovrednotena, kot to predpisuje zakon o obrambi, kaj šele plačana," so opozorili.
Vendar je po njihovem mnenju iz dosedanjih dogajanj v javnem sektorju moč zaključiti, da se le s stavko kot obliko socialnega dogovarjanja dosežejo pozitivni rezultati.
Spomnili so še, da je sindikat vojske, obrambe in zaščite že leta 2008 opozoril na nujno potrebo drugačnega urejanja plač v obrambnem resorju skozi splošno kolektivno pogodbo za javni sektor, čemur so pritrdili tudi v sindikatu ministrstva. Zdaj pojasnjujejo, da so imeli v mislih kolektivno pogodbo za dejavnost obrambe in zaščite, v kateri bi opredeljevali vse specifike, zaradi katerih danes prihaja do neenakosti pripadnikov SV do ostalih zaposlenih v javnem sektorju.
Tako od vlade zahtevajo takojšnjo izvedbo obljube iz zadnjega pogajalskega ciklusa, in sicer preklic urejanja plač v vojski prek sprememb sistema plač v javnem sektorju, ker da je to enostranski akt vlade in zmanjšuje moč socialnega dialoga.
Stavko so sicer v torek s podpisom stavkovnega sporazuma z ministrom za notranje zadeve Gregorjem Virantom po več kot pol leta končali policisti.