Vas zanima zgodovina vašega mesta? Vas zanima življenje in delo ljudi, ki so v preteklosti živeli v Kopru in ga klicali svoj dom? Potem si enostavno morate ogledati razstavo Koper – Capodistria 1500, 3. obdobje 1380-1797, ki nam bo razgalilo življenja slavnih Koprčanov v času med poznim srednjim vekom in novim vekom.
BI RADI IZVEDELI VEČ O ZLATEM OBDOBJU KOPRA? Te osebe so zaslužne, da je "glavni v Istri" (FOTO)
Koper
Veduta Kopra konec 16. stoletja, 'INTER UTRUMQ(UE) TUTA' (delavnica Domenica Tintoretta, 1589), olje na platno, Pokrajinski muzej Koper, zbirka 'Piano nobile'.
Pokrajinski muzej Koper zdaj že tretje leto zapored pripravlja razstavo v okviru projekta Koper – Capodistria 1500. Po dveh krajših obdobjih prihaja na vrsto obdobje, ki je v 400 letih Kopru dalo vlogo Capodistrie – prvega med prvimi v Istri. Lahko ga imenujemo zlato obdobje Kopra, ko je v času krilatega leva nadzorovalo tako gospodarsko, cerkveno in upravno oblast na delu Istrskega polotoka. Skozi pomembne osebnosti želimo prikazati pomen, ki ga je zasedalo mesto v prostoru, ki je razmejevalo trgovino s severnimi deželami ter dogajanjem na vzhodu in jugu.
Prapor koprske pristaniške zdravstvene službe, slika na tekstilu, Pokrajinski muzej Koper, zbirka Med Serenissimo, Napoleonom in Habsburžani.
V Kopru so delovale osebe, ki so vodile koprsko komuno, v tem obdobju se je na oblast zamenjalo več kot 60 podestatov, ki so vodili mesto. Prav tako je Koper kot škofija imel svojega škofa, ki je predstavljal cerkveno oblast na tem področju.
Levo: Koprski župan in beneški dož Leonardo Nicolò Donato (1539–1618), posmrtni portret (delavnica Giulio Del Moro, 1620), Pokrajinski muzej Koper, zbirka “Renesansa in renesanse", foto: Simon Tomažič.
Desno: Paolo Naldini (1632–1713), katoliški duhovnik, avguštinec in koprski škof, bakrorezna plošča iz leta 1700, Pokrajinski muzej, zbirka 'Piano nobile'.
Iz koprskih družin so izhajali zdravniki, prevajalci, notarji in pravniki, ki so dajali mestu s svojim delom pomemben pečat, tako pri razvoju kot pri ugledu mesta na otoku. Pesniki, reformatorji, skladatelji in slikariji so dali svojevrsten prispevek k razvoju kulture in ponesli mesto med pomembne prestolnice tedanje Beneške republike.
Koprski zdravnik Santorio Santorio (1561–1636) je izumil več medicinskih pripomočkov in izdelal skalo za merjenje telesne temperature. Pokrajinski muzej Koper hrani štiri izdaje Santorijeve knjige Statična medicina - najstarejša je iz leta 1690. Zbirka Med Serenissimo, Napoleonom in Habsburžani.