Poslanci DeSUS Franc Jurša, Branko Simonovič in Ivan Hršak so ogorčeni nad izjavami začasne vodje DeSUS Brigite Čokl v nekaterih medijih. Zlasti nad izjavami, da "bo treba nad poslance s palico, da so korenčki premalo in da smo kot pobalini", je povedal Simonovič. Prek odvetnika Francija Matoza zahtevajo, da Čoklova izjave prekliče.
'ŽUGALA JIM JE S PALICO', ONI NJEJ Z ODVETNIKOM: Simonovič in kolegi v dramo vključili Matoza
Slovenija
Branko Simonovič
Če Čoklova zahteve ne bo izpolnila, trije poslanci prek Matoza napovedujejo, da bodo primorani sprožiti sodne postopke. Poslanci DeSUS opozarjajo na izjave Čoklove, objavljene v člankih spletnega Dela in Večera 2. aprila. Za Delo je poslancem napovedala politiko palice in posvarila, da samovoljnih odmikov poslancev od stališč stranke ne bo več prenašala.
V izjavi za Večer se je obregnila ob ravnanje poslancev na interpelaciji kulturnega ministra Vaska Simonitija. "To, da jih ni bilo na glasovanju, je za moje pojme nedopustno. To je pobalinstvo. Ko hodijo otroci v šolo, se temu reče špricanje. Pri 65 let starih ljudeh pa ne vem, če je to ravno osebnostna karakteristika, ki bi jo pričakovali od njih," je bila kritična do poslancev DeSUS. Pripisala jim tudi krivdo za padec podpore stranki v javnomnenjskih anketah.
V pismu članom stranke konec marca pa je Čoklova med drugim zapisala, da ima dikcija poslancev, da so zmerna opozicija, zelo raztegljiv in nedefiniran pomen. Opozorila je, da so poslanci DeSUS oz. vsaj večina, glasovali drugače od predhodno usklajenih stališč.
Čoklova je začasno vodenje stranke prevzela konec marca, ko je s tega mesta odstopil Anton Balažek. Ta pa je začasno vodenje stranke prevzel po odstopu Karla Erjavca z mesta predsednika 10. marca. Na volilnem kongresu se bodo sestali predvidoma 19. junija. Za zdaj sta kandidaturo napovedala Ljubo Jasnič in Srečko Felix Krope.
Čoklova je prek odvetniške družbe Pirc Musar & Lemut Strle sporočila, da svojih izjav o ravnanju poslancev DeSUS ne bo preklicala, saj je z njimi uresničevala svojo svobodo (političnega) izražanja o temi, ki je brez dvoma v javnem interesu.
Komentiraj
Nikoli ne bomo izvedeli, koliko so pokasirali, pero v parlament več ne pridejo enako kot propadla stranka DESUS.
Glede na obstoječe podpore in trende v družbi, so žal politične stranke, kakor tudi poslanci na repu popularnosti in zvestobe ali ljubezni državljanov. Na kakšen način so do sedaj pripeljali zelo okrnjen ugled poslancev, se ne gre za čuditi. Medtem, ko državljani posebej še v časih Covid-19 zelo težko živijo, saj mnogi zaradi ukrepov ne morejo več delati normalni, pa nekateri poslanci, da bi ohranili obstoječe plače in privilegije, ne vedo več kaj bi počeli. Že tako le še malokdo spoštuje kodeks obnašanja in obstoječi poslovnik, pa se žal na veliko sprenevedajo in si privoščijo zelo drage pravnike, ki so jih običajni smrtniki ne bodo mogli nikoli. Poanta pa je v tem, da bomo morali vse te pravne postopke na koncu plačati ravno davkoplačevalci, saj se politične stranke tako tudi financirajo. Prav pa bi bilo, da bi jih plačali tisti, ki so jih začeli oziroma tudi tisti, ki jih bodo izgubili. Osebno in brez prerekanja. Pokončno in pošteno z vso odgovornostko, tako, kot si mora v primeru potrebe to plačati normalen državljan...