Zaloge krvi so na spodnjih mejah, a zaradi dobrega odziva krvodajalcev še obvladljive, so sporočili z Zavoda za transfuzijsko medicino. Kljub temu krvodajalke in krvodajalce prosijo, naj se odzivajo vabilom Rdečega križa in transfuzijske službe, lahko pa se naročijo tudi sami. Zaloge krvi so se zmanjšane tudi v Centru za transfuzijsko dejavnost (CTD) Izola, saj tam enote krvnih komponent prejmejo iz Ljubljane glede na njihove potrebe.
ZALOGE KRVI NA SPODNJIH MEJAH: Kako je v Centru za transfuzijsko dejavnost Izola?
Izola
Zaloge krvi so se zaradi velike porabe občutno znižale v začetku tedna. "Imeli smo izjemno situacijo, ko smo npr. za obravnavo samo enega bolnika izdali več kot tretjino dnevne celotne porabe krvi," so sporočili z zavoda. Dodajajo, da za potrebe zdravstva v Sloveniji na dan potrebujejo okoli 350 do 400 krvodajalcev.
Poraba krvi je trenutno povečana, saj obravnavajo težko bolne bolnike, hkrati pa zdravstveni sistem postopno prehaja v normalno delovanje.
Trenutno so dobrodošli krvodajalci vseh krvnih skupin z izjemo AB pozitivnih, katerih zaloga je zadovoljiva. "Krvodajalcem bi sporočili, da so dobrodošli vsi zdravi, dobrega počutja med 18. in 65. letom starosti. Po prebolelem covidu morajo biti vsaj 14 dni zdravi, brez simptomov, prav tako po ostalih prebolelih okužbah. Po večini cepljenj se lahko krvodajalske akcije udeležijo po preteklih 24 urah brez stranskih učinkov," nam je pojasnila Anja Rakušček, vodja CTD Izola.
V teh dneh nujno potrebujemo kri. Naprošamo vse darovalce, ki so zdravi in kri lahko darujejo, da se naročijo na odvzem...
Objavil/a Rdeči križ Koper dne Torek, 15. februar 2022
Na odvzem se je potrebno naročiti, v Izoli se krvodajalci naročijo na telefonsko številko 05 66 06 239, kjer lahko pričakujejo še nekaj dodatnih vprašanj ter dogovor o datumu in uri udeležbe na krvodajalski akciji. Na CTD Izola odvzemi krvi potekajo trikrat tedensko, in sicer v torek, četrtek in petek med 7.30 in 11.00.
Kljub epidemiji so se krvodajalci odzvali
"Krvodajalcem smo izjemno hvaležni, še posebej v času epidemije, ko so se kljub izjemnim, nepredvidljivim in spremenjenim razmeram udeleževali krvodajalskih akcij in tako omogočili zdravljenje s krvjo vsem bolnikom, tudi tistim s covidom-19. Smo pa vsi po dveh letih utrujeni, tudi krvodajalci, in upamo, da čimprej nastopijo boljši časi za vse," še pravi Rakuščekova.
Med epidemijo so bile sicer potrebe po krvi le nekoliko znižane. V bolnišnicah so skoraj v enaki meri kot pred epidemijo potekala zdravljenja hematoloških in onkoloških bolnikov, izvajale so se kardiološke operacije, transplantacije in vsa nujna zdravljenja, so pojasnili na Zavodu za transfuzijsko medicino.
Lani so v Sloveniji opravili okoli 86.000 odvzemov krvi, vseh prijavljenih krvodajalcev pa je bilo okoli 94.000. Od vseh prijavljenih krvodajalcev 8,5 odstotka krvi ni darovalo zaradi neizpolnjevanja meril za izbor krvodajalcev.