Pred ponovnim začetkom dela v prostorih mlekarne Vipava bo treba postoriti marsikaj, med drugim pripeljati in montirati tehnološko linijo za izdelavo mocarele. Zato naj bi proizvodnja stekla šele marca prihodnje leto, je prokurist družbe Ekolat Peter Selčan.
Zagon proizvodnje v vipavski mlekarni predvidoma marca 2014
Vipavska dolina
Iz proizvodnega obrata bo treba odstraniti nepotrebne stroje za predelavo mleka, nove bodo pripeljali iz Italije. Tedaj bodo tudi zaposlili nekaj ljudi, Selčan meni, da se bo njihovo število gibalo med 16 in 20. Delo bodo ponudili tistim, ki so v mlekarni Vipava že delali, nekatere nujno potrebne delavce za pripravo proizvodnje pa so že zaposlili.
Direktor italijansko-slovenske družbe Ekolat, ki je prevzela vipavsko mlekarno, je sicer Albino Dal Bello, ki je tudi izvršni direktor Trevisanalat. Ekolat, katerega je 20-odstotni lastnik so tudi Združene kmetijske zadruge Mlekop z območja Gorenjske, bo imel sedež v Vipavi.
"Za italijansko družbo taka proizvodnja, kot jo je doslej imela vipavska mlekarna, ni primerna, pač pa bo treba izvesti prestrukturiranje, saj se bo tukaj proizvajala mocarela. Prav tako naj bi še naprej delali tudi Nanoški sir, vendar bo za dokončno odločitev treba počakati do zaključka prestrukturiranja, saj se v tem času ne more izvajati proizvodnje," je povedal Selčan.
Mocarelo bodo najperj prodajali v Italiji
Proizvedeno mocarelo bodo najprej prodajali v Italiji, kasneje pa jo bodo ponudili tudi slovenskemu trgu in trgom sosednjih držav.
Italijanska družba Trevisanalat izhaja iz kraja Resana med Padovo in Trevisom in je drugi največji proizvajalec mocarele v Italiji. V družbi je trenutno zaposlenih 80 delavcev. Kot zagotavljajo, so samostojno podjetje z dolgoletno tradicijo in kljub zatrjevanju nekaterih virov niso lastniško ali kako drugače povezano s Parmaletom ali kakšno drugim večjim proizvajalcem mlečnih izdelkov.
Že doslej je Trevisalat kupoval mleko v Sloveniji, v Italijo naj bi ga tako iz območja Gorenjske tedensko izvozili 14 cistern. To mleko naj bi sedaj ostajalo in se predelovalo v Vipavi, je še zatrdil Selčan, obenem pa obljubil sodelovanje tudi s tistimi proizvajalci mleka, ki so sodelovali z Agroindom oz. vipavsko mlekarno.
"Italijani so bili doslej vedno dobri plačniki, mleko so plačevali po cenah, kakršne prevladujejo v Evropi, in v dogovorjenem roku. Mlekop s Trevisalatom sodeluje že devet let, kot partnerji pa so se doslej izkazali v zelo dobri luči - so dobri kupci in plačniki," je še dejal Selčan.