Kitajskim znanstvenikom je uspelo čebele spremeniti v kibernetska bitja – v njihove možgane so namreč vstavili nadzorno napravo. Ta tehta manj kot ščepec soli, pritrjena pa je na hrbet čebel delavk in z njenimi možgani povezana prek drobnih igel. Po poročanju raziskovalcev je naprava v preizkusih delovala v devetih primerih od desetih – čebele so upoštevale ukaze in zavile levo ali desno.
LETIJO IN PRISLUŠKUJEJO: Razvili so kibernetske čebele za vohunske misije (VIDEO)
Trendi
Kibernetske čebele bi lahko uporabljali pri reševalnih akcijah ali kot izvidnice v prikritih vojaških operacijah. Te miniaturne naprave je mogoče opremiti s kamerami, prisluškovalnimi napravami in senzorji za zbiranje ter beleženje podatkov. Zaradi svoje majhnosti so idealne za diskretne varnostne naloge, kot je vstopanje v ozke ali težko dostopne prostore – brez da bi vzbudile sum.
Tehnologijo je razvil profesor Zhao Jieliang z Inštituta za tehnologijo v Pekingu. Naprava deluje tako, da pošilja električne impulze v optični reženj čebel – del možganov, odgovoren za vidno zaznavanje – kar raziskovalcem omogoča usmerjanje njihovega leta. Raziskava je bila pred kratkim objavljena v reviji Chinese Journal of Mechanical Engineering, prvi pa je o njej poročal South China Morning Post.
Chinese scientists have developed real-life cyborg bees by attaching 74-milligram brain controllers to their bodies.
— Current Report (@Currentreport1) July 12, 2025
This could be used in military reconnaissance, disaster relief or search-and-rescue missions in environments too dangerous for humans. pic.twitter.com/VOALDF7azF
"Roboti, zasnovani na žuželkah, podedujejo od svojih bioloških gostiteljev izjemno gibljivost, sposobnost kamuflaže in prilagodljivost okolju," so zapisali profesor Zhao in sodelavci. "V primerjavi z umetno izdelanimi napravami nudijo boljšo prikritost in daljši čas delovanja, zato so izjemno uporabni pri tajnem izvidništvu v urbanih spopadih, protiterorističnih operacijah, boju proti trgovini z mamili ter pri reševanju ob naravnih nesrečah."
Tudi druge države, vključno z ZDA in Japonsko, tekmujejo pri razvoju kibernetskih žuželk, piše Daily Mail.