Na koprskem okrožnem sodišču so v lanskem letu rešili 1621 pomembnejših zadev, število nerešenih zadev pa se je povečalo za šest odstotkov, so pojasnili na sodišču. Ob tem so kot pomemben zastoj izpostavili nezmožnost izvajanja glavnih obravnav. Sicer pa je epidemija prinesla tudi veliko uporabnih prilagoditev in ukrepov trajne narave.
ZA ŠEST ODSTOTKOV VEČ NEREŠENIH ZADEV NA KOPRSKEM SODIŠČU: Epidemija prinesla tudi veliko trajnih prilagoditev
Koper
Okrožno sodišče v Kopru je v letu 2020 prejelo 1743 pomembnejših zadev in jih rešilo 1621. Pripad novih pomembnejših zadev je bil nižji za 9,7 odstotka, rešenih pa je bilo za 23,4 odstotka manj zadev. Število nerešenih zadev se je povečalo za šest odstotkov, je navedla predsednica sodišča Samanta Nusdorfer.
Pri tem je predsednica sodišča izpostavila nerešene zadeve iz rednega pripada novih zadev, ki se zaradi sprejetih ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni niso mogle obravnavati v začetni fazi zaradi prekinitve teka rokov npr. za plačilo sodnih taks, dopolnitev vlog in odgovora na tožbo. Sodišče je lahko o vseh teh procesnih situacijah odločalo šele po 1. februarju.
Pomemben zastoj zagotovo predstavlja tudi nemožnost izvajanja glavnih obravnav. "Če smo po prvem valu epidemije lahko pospešeno obravnavali zadeve z manjšimi časovnimi prilagoditvami zaradi razkuževanja sodnih dvoran, je varna izvedba glavnih obravnav v trenutnem obdobju epidemije bistvenega pomena. Povečano število nerešenih zadev bi lahko obvladovali s pospešenim, strnjenim obravnavanjem zadev, predvsem na področjih, kjer je tudi sicer na kratek rok obvladovanje pripada bistveno lažje - vendar je ukrep pogojen z ugodnim potekom epidemije oziroma z njenim prenehanjem, saj bo šele slednje omogočilo popoln izkoristek razpravnih dvoran," je poudarila Nusdorferjeva.
Čeprav je težko govoriti o neposrednem vplivu epidemije, iz statističnih podatkov sicer izhaja, da je bil pripad novih zadev na gospodarskem oddelku malenkostno nižji kot leta 2019, predvsem pa je bil zelo neenakomerno porazdeljen. Medtem je bil pripad osebnih stečajev in stečajev pravnih oseb občutno nižji, in sicer za 20 oziroma 25 odstotkov. So se pa v drugem valu ti postopki nemoteno vodili, tako da so na sodišču pripad obvladovali, saj so rešili več zadev, kot so jih prejeli. Za 22 odstotkov se je povečal pripad nepravdnih (družinskih) zadev, ki so jih zaradi njihove pomembnosti začeli reševati takoj po prenehanju posebnih ukrepov po zakonu o sodiščih.
Kako se je koronavirus 'gibal' po koprskem sodišču?
Zaradi prenosa okužbe med zaposlenimi in preprečitve njenega širjenja so v Kopru le en teden v januarju omejili poslovanje sodišča. V drugem valu epidemije je bilo potrjenih 40 okužb. Sicer pa so z doslednim spoštovanjem ukrepov in prerazporeditvijo dela tudi ob potrjenih okužbah zaposlenih lahko sodno oblast vseskozi nemoteno izvajali, je dodala Nusdorferjeva.
Čas epidemije je sicer tudi v Kopru terjal veliko prilagajanja, razmisleka o spremembah poslovanja in udejanjenja slednjih s kratkoročnimi ukrepi in ukrepi trajne narave, ki so se po njeni oceni izkazali za zelo uporabne.
Na področju organizacije poslovanja s strankami so tako na vseh sodiščih znotraj okrožja vpisnike oz. sprejem strank preselili v pritlične prostore in priskrbeli steklene pregrade. Steklene pregrade so namestili tudi v nekaterih razpravnih dvoranah. Prav tako so velik del poslovanja s strankami preusmerili v telefonsko in elektronsko komunikacijo.
Zasedenost pisarn smo razbremenili s sprejemom ukrepa dela na domu. V drugi polovici leta so z videokonferenčnim sistemom opremili še eno razpravno dvorano v Kopru. Videokonference so vzpostavili z Zavodom za prestajanje kazni zapora Koper, policijsko postajo in domovi za starejše občane.