Nudenje brezplačnega pravnega svetovanja za socialno ogrožene, ki ga v Piranu od lanskega leta nudi Pravni center za varstvo človekovih pravic, postaja na obalnem območju bistven element zagotavljanja pravne varnosti, je prepričana direktorica centra Margerita Jurkovič. Do danes se je nanje obrnilo 275 oseb, zanimanje pa z meseci narašča.
V Piranu vse več zanimanja za brezplačno pravno svetovanje
Piran
V samem sodnem postopku posameznik lahko v skladu z zakonom pred okrožnim sodiščem zaprosi za brezplačno pravno pomoč, medtem ko v piranskem centru nudijo svetovanje pred samim sodnim postopkom. Pomoč, ki jo nudijo primarno socialno ogroženim osebam, sega od prvega pravnega nasveta do izpolnjevanja obrazcev, pisanja dopisov in vlog, je na današnji novinarski konferenci pojasnila Jurkovičeva.
Že prvi mesec delovanja se je nanje obrnilo 27 oseb, v naslednjih mesecih pa se je število strank le še povečevalo, je ugotavljala direktorica centra. To po njenih besedah "kaže, da smo nepogrešljiv element pravne varnosti na tem območju", hkrati pa priča o slabem socialnem stanju prebivalstva. Samo v zadnjem mesecu so tako obravnavali več kot 50 primerov, je ob tem navedla vodja pravnega svetovanja Martina Boben.
Največ težav zaradi neizplačila plač
Največ, kar 30 odstotkov pravnih nasvetov dajejo s področja družinskega prava, v tem okviru pa so obravnavali tudi deset primerov žrtev družinskega nasilja. Na področju delovnega prava je največ težav zaradi neizplačila plač, posamezniki pa so se nanje obrnili tudi v primerih mobinga. Poleg tega posameznikom pomagajo tudi pri izpolnjevanju obrazcev. Svetovalno delo pravnikov v centru zajema tudi področji socialne varnosti in prekrškovnega prava, je še pojasnila Bobnova.
V Kopru bodo pisarno odprli konec decembra
Pravni center v Piranu deluje v prostorih, ki mu jih brezplačno nudi piranska občina, prav tako so jim tudi v koprski občini dali brezplačno na voljo pisarno, ki jo bodo odprli predvidoma decembra, je napovedala Jurkovičeva.
S koncem oktobra se sicer zaključuje projekt Učenci proti senci - ustavimo trgovino z ljudmi!, ki ga je sofinanciral vladni urad za komuniciranje. Letos so opravili 71 delavnic na 17 osnovnih šolah po vsej državi in v projekt vključili prek 2500 učencev. Direktorica centra ob tem ugotavlja, da so šolarji v primerjavi s prejšnjimi leti bolj osveščeni o trgovini z ljudmi. Sicer pa bodo v centru z dejavnostmi osveščanja prebivalstva o tej problematiki nadaljevali tudi v prihodnosti.
Zdaj pa glumi gljivo, kako sposobna je. Ma koga farbaš?