Izolska bolnišnica je začela z uporabo plastičnih zaščitnih mask, ki so jih s 3D tiskalnikom natisnili v Laboratoriju za interakcijo človek - računalnik Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem (UP). 50 mask so skupaj s 65 vizirji za zaščito obraza bolnišnici predali prejšnji teden, ta teden jih bodo prejeli še 15.
V IZOLSKI BOLNIŠNICI VSAKODNEVNO UPORABLJAJO VIZIRJE PRIMORSKIH ŠTUDENTOV: Maske hranijo za zahtevnejše posege
Koper
Na fotografiji: Anesteziologu v SBI Blažu Pečku so zaščitno opremo predali rektorica prof. dr. Klavdija Kutnar, dr. Matjaž Kljun, predstojnik Laboratorija za interakcijo človek-računalnik UP FAMNIT ter doktorska študenta Cuauhtli Campos in Nuwan Attygale.
Vizirje v izolski bolnišnici s pridom uporabljajo vsakodnevno, plastične maske pa hranijo za zahtevnejše posege, ki zahtevajo večjo stopnjo zaščite pred infekcijami.
Zaščitne maske je UP pričela tiskati v sodelovanju s SB Izola in Tehnološkim parkom Ljubljana.
Gre za maske, ki so kompatibilne z mikrobiološkimi filtri, ki se v bolnišnicah uporabljajo za respiratorje. Model filtra, na podlagi katerega je bila zasnovana maska, certificirano zagotavlja 99,99-odstotno učinkovitost.
Mogoče jih je večkrat uporabiti. Natisnjene so iz materiala PLA in na voljo v ženski ter moški velikosti.