Izolani so na referendumu zavrnili uveljavitev odloka o občinskem prostorskem načrtu. V številkah, v Izoli je 13431 volilnih upravičencev, nedeljskega referenduma se jih je udeležilo 4256 oziroma 31,69 odstotka. Za jih je glasovalo 1179, proti jih je bilo 3069, osem glasovnih je bilo neveljavnih. Danes so prešteli še glasovnice prispele po pošti, teh je bilo 17. Za jih je glasovalo deset, proti jih je bilo sedem. Predčasnega glasovanja se je udeležilo 243 volivk in volivcev.
V IZOLI DO POLETJA BREZ NOVEGA PREDLOGA OPN: Časa za pritožbo na izid referenduma je le nekaj dni
Izola
"Uradni rezultati referenduma bodo znani, ko bo šel mimo zakonski čas za ugovore na izvedbo referenduma. Čas za pritožbo je tri dni," je danes povedala predsednica volilne komisije na izolski občini Magda Mlač. Kot je dejala, je referendum na voliščih potekal mirno in brez težav. Odzvala pa se je na komentarje oziroma trditve nekaterih, ki jih je zasledila, da so na voliščih zahtevali pogoj PCT:
"To ne drži, ker bi s tem kršili volilno pravico posameznikov. So pa prosili volivce, da si ob prihodu na volišče nadenejo zaščitno masko."
Z izjavo po padcu OPN se je danes oglasil župan Danilo Markočič, ki je spomnil, da se Občina Izola ni aktivno vključila v predreferendumsko kampanjo, ampak je odločitev v celoti prepustila volivkam in volivcem. "Občinska uprava in občinski svet izid referenduma spoštujeta. V skladu z zakonom do junija 2022 ni mogoče začeti obravnave novega predloga OPN. V prihodnjih dneh bodo organizirani posveti vodstva Občine Izola s svetniškimi skupinami občinskega sveta ter s civilnimi iniciativami, ki bodo podlaga za odločitve o načinu priprave in vsebinah novega predloga občinskega prostorskega načrta," je dejal danes v Izoli.
Hkrati Občina Izola tudi opozarja, da v skladu z zakonom in statutom občine do sprejema veljavnega OPN ne bo mogoče spreminjati zastarelih občinskih prostorskih aktov, saj so prenehali veljati z 31. 12. 2021. "Dovoljeno je zaključiti le postopke, začete že v prejšnjem letu. V preteklosti so zastareli občinski akti že omogočali špekulacije in odškodninske tožbe. Občankam in občanom ter investitorjem pa do sprejema novega OPN ne bo mogoče predlagati kakršnih koli sprememb podrobnih prostorskih načrtov, če bi želeli graditi ali dograjevati svoje nepremičnine," je pojasnil župan.
Pobudniki referenduma pričakovano zadovoljni
V civilni iniciativi Gibanje za Izolo so zadovoljni z izidom referenduma, na katerem so občani Izole zavrnili občinski prostorski načrt (OPN). Menijo, da so tako Izolani dobili novo priložnost za boljši OPN. Veljavni namreč predvideva pretirano pozidavo, tudi najboljših kmetijskih zemljišč, je danes dejala članica gibanja Novka Jenko.
"Na predlagani OPN je bilo danih preko 270 pripomb, samo z naše strani 33 tehtnih in ne parcialnih pripomb, pa ni bila nobena upoštevana," je povedala Jenkova. Kot je dodala, bodo od izolske občine zdaj zahtevali, naj končno z anketo povpraša občane, kaj si resnično želijo in kaj potrebujejo.
"Dve leti smo poskušali občini pojasniti, naj nehajo slediti kapitalu in poslušajo, kaj ljudje rabimo, naj ne spreminjajo najbolj rodovitne zemlje v stavbna zemljišča, naj načrtujejo lokacije za neprofitna stanovanja, saj Izola počasi postaja vikendaško naselje," je še dejala.
Komentiraj
Mi ša, da ni s teh krajev.
Kako lahko nekdo tiste zapuščene, zanemarjenje, umazane parcele nad Drogo lahko imenuje najboljša kmetijska zemlja.
To ni privat zemlja, je samo v najemu in bi jo lahko občina vzela nazaj brez kompliciranja z nadomestnimi parcelami.
Najemnike očitno boli k...c in hodijo tam samo pečt čevapčiče in pljeskavice.
Vi, ki ste volili proti, pojdite pogledat to zemljo in boste vidli, da vas je nekdo od tam gor (Žabarija) kar pošteno nafarbal.
Boga Izla s takšnimi "Izolani".
Il trucco c'e', ma non si vede (ancora). To smo že videli v Piranu, pa tudi v Kopru.
Un bel saluto.