UREJENOST PLAŽ NA OBALI: Kje boste plačali za tuš in kje ne?

Koper

Kopališča na slovenski Obali so urejena in pripravljena na poletni naval turistov. Občinske in zasebne družbe, ki jih imajo v upravljanju, so poskrbele za sanacijo dotrajane opreme, ureditev dostopov do morja ter prenovo plažne infrastrukture. Tudi letos marsikje ostaja brezplačna uporaba sanitarij in tušev.

Plaža Lucija in Centralna plaža Portorož so letos združene v eno kopališče, imenovano Plaža Portorož. "Ta poteza je bila izvedena z namenom optimizacije upravljanja in izboljšanja storitev za obiskovalce. Združitev nam omogoča boljšo uskladitev aktivnosti na obeh plažah, zagotavljanje enotne kakovosti storitev in učinkovitejšo uporabo razpoložljivih virov," navajajo v Okolju Piran. Plaža Portorož se zdaj razteza na površini približno 85.000 m², od tega 29.936 m² kopnega in 55.625 m² vode.

Kopenski del sega od nekdanje Taverne v Luciji do lokala Alaya v Portorožu ter je razdeljen na peščeni, travnati in betonski del. Kot navajajo, so zaradi razširitve kopalnega območja uredili tudi nove vstope v morje. Pred sezono so na lucijskem delu plaže sanirali in nadvišali betonske površine. Poleg tega so ozelenili območja pri Modri mareli, kjer so prej delovali vodni športi ter pred nekdanjim lokalom Paprika. "Na obeh lokacijah smo namestili nove senčnike z ležalniki, osvetlili smo območje pod hotelom Metropol, ki je bilo v nočnih in večernih urah zavito v popolno temo ter popravili vse stenske in talne lučke na plažni promenadi," so pojasnili na Okolju Piran.  

Zunanji tuši ostajajo za vse obiskovalce brezplačni. V času obratovanja plaže je prisotnih tudi sedem reševalcev iz vode ter usposobljeno osebje za nudenje prve pomoči.

Tudi v Kopru so obiskovalci povečini zadovoljni z urejenostjo mestnih kopališč, ki jih upravlja Marjetica Koper. "Navkljub vremensko muhasti sezoni nas veselijo pohvale s strani domačinov in obiskovalcev glede urejenosti naših kopališč," navajajo. Tudi letos ohranjajo brezplačno uporabo tušev, na mestnem kopališču pa ponujajo tudi ugoden najem ležalnikov za pet evrov na dan. Za varnost kopalcev skrbi devet reševalcev.

V Izoli skrbi za urejanje in čiščenje območja Svetilnika izolska komunala, ki skrbi v sklopu urejanja javnih površin tudi za območje nekdanje obalne ceste oziroma kolesarske in peš poti med Izolo in Koprom, skupaj s pripadajočo sanitarno infrastrukturo. Tako kot pretekla leta so tudi letos sanitarije in tuši na območju Svetilnika plačljivi, cena žetona je 50 centov. Uporaba javnih sanitarij in tušev, ki se nahajajo na poti med Izolo in Koprom, pa je brezplačna.

Kot ugotavljajo, je sicer bilo v preteklih letih nekaj pripomb glede plačevanja sanitarij in tušev na Svetilniku, vendar se s plačljivim dostopom v sanitarijah "vzdržuje višji nivo čistoče, obenem pa se je izkazalo, da plačljiv dostop omejuje oziroma zmanjšuje pogostost pojava vandalizma". Pri tem opozarjajo, da na omenjenih območjih ni reševalcev iz vode, saj gre za t. i. območja kopalnih voda in ne za kopališča.

V ankaranski občini so na vseh kopališčih, ki jih upravlja občina, tuši na voljo brezplačno. Na vseh lokacijah – Valdoltra, Študent, Debeli rtič, Sv. Katarina – je zagotovljena tudi brezplačna uporabo sanitarij, pri čemer so v Valdoltri in na Debelem rtiču na voljo tudi sanitarije za invalide. Na kopališčih v Valdoltri in na Debelem rtiču je prisoten tudi reševalec iz vode. 

"Obiskovalci so po našem vedenju z urejenostjo kopališč povečini zadovoljni. Nekatere je v začetku poletja zmotila odsotnost tuša na plaži Debeli rtič, a ta je zdaj tudi tam zagotovljen," zagotavljajo na občini, ki je poskrbela tudi za odstranitev materiala, ki ga je morje ob neurju naplavilo na plažo na Gradisu ter za čiščenje dostopov v morje, kjer so spolzki. 

Preverili smo tudi, kako so letos poskrbeli za plaže pri družbi Sava Turizem. Na plaži San Simon v Izoli, Grand hotelu Bernardin, na zunanjem bazenu Hotela Vile Park na Bernardinu in v Kampu Lucija so tuši brezplačni. Uporaba tušev je plačljiva na plaži Hotela Vile Park in plaži Salinera, kjer boste odšteli petdeset centov. Cene plažnih senčnikov in ležalnikov se gibljejo na rekvizit za hotelske goste šest evrov in med 7 in 8,50 evrov za zunanje goste, na kopališču Grand hotela Bernardin pa deset evrov. Za varno kopanje na plažah, ki jih upravlja Sava Turizem, skrbi deset reševalcev iz vode.

So pa v Sava Turizem letos pripravili tudi nekaj novosti. Na plaži San Simon so prenovili teraso Bambus bara in hiško Mini kluba na plaži Hotela Vile Park ter obogatili ponudbo z novimi igrali za zabavo otrok. Na plaži Grand hotela Bernardin so prenovili leseni podest na desnem delu kopališča in plažno recepcijo na vhodu. "Obiskovalcem pa bo na vseh naših kopališčih na voljo tudi bogat animacijski program za najmlajše in odlična gostinska ponudba," še navajajo.

Kopališča Save Turizem so sicer že vrsto let zapored nosilci mednarodnega okoljskega znaka Modra zastava, ki se podeljuje za vsako leto posebej, prejemniki pa morajo izpolnjevati stroge kriterije na področjih kakovosti vode, okoljske vzgoje in informiranja, okoljskega upravljanja ter varnosti in storitev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
zoran13 |  06 .07. 2024 ob  22: 37
Pred leti je v Izoli vzniknila ideja, da bi na plaži v Izoli, lahko tudi širše, imeli posebej izšolane pse za reševanje iz vode, tako, kot imajo to urejeno v Trstu in drugih italijanskih mestih. Svede ta ideja ni dočakala svetlobe, kaj šele, da bi jo kdo finančno podprl. Še danadanes na Svetilniku ne premoremo reševalce iz vode, kljub enormemu in množicam, ki se kopajo na Svetilniku. Namestoo, da bi s takšnimi potezami skrbeli za varnost kopalcev, pa z nerazumnimi izgovori, še naprej vzdržujemo takšno nevzdržno stanje. Vsekakor skrb vzbujajoča skrb za občane in turiste ter posebej otroke. Nekoč smo bili prisotni, ko je nekdo nenamensko porinil kopalca na skalo in potem je padel v morje. Bili smo prisotni pri neuspešnem oživljanju. Žalostno. Problematično.
Posebej pa velja izpostaviti tudi Plažo slepih, na kateri smo se velikokrat kopali, pa tudi sedaj kar redno. Tam sta tudi 2 bazena, ki sta prepredena z opozorilnimi znaki, da je kopanje tam prepovedano in dovoljeno le gostom pri II.Topolih. Pri tem in v tem času, ko je v morju še vedno veliko sluzi, se niti naši otroci ter vnuki ne smejo kopati v bazenih, ki sta poleg tistega v Hotelih San Simon, edina bazena v Izoli. Žalostno toda zelo resnično. Zadnjič je prišla Policija in ukrepala, pomislite, zaradi kopanja v bazenih. Glede na to, da se odsvetuje kopanje v morju ob prisotnosti sluzi, kje bi se naj kopali naši otroci ter vnuki. Žal niti za Izolane tam ni mesta, kdo vse je sprejel takšne okostenele predpise, ta rednično želi dobro naši občini in prebivalcem ter turistom. Le kdaj bomo dočakali še kakšen bazen, kjer se bomo lahko občani in drugi gostje, lahko kopali, na tekšen način, kot je to v mnogih mestih v Istri. Kdaj bodo odločevalci spoznali, kakšne so potrebe ljudi, državljanov, gostov ter davkoplačevalcev, kot samo vsake 4 leta, ko so volitve...

Politik razmišlja le o prihodnih volitvah, državnik o prihodnji generaciji.
James Freeman Clarke