Predsednik ZDA Donald Trump je v ponedeljek nakazal, da bi lahko začasno umaknil carine na avtomobile, ki jih je prej uvedel za ta sektor, da bi avtomobilski proizvajalci imeli čas prilagoditi svoje dobavne verige.
UMIK CARIN NA AVTOMOBILE? "Ne spreminjam svojega mnenja, vendar sem prilagodljiv"
Svet
Trump je novinarjem v Ovalni pisarni povedal, da razmišlja o ukrepih, ki bi pomagali avtomobilskim podjetjem. Po njegovih besedah proizvajalci avtomobilov potrebujejo čas, da premestijo proizvodnjo iz Kanade, Mehike in drugih držav v ZDA. "Potrebovali bodo nekaj časa, da začnejo proizvajati tukaj. Zato razmišljam o tem," je pojasnil.
Matt Blunt, predsednik Ameriškega sveta za avtomobilsko politiko, ki zastopa podjetja, kot so Ford, General Motors in Stellantis, je dejal, da se skupina strinja s Trumpovimi cilji povečanja domače proizvodnje avtomobilov v ZDA. Pojasnil je, da so se zavedali, da lahko visoke carine na sestavne dele ogrozijo skupni cilj izgradnje uspešne ameriške avtomobilske industrije. Poleg tega bo prehod na domačo proizvodnjo zahteval čas in prilagoditve v dobavnih verigah, kar pomeni, da bo potrebno nekaj časa, da se vse spremembe izvedejo.
Trumpova izjava nakazuje, da bi lahko spremenil svojo odločitev glede carin, saj so prejšnje carine povzročile zmedo na finančnih trgih in zaskrbljenost med ekonomisti zaradi možnosti recesije. Ko je 27. marca napovedal 25-odstotne carine na avtomobile, je dejal, da bodo te carine trajne. Vendar pa je njegov pristop k trgovinskim vprašanjem zdaj vse bolj nejasen. Zdi se, da poskuša zmanjšati morebitne gospodarske in politične posledice svojih politik, saj so te spremembe zelo vplivale na svetovno gospodarstvo.
Po tem, ko je padec cen obveznic povzročil dvig obrestnih mer na ameriški dolg, je Trump napovedal, da bo za 90 dni carine na izdelke iz številnih držav znižal na 10 odstotkov, da bi omogočil čas za pogajanja. Hkrati Trump zvišal uvozne dajatve na izdelke iz Kitajske na 145 odstotkov, vendar so bile elektronske naprave začasno oproščene teh višjih dajatev in so bile obdavčene po 20-odstotni stopnji.
"Ne spreminjam svojega mnenja, vendar sem prilagodljiv," je dejal Trump v ponedeljek, kar še dodatno nakazuje njegovo pripravljenost, da prilagodi svojo politiko glede na trenutne gospodarske razmere. Toda Trumpova prilagodljivost je povzročila občutek negotovosti in zmede glede njegovih namenov in ciljev. Indeks S&P 500 je v ponedeljek zrasel za 0,8 odstotka, vendar je letos še vedno padel za skoraj 8 odstotkov. Obrestne mere na 10-letne ameriške državne obveznice so ostale visoke, okoli 4,4 odstotka, piše Associated Press News.
Carl Tannenbaum, glavni ekonomist pri Northern Trust, je mnenja, da so bile gospodarske posledice omenjenih sprememb zelo močne. Dodal je, da bi lahko negativni vpliv na zaupanje potrošnikov, podjetij in trgov povzročil nepopravljivo škodo.
Maroš Šefčovič, evropski komisar za trgovino in gospodarsko varnost, je v ponedeljek na X objavil, da se je pogovarjal z ameriškim ministrom za trgovino Howardom Lutnickom in ameriškim trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerom. "EU ostaja pripravljena na pošten dogovor" je zapisal Šefčovič. V okviru slednjega bi obe strani – EU in ZDA – odstranili carine na industrijske proizvode. Poleg tega bi sodelovali pri odpravi necarinskih ovir, kot so različni predpisi, standardi in administrativne ovire, ki ovirajo prosti pretok blaga med državama.
Trump je tudi omenil, da je nedavno govoril z izvršnim direktorjem podjetja Apple, Timom Cookom, in mu "pomagal." Toda številni izdelki Apple, vključno z iPhonom, so še vedno sestavljeni na Kitajskem, kar predstavlja dodatno plast zapletenosti v trgovinskih odnosih med ZDA in Kitajsko. Čeprav bi lahko začasne oprostitve carin za elektroniko trajale le kratek čas, pa Applu omogočajo, da poišče načine za zmanjšanje vpliva trgovinske vojne na prodajo iPhonov v ZDA. To je v ponedeljek pripomoglo k 2-odstotnemu porastu Applovih delnic, vendar so delnice po začetnem 7-odstotnem porastu padle, ko je vlagatelje začelo skrbeti glede morebitne škode, ki bi jo lahko povzročile višje carine na izdelke iz Kitajske.
Analitik pri Wedbush Securities, Dan Ives, je dejal, da je Apple zdaj v boljšem položaju kot pred tednom dni, vendar opozarja na "veliko negotovost, kaos in zmedo glede naslednjih korakov." Ena od možnosti, ki jo Apple morda preučuje v tem obdobju začasnih oprostitev carin, je povečanje proizvodnje iPhonov v Indiji, kjer so že začeli širiti svojo proizvodnjo, medtem ko je Trump vodil trgovinsko vojno v svojem prvem mandatu. Vendar pa Kitajska prav tako gradi tesnejše odnose z državami v Aziji, ki so bile prizadete zaradi Trumpovih carin. Kitajski predsednik Xi Jinping je v ponedeljek v Hanoju srečal generalnega sekretarja komunistične stranke Vietnama, To Lama, pri čemer je poudaril, da v trgovinskih vojnah nihče ne zmaga.
Ko so ga vprašali o tem srečanju, je Trump nakazal, da sta se obe državi združili z namenom, da bi ekonomsko škodovali ZDA, ter dejal, da "poskušata ugotoviti, kako bosta lahko zafrknili Združene države Amerike."