Twitter tarča hekerskih napadov

Tehnologija

Ameriški časnik The New York Times in družbeno omrežje Twitter sta bila minulo noč tarči več hekerskih napadov. Odgovornost za napade je prevzela Sirska elektronska armada (SEA), ki je povezana z režimom sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Spletna stran ameriškega časnika je bila nedosegljiva nekaj ur ponoči, napadi nanjo pa naj bi se po poročanju francoske tiskovne agencije AFP začeli že v torek.

Hekerska skupina se je o napadih pohvalila kar na svojem računu na Twitterju. "Mediji so nedosegljivi," so zapisali na @Official_SEA16. "Twitter, ste pripravljeni?"

Zaenkrat sicer ni jasno, ali za napadi dejansko stojijo sirski hekerji, vendar pa ti sovpadajo z ameriškimi pripravami na morebitni vojaški poseg v Siriji. Hekerska skupina na lastni spletni strani sicer piše, da želi sirske Arabce zavarovati pred zavajanjem arabskih in zahodnih medijev.

SEA je v zadnjih mesecih vztrajno delala na prepoznavnosti - med drugim so konec aprila vdrli v račun ameriške tiskovne agencije Associated Press na Twitterju in objavili lažno sporočilo o eksplozijah v Beli hiši, v katerih naj bi bil ranjen predsednik Barack Obama.

Poleg tega so vdrli tudi v račun francoske tiskovne agencije AFP in v družbena omrežja medijskih hiš BBC in Al-Jazeera ter britanskih časnikov Financial Times in Guardian.

Današnji napad je bil usmerjen proti sistemom domenskih strežnikov, ki na spletu delujejo kot nekakšen zemljevid, ki obiskovalce spletnih domen usmerja na prave strežnike. Hekerji so ranljivosti v sistemu izkoristili tako, da so obiskovalce preusmerili na druge strežnike.

Med drugim so hekerji napadli domenske strežnike v Avstraliji in obiskovalce domene twimg.com, kjer so shranjene fotografije s Twitterja, preusmerili na druge strežnike.

Pri družbenemu omrežju so priznali, da zaradi napada nekatere vsebine nekaj časa niso bile dosegljive, zavrnili pa so možnost, da bi hekerji ukradli kakršnekoli informacije o uporabnikih. Ob tem so še poudarili, da so problem razrešili v dveh urah.