TRDA USKLAJEVANJA MED IZOLSKO OBČINO IN CIVILNO INICIATIVO: Smo na pragu novega referenduma? 

Izola

Predlog izolskega prostorskega načrta je usklajen z nekaterimi zahtevami civilne iniciative, a pot do sprejetja ne bo enostavna. Občinski svet se je v četrtek seznanil z delom posvetovalne skupine, vendar negotovosti ob sprejemanju prostorskega načrta občine še ni videti konca. Trije javni posveti in seja občinskega sveta pokazali, da vseh referendumskih zahtev ne bo mogoče uskladiti.

Izolski občinski svet se je v četrtek seznanil s predlogom posvetovalne skupine za uskladitev občinskega prostorskega načrta s 33 zahtevami civilne iniciative Gibanje za Izolo, ki je prvotni različici očitala pretirano pozidavo, tudi najboljših kmetijskih zemljišč, in je konec leta 2021 vložila zahtevo za referendum.

Nekaj referendumskih zahtev je posvetovalna skupina potrdila v celoti. V naselju Malija naj ostal v veljavi obstoječi ureditveni načrt. Strateški del občinskega prostorskega načrta bo dopolnjen z navedbo vpliva podnebnih sprememb na poplavno varnost. Na kmetijskih zemljiščih na Belvederju občinski prostorski načrt ne bo dovoljeval kampiranja. V mestu ne bo omogočal spreminjanja pritličnih prostorov v stanovanja. Vseboval bo zahtevo po izgradnji podzemne parkirne hiše. Predvidel bo tudi izgradnjo neposredne prometne povezave od območja nekdanjega Delamarisa do krožišča pri bencinskem servisu. Ob tem bo na območju Delamarisa predvidel zdraviliški turizem in park.

Najbolj izpostavljena je bila zahteva po umiku vseh načrtov širitev stavbnih zemljišč na kmetijska zemljišča. V želji, da bi se občina izognila tožbam, so se dogovorili, da postopkov, ki so jih vlagatelji že začeli, ne bodo ustavljali. Za zdaj naj bi določili le kriterije za zaščito kmetij, posamezne zaščitene kmetije pa naj bi opredelili pozneje z dopolnitvami občinskega prostorskega načrta. V nasprotnem bi se postopek podaljšal še za nekaj let, dokument pa mora biti v skladu z zakonom sprejet še letos.

Na treh javnih posvetih so se pokazala nesoglasja o tem, ali bi na šestih hektarih zemljišč za poslovno stavbo Droge, kar je največja še nepozidana površina tik ob mestu, razvijali kmetijstvo ali industrijo. Prav tako ni bilo jasnega dogovora o tem, kaj bi z degradiranimi območji ladjedelnice ter nekdanjih tovarn Argo in Mala oprema.

Občinski svetniki so večinoma soglašali z opozorili, da ni mogoče povsod razvijati družbenih dejavnosti in kulture, ampak je treba najti tudi prostor za gospodarske dejavnosti in stanovanja, sicer bo občina še bolj nazadovala. Strinjali so se tudi, da bi v občini potrebovali predvsem celovito strategijo razvoja, a te ni mogoče izdelati pred rokom za občinski prostorski načrt.

Več udeležencev javnih posvetov je nasprotovalo omejitvi usklajevanja na 33 zahtev civilne iniciative, saj so občani na referendumu v začetku leta 2022 glasovali proti uveljavitvi občinskega prostorskega načrta tudi iz drugih razlogov. V občinskem svetu je bilo slišati, da je občina talka civilne iniciative, s čemer se je v glavnem strinjal tudi župan Milan Bogatič. Ocenil pa je, da so postopek usklajevanja morali peljati na tak način, če želijo občinski prostorski načrt sprejeti v roku. Kot je dejal, so se predstavniki občine tudi sestajali s predstavniki civilne iniciative in so jim skupaj z odvetniki pojasnjevali posledice vztrajanja pri nekaterih zahtevah.

Na vprašanje o možnosti kakšne nove referendumske pobude je Bogatič odgovoril, da se morajo občani zavedati nujnosti sprejetja občinskega prostorskega načrta, ker jim obstoječi prostorski predpisi, nekateri stari tudi 35 let, omejujejo razvoj.

 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Stiv Rivs |  24 .03. 2024 ob  19: 58
Tu ni nobene strategije.
S pomočjo civilne iniciative so prevzeli oblast , ko so obljubljali neverjetne stvari.
Tehnološki park, razvojne kmetije ( ma che caz..zo so te razvojne kmetije ), zajetje voda, prehrambna samozadostnost.
Sedaj se med sabo kregajo, ker niso sposobni vodit občine niti na nivoju osnovnega upravljanja.
Nove dolgove in kredite pa bomo MI plačali, dragi izoljani.
anton |  24 .03. 2024 ob  19: 23
... brez strategije razvoja občine, ne moremo govoriti niti o razvoju občine, niti o njeni stagnaciji - ni nujno, da je razvoj, če se občina cim bolj pozida, bistvena je strategija razvoja, ki bi temeljila na izboljšanju in dvigu kvalitete življenja izolanov ...
siviovcar |  24 .03. 2024 ob  12: 07
Če bi te "civilne iniciative" živele pred 1000 leti nebi bilo ne Izole,Kopra ne Pirana ITD. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ManofSteel |  24 .03. 2024 ob  09: 56
-4
Sprašujem se kateri osli se prodajajo za "civilno iniciativo". Kdo so tej pajaci, da jih bidim že enkrat!
Drugo, o kakih klimatskih spremembah bluzijojQuery112309503691380529169_1711270202084?
Na območju kjer so bile poplave so dokazi, da je pred 100mi leti bilo še bolj poplavljeno, kar pomeni, da so to bile le 100 letne vode.
Poglejte Grosuplje, tam so se z ureditvijo vodotokov izognili poplavam. O čemu vi kvasite???
Tretje, kaj ste zapeli s to podzemno garažno hišo? A res ne moremo zgradit eno normalno garažno parkirišče na območju velika parkirišča nasproti stadiona?
Sicer pozdravljam to, da se je občinski svet komčno streznil glede območja ladjedelnice in nekdanjega delamarisa. Ni pa mi jasno kaj načrtujejo na območju nekdanjega Argota in Ribe? Podnujno potrebujemo prostorski načrt tudi za ta območja, da se končno začne širit turistična infrastruktura. Občina brez turizma bo stagnirala!!!