Prvak SDS Janez Janša ocenjuje, da skušajo tisti, ki so slovenski osamosvojitvi dejansko nasprotovali, temelje slovenske državnosti odmikati v čas druge svetovne vojne. Ker so bili za to nagrajeni namesto kaznovani, si danes domišljajo, da lahko tudi preteklost spreminjajo po svoji volji in podobi, je zapisal na spletni strani SDS.
"Temelje slovenske državnosti odmikajo v čas druge vojne"
V današnjem zapisu se Janša odziva tudi na trditve o enotnosti slovenske politike v času osamosvojitve Slovenije, ki so toliko glasnejše ob današnjem državnem prazniku. Ob tem pa izpostavlja in primerja tudi vlogi Slobodana Miloševića in Milana Kučana, ki ju označuje kot zaveznika za Jugoslavijo in nasprotnika v boju za neomejeno oblast.
Oba sta imela, piše Janša, v končnici razpadanja SFRJ poleg osnovnega še rezerven scenarij. Milošević si je najprej prizadeval ohraniti in hkrati preoblikovati SFRJ kot centralizirano državo po svoji oziroma srbski meri. Ko mu to ni uspelo, je prešel na rezervni scenarij oblikovanja t. i. velike Srbije.
Kučan pa si je po Janševih besedah najprej prizadeval ohraniti Slovenijo v Jugoslaviji ter neomejeno oblast v rokah svoje komunistične stranke. Ta scenarij se mu je dokončno izjalovil v istem času, kot je Miloševiću propadel njegov prvi scenarij. "Nastopil je čas za uresničevanje rezervnega scenarija: Ohranitev oblasti komunistov v samostojni Sloveniji," piše Janša in dodaja, da mu je v veliki meri uspel. "Komunisti so pod različnimi imeni in preoblekami vse do danes obvladovali ne samo Slovenijo, temveč so prodrli celo v institucije, kot so Evropsko sodišče za človekove pravice, Beneška komisija, Evropsko računsko sodišče, NATO defence coleague itd.," piše prvak SDS.
Kot navaja, so bili v tujini v času pred slovensko osamosvojitvijo dobro poučeni o dogajanju v Sloveniji. Poslanci takratne opozicije, predvsem LDS (danes pretežno PS) in današnje SD, so tujim diplomatom in obveščevalcem po njegovih besedah na široko razlagali svojo skepso ali celo nasprotovanje osamosvojitvi. Nasprotovanje in oviranje slovenske osamosvojitve od zunaj in od znotraj pa je po oceni prvaka SDS v zadnjih dveh desetletjih poželo le malo zanimanja in še manj znanstvenih obdelav, medtem ko je bilo več energije vložene "v vztrajno omalovaževanje pomena osamosvojitve".
V ozadju vstaj prikrivanje zgodovine
Ob tem spominja tudi na transparente s t. i. ljudskih vstaj, med drugim V 20 letih so nam ukradli podjetja in državo ali Dovolj je bilo 20 let skorumpirane politične elite. "Kot da smo v času pred osamosvojitvijo živeli v nebesih," piše Janša in dodaja, da je osnovni motiv tega početja "prikrivanje dejanj, ki so izhajala iz Kučanovega scenarija ohranitve Slovenije v Jugoslaviji".
Odpor proti razorožitvi Teritorialne obrambe ter obrambo slovenske države se po Janševem mnenju že od "Kučanovega pisma iz pomladi leta 1991 skuša prikazati kot trgovanje z orožjem, vzpostavljanje državnih atributov Slovenije pa kot afero izbrisani".
Medijski
Isti nam lažejo že 70 let? Koliko so pa stari, ti isti? 100 let? 110? 150?