TEDEN SREDOZEMSKE OBALE V IZOLI: "Zaščita morja ne bi bila uspešna brez sodelovanja" (FOTO)

Izola

V Izoli so odprli Teden sredozemske obale in makroregionalnih strategij, ki letos poteka pod geslom 'Močnejše sodelovanje za boljšo prihodnost'. Tradicionalni dogodek, ki vsako leto privabi številne udeležence na slovensko obalo, stremi k ozaveščanju o morju in obali ter o potrebi po uravnoteženju njunega gospodarskega potenciala in okoljske trajnosti.

Skozi leta se je dogodek razvil v eno izmed ključnih platform za srečevanja in izmenjavo izkušenj med vsemi štirimi makroregionalnimi strategijami EU. Takšna povezovanja omogočajo hitrejši napredek, spodbujajo inovativne ideje, ustvarjajo sinergije ter prispevajo k boljšim rezultatom in višji dodani vrednosti za makroregionalno sodelovanje, so zapisali organizatorji.

Na uradnem odprtju 9. Tedna sredozemske obale in makroregionalnih strategij 2024 so kot slavnostni govorniki nastopili izolski župan Milan Bogatič, minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek ter državni sekretar na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Marko Štucin.

Bogatič je izpostavil pomen Tedna sredozemske obale in makroregionalnih strategij, ki je skozi leta postal ključna platforma za sodelovanje lokalnih ter mednarodnih deležnikov in povedal, da ga je Evropska komisija v svojem nedavnem poročilu prepoznala kot zgleden primer učinkovitega povezovanja makroregij. Posebej je poudaril dogodek na temo gradbenih posegov v morju in na morskem obrežju, ki bo potekal 19. septembra v izolski Manziolijevi palači.

"Gre za razpravo o preprečevanju ali zmanjševanju negativnih vplivov na morski in obrežni ekosistem ob gradbenih posegih v morju in na morskem obrežju, kar je izjemno aktualna tema tudi za priobalni pas med Koprom in Izolo. Pri tem si poleg EU-sredstev želimo aktivnejše vloge države – tudi pri zagotavljanju sofinanciranja. Nesporno gre za projekt državnega pomena, ki ne more biti zgolj na plečih lokalnih skupnosti in sredstev EU, katerih delež se znižuje zaradi vse večje razvitosti Slovenije. Celoten proces je bil do sedaj voden po najboljših praksah in Slovenija mora biti ponosna na to, da EUSAIR prepoznava ta prostor kot vzorčen primer integriranega upravljanja kopnega in morja," je pojasnil župan in ob tem izpostavil, da tak pristop odlično ponazarja pomen povezovanja strokovnjakov na lokalni, regionalni in mednarodni ravni ter predstavlja primer dobre prakse pri iskanju rešitev za izzive v vseh štirih makroregijah, še posebej v Jadransko-jonski.

Po besedah Jevška v makroregionalnem prostoru regije in države delijo skupne izzive, s katerimi se lahko učinkovito spoprijemamo le, če sodelujemo. Sodelovanje prispeva k izmenjavi izkušenj in dobrih praks. Najboljši način za učenje je pogled preko meja. Ko izvemo več o uspešnih čezmejnih praksah, lahko učinkoviteje uporabimo svoje vire. Zaščita morja ne bi bila uspešna brez sodelovanja in prav tu lahko uporabimo okvir sodelovanja, ki ga ponujajo makroregije.

"Rezultati projektov čezmejnega sodelovanja na lokalni in regionalni ravni potrjujejo, da je vredno investirati v sodelovanje. Uspešna kandidatura Nove Gorice in Gorice za Evropsko prestolnico kulture 2025 in izvedba skupnih naložb sofinanciranih s sredstvi EU, ne bi bila mogoča brez uspešnega čezmejnega sodelovanja med mestoma."

Štucin pa je poudaril, da je makroregionalno sodelovanje priložnost, da s svojim znanjem in izkušnjami razvijamo sodelovanje z državami Zahodnega Balkana, po drugi strani pa lahko v alpski makroregiji izmenjujemo dobre prakse z najrazvitejšimi državami v Evropi.

"Slovenija v letu 2024 predseduje Strategiji EU za alpsko regijo in veseli nas, da slednje že prinaša konkretne rezultate. Na pobudo slovenskih deležnikov bo v času našega predsedovanja podpisana namera o vzpostavitvi makroregionalnega Središča za krožno gospodarstvo v Alpah, ki ga bodo vodile slovenske inštitucije. S tem Slovenija prevzema pomembno odgovornost na področju, ki bo v okviru te makroregije v prihodnosti ena izmed prioritet. Poleg krožnega gospodarstva je prioriteta slovenskega predsedovanja alpski makroregionalni strategiji tudi kakovost življenja za mlade v Alpah in trajnostno upravljanje z vodami. Na tem področju smo organizirali poseben dogodek za mlade iz Alpske regije v Kamniku, kjer so mladi spoznavali posledice in proces obnove po lanskoletnih poplavah. Na podlagi tega smo skupaj z mladimi v pripravili priporočila za ozaveščanje mladih o pomenu trajnostnega upravljanja z vodami v alpskem prostoru."

V nadaljevanju je potekal visoki politični panel z naslovom 'Kohezijska politika po letu 2027: makroregije in EU-programi – usklajevanje pristopov pri naslavljanju skupnih izzivov'. Panelisti so se osredotočili na prihodnost kohezijske politike in usklajevanje programov EU za trajnostni razvoj v vseh štirih makroregijah.

"Letošnji panel o prihodnosti kohezijske politike je pomemben za javnost, da sedaj, ko smo sredi izvajanja finančne perspektive 2021–2027, razmišljamo in ustvarimo cilje prihodnje sedemletne finančne perspektive skupaj z ljudmi, da bodo lahko državljani evropske unije imeli čim več koristi od teh sredstev tudi v prihodnje. Evropski državljani namreč vedno bolj čutijo, kako pomembne so povezave, tudi makroregionalne strategije, prav v času kriz," je dejal dr. Sławomir Tokarski, direktor Generalnega direktorata za regionalno in urbano politiko Evropske komisije.

Evropska komisija se vedno z veseljem odzove povabilom v uspešna lokalna okolja, kot je Izola. "Čestitam organizatorjem za organizacijo tega dogodka in odlično časovno umestitev, ki ravno sovpada s predstavitvijo kolegija komisarjev EU, hkrati pa se pripravlja nov finančni razrez, zato je sedaj pravi čas za načrtovanje skupnih projektov v makroregiji in širše, kjer bo Slovenija igrala še naprej pomembno vlogo," je še dodal.

Teden sredozemske obale in makroregionalnih strategij vse do petka, 20. septembra, ponuja pester program dogodkov, odprtih za javnost, ki vključujejo teme o kohezijski politiki 27+, krožnem gospodarstvu, digitalizaciji, pametni specializaciji, mehkih veščinah in gradbenih posegih v morju ter na kopnem. Posebna pozornost bo namenjena tudi viziji in poslanstvu Desetletja Združenih narodov na področju znanosti o oceanih za trajnostni razvoj 2021–2030. Slovenija kot edina država v celoti sodeluje v kar treh od štirih strategij, zato je tudi pravi kraj za srečevanje vseh deležnikov, poudarjajo organizatorji. Dogodki, namenjeni širši javnosti, bodo potekali v Manziolijevi palači in v prostorih raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE. Pričakujejo, da se bo v Izoli v tem tednu zvrstilo več kot 300 udeležencev iz 20 evropskih držav.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija