Zelje uporabljamo vse leto − poleti sveže, ki mu pravimo tudi sladko, in pozimi kislo. V jesensko-zimskem času je pogosto na naših krožnikih. V slovenski Istri je bilo kislo zelje oziroma kapus v navadi za marendo ob porokah pa tudi ob nedeljah. Sezona priprave se je začela približno sredi oktobra (na opasilo) in je trajala vse tja do velike noči (običajno aprila).
"Štajon kapuza", kapus s klobaso
Diši po Istri
Potrebujemo:
kislo zelje, nekaj strokov česna, oljčno olje ali svinjsko mast, na koščke narezano panceto, sol, poper (mleti ali v zrnih), vodo in svinjsko meso oz. klobase.
Priprava:
V kozici na oljčnem olju (ali svinjski masti) popražimo narezan česen in koščke pancete. Dodamo oprano kislo zelje, čisto malo soli, poper, dolijemo vodo in kuhamo približno eno uro na zmernem ognju. Občasno mešamo, po potrebi dolivamo vodo. Sredi kuhanja dodamo še svinjsko meso (prekajena rebrca, svinjske vršičke …) oziroma klobase.
Op. a.:
Kapus v kozici lahko pripravimo tudi z ocvirki.
Od začimb pa so ponekod dodali še lovorov list ali kimelj (janeževa semena).
Običajno so kapus kuhali v nekoliko večji količini, ostanek pa naslednji dan pripravili s kuhanim fižolom in prežganko ter ponudili s polento ali pa dodali v ječmenovo mineštro.