Slovenija v tekmi za kadrovske potenciale med prvimi

Slovenija

Slovenija se je v primerjalni raziskavi Global Talent Competitiveness Index (GTCI), ki preučuje sposobnost posameznih držav, ali znajo izkoristiti človeške vire in prepoznati talente, za leto 2013 uvrstila na 25. mesto med 103 vodilnimi svetovnimi gospodarstvi. Na prvih petih mesti so Švica, Singapur, Danska, Švedska in Luksemburg.

Indeks GTCI je nova, primerjalna letna raziskava, ki jo je mednarodna skupina Adecco pripravila v sodelovanju z mednarodno poslovno šolo INSEAD in singapurskim inštitutom za preučevanje vodenja človeškega kapitala Human Capital Leadership Institute (HCLI), so sporočili iz švicarske zaposlovalne agencije Adecco.

Raziskava preučuje svetovna gospodarstva glede na njihovo zmožnost pridobivanja in zadrževanja domačih kadrovskih potencialov, pa tudi razvoja in privlačnosti za kadre iz tujine. Hkrati raziskava razkriva globalne trende pri zaposlovanju. Raziskava predstavlja 86,3 odstotka populacije in zajema države, ki ustvarjajo 96,7 odstotka svetovnega bruto domačega proizvoda.

Raziskava je med drugim pokazala, da ne le podjetja, temveč tudi države vse bolj intenzivno tekmujejo za kadre oz. ustrezne talente, ki jih želijo privabiti, razviti in obdržati. Odločevalci se morajo zavedati, da prav človeški viri postajajo ključni vir globalne ekonomije, navajajo v Adeccu.

Čakajo nas spremembe, povezano z delovno silo

"Dejstvo je, da nas v naslednjih letih v svetovnem merilu čakajo spremembe, povezane z vse večjo mobilnostjo delovne sile in možnostmi, ki jih ponuja sodobna informacijsko-komunikacijska tehnologija, zato je prav, da se nanje pripravimo in ustvarjamo okolje, ki bo optimalno za oblikovanje, razvoj in zadržanje kadrovskih potencialov," meni direktor Adecca v Sloveniji Miro Smrekar.

Indeks GCTI je pokazal, da vrh lestvice zasedajo večinoma evropske države. Med prvo deseterico jih je osem, med najboljšo dvajseterico pa 14. Slovenija je uvrščena na rep vodilne četrtine, in sicer se v splošnem pogledu uvršča na 25. mesto. Od sosednjih držav je pred Slovenijo le Avstrija na 14. mestu.

"Četudi Nemčija velja za evropsko gospodarsko velesilo, se sooča s težavami pri pridobivanju dovolj velikega števila strokovnjakov s področja matematike, informacijskih tehnologij, naravoslovja in tehnike, kjer se odpira več kot 90.000 nezapolnjenih delovnih mest. Tudi Švica, ki velja za absolutnega zmagovalca v 'bitki za talente', se ukvarja s kadrovskim neskladjem na področju zdravstva, saj kar 40 odstotkov bolnišničnih kadrov zapolnjujejo delavci tujih narodnosti," poudarja Smrekar.

Ob tem izpostavlja še pereč problem brezposelnosti mladih, saj je skoraj osem milijonov mladih Evropejcev brez zaposlitve, usposabljanja in izobraževanja, kar je skoraj četrtina.

Švicarska zaposlovalna agencija Adecco je raziskavo predstavila na Svetovnem gospodarskem forumu, ki je potekal od 22. do 25. januarja v Davosu.

Deli novico:

blabla |  02 .02. 2014 ob  18: 28
bla bla ja znajo izkoriščat človeške vire