Operater A1 Slovenija je v ljubljanskem BTC-ju testno zagnal svojo prvo bazno postajo s tehnologijo 5G, s katero želijo preizkusiti trenutne zmožnosti in oceniti morebitne vplive tehnologije na okolico v lokalnem okolju. Kot je na predstavitvi povedal Lovro Peterlin iz A1 Slovenija, so se za to potezo odločili zaradi dobrih izkušenj A1 v Avstriji.
SLOVENIJA DOBILA PRVO BAZNO POSTAJO 5G: Z aplikacijo spremljajte ravni elektromagnetnega valovanja
Slovenija
Fotografije so simbolične.
A1 je bazno postajo, ki trenutno v povprečju dosega hitrosti okoli 500 Mbit/s, kar še ni čisto pravi 5G, postavil v sodelovanju z družbo BTC, s katero so podpisali partnerski dogovor o sodelovanju pri razvoju poslovnih modelov prihodnosti. S postavitvijo bazne postaje 5G pa želijo spodbuditi tudi razvoj poslovnih modelov, ki bodo temeljili na tehnologiji 5G.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, pa "pri testu tokrat hitrost in latenca nista v ospredju". V prvi vrsti so postajo, ki deluje samo v času testiranja, s strani A1 postavili zato, ker si želijo ustvariti celovito sliko tako z vidika njenega delovanja kot z vidika njenih morebitnih vplivov na okolico, ki so v zadnjih mesecih precej izpostavljeni in jih bomo kot doslej redno spremljali tudi sami.
Zato so s podjetjem Končar pripravili posebno aplikacijo, na kateri si lahko vsakdo ogleda trenutne ravni elektromagnetnega valovanja, ki jih oddaja bazna postaja. Poleg tega pa si bodo lahko tisti, ki jih omrežja pete generacije (5G) zanimajo, bazno postajo ogledali v živo v vnaprej določenih terminih, ki so objavljeni na spletni strani podjetja.
Ob tem je Peter Gajšek z Inštituta za neionizirna sevanja povedal, da so v inštitutu že opravili prve meritve sevanja postaje, ki po njegovih navedbah dosega okoli en odstotek mejnih vrednosti, ki so v Sloveniji postavljene še bolj restriktivno kot v drugih državah.
Celotna sevalna obremenitev po Gajškovih navedbah v Sloveniji v najslabših primerih dosega okoli 10 odstotkov mejnih vrednosti. Nasploh Gajšek pravi, da se pričakuje povečanje sevalne obremenitve, ko bo 5G popolnoma vzpostavljen, za nekaj odstotkov. A po drugi strani se pričakuje, da se bodo nekatera sevanja na dolgi rok poslovila in se bo skupna sevalna obremenitev ponovno spustila na nižje ravni.
Testna bazna postaja 5G proizvajalca Nokia je postavljena na strehi poslovne stavbe A1 v ljubljanskem BTC Cityju, saj bodo s tehnologijo 5G po pričakovanjih najprej pokrita večja mesta, BTC City pa je okolje, ki je podobno mestu, a v njem ni prebivalcev, je na predstavitvi še povedal Peterlin.
V okviru dogovora z družbo BTC pa želita podjetji sodelovati predvsem pri razvoju poslovnih modelov s področja uporabniške izkušnje, trajnostnega razvoja in zdravja ter mobilnosti in pametnih mest, pri čemer je izvršni direktor BTC za marketing in trajnostni razvoj Miha Mermal povedal, da postavitev prve bazne postaje 5G predstavlja nov mejnik pri uresničevanju strateškega projekta BTC Living Lab.