SLOVENCI SE BOJIJO NOVEGA HRVAŠKEGA DAVKA: Še vedno so vodilni pri kupovanju nepremičnin

Svet

Ne le hrvaški, ampak tudi tuji lastniki nepremičnin se bojijo napovedanega davka na nepremičnine, ki bo na Hrvaškem začel veljati 1. januarja prihodnje leto. To še posebej velja za Slovence, ki so v zadnjih letih povečali nakupe nepremičnin na hrvaški obali, piše Istarski.hr.

Po neuradnih podatkih imajo Slovenci na Hrvaškem okoli 115.000 nepremičnin. Samo v letu 2023 je bilo po podatkih hrvaške davčne uprave kupljenih nekaj manj kot 3400 nepremičnin. Leta 2022 jih je bilo približno 3300, leta 2021 pa okoli 2300.

Slovenski kupci se, trdijo nepremičninski strokovnjaki, najpogosteje odločajo za nakup nepremičnin ob morju, in sicer stanovanj. Ocenjuje se, da jih približno četrtina kupuje nepremičnino za naložbo ali za oddajanje v najem, ostali pa za lastne potrebe.

Nepremičninski krogi te dni pomirjajo Slovence in pravijo, da ne vidijo razloga, zakaj bi davki zniževali vrednost njihovih nepremičnin, še posebej tistih, ki jih najpogosteje kupujejo, saj je njihovo število tako ali tako omejeno. Gradbenih dovoljenj je bilo namreč izdanih manj, gradnja pa je bila omejena.

V nepremičninski panogi je že nekaj časa opazen trend selitve kapitala iz bank v nepremičnine. Slovenski kupci vlagajo v nepremičnine predvsem zaradi stabilizacije cen na Hrvaškem, torej zaradi dobre možnosti najema stanovanj in dobrih donosov glede na vložena sredstva.

Slovensko zanimanje za Hrvaško še ne pojenja. Tako je bilo v prvem delu leta za 20 odstotkov več povpraševanj slovenskih kupcev po nepremičninah na Hrvaškem glede na lani. Ta trend nakazuje, da bodo Slovenci tudi letos vodilni kupci nepremičnin na hrvaški obali, piše spletni iskalnik nepremičnin Crozilla v nedavno objavljenem blogu, sklicujoč se na podatke omrežja Indomio. Po analizi podatkov so Istra, Kvarner in Dalmacija najbolj zaželene regije za slovenske kupce, še posebej otok Krk.

Slovenci so pripravljeni plačati več za kakovostne nepremičnine na dobrih lokacijah zaradi česar pomembno vplivajo na rast cen na hrvaškem obalnem trgu in so tako nadomestili Nemce, ki so pred leti imeli podoben vpliv.

Za primerjavo, na italijanskem trgu so v regijah blizu Slovenije povprečne cene nepremičnin precej nižje od priljubljenih destinacij na hrvaški obali. Tako je v deželi Emilija-Romanja povprečna cena kvadratnega metra 2217 evrov, v Furlaniji Julijski krajini 1830 evrov, v Benečiji pa 2235 evrov, kažejo podatki portala Immobiliare.it.

Na slovenski Obali pa so cene zelo različne. Podatki portala Indomio.si kažejo, da ima Goriška regija povprečno ceno kvadratnega metra 1.578,48 evrov, medtem ko ima Obalno-kraška višjo povprečno ceno od hrvaške obale – kar 3.770,14 evrov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  26 .09. 2024 ob  10: 14
Zakaj bi se bali novega davka? Se bodo tja preselili in davka ne bo.