Na zemljišču v bližini ankaranske vojašnice se nahaja neurejeno območje, ki spominja na divje odlagališče odpadkov; tam vztraja in kazi naravo že dlje časa. Medtem ko so za občino tam le ostanki podrte barake in se huduje nad Facebook objavami, pa je Uprava RS za pomorstvo potrdila, da se na tem območju nahaja tudi začasna deponija za odpadke iz morja.
SKRIVNOSTNA DEPONIJA ODPADKOV V ANKARANU: Kaj se skriva na zemljišču ob vojašnici?
Ankaran
Na ankaranski občini so potrdili, da so s problematiko seznanjeni, vendar navajajo, ne gre za divje odlagališče, temveč za podrto barako, katere ostanke lastnik zemljišča kljub opozorilu ni odstranil. Kot pojasnjujejo, je zemljišče, ki se nahaja ob starem črpališču v bližini ankaranske vojašnice, v lasti Republike Slovenijev; z njim pa upravlja Ministrstvo za infrastrukturo. "V primeru, ki ga navajate, ne gre za divje odlagališče, temveč za manjši lesen objekt (barako), ki se je zaradi nevzdrževanja in dotrajanosti sesedel oziroma porušil," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja. Tako naj bi bilo ministrstvo že pozvano k sanaciji prostora.
Kot še pojasnjujejo v kabinetu župana Gregorja Strmčnika, občina redno izvaja nadzore na svojem območju, pri tem pa ugotavljajo, da se pojavljajo začasna odlagališča predvsem na območju ankaranske bonifike na zemljiščih v državni lasti. "Takšne primere rešujemo v sodelovanju s pristojnimi službami. A ker gre večinoma za državno lastništvo, so postopki pogosto zelo dolgotrajni," dodajajo.
Ni romsko naselje, ampak odlagališče odpadkov v Mesto Ankaran. Po pričanju starejših občanov, naj bi bile tam smeti (na širšem območju),vsaj 15 let. Na občini Ankaran očitno ne vidijo problema. Nič novega!
Posted by Mesto Ankaran on Sunday 22 September 2024
Obregnili so se tudi ob zapis na Facebooku, kjer je objavljeno opozorilo na neurejeno območje oziroma 'odlagališče odpadkov', pri čemer uporabnik kaže s prstom na občino: "Po pričanju starejših občanov, naj bi bile tam smeti (na širšem območju),vsaj 15 let. Na občini Ankaran očitno ne vidijo problema. Nič novega!", je zapisal. V kabinetu župana so prepričani, da gre za "škodoželjna natolcevanja", ki jim je poglavitni cilj "sistematično krnjenje ugleda Občine Ankaran, ne pa konstruktivno opozarjanje na realne težave s ciljem izboljšanja kakovosti življenja lokalne skupnosti," so ostri v svojem odzivu.
Vendar odgovori, ki smo jih prejeli od Ministrstva za infrastrukturo, navedb ankaranske občine ne v celoti potrjujejo. Na omenjenem zemljišču, ki ga dejansko upravlja Uprava RS za pomorstvo (URSP), so sicer resda ostanki podrete barake, vendar se tam nahaja tudi "začasna deponija za zbiranje odpadkov".
"Nepremičnine s parc. št. 827/1 k. o. Ankaran je v lasti RS, začasen upravljavec je MzI. Nepremičnino dejansko upravlja Uprava RS za pomorstvo, Sektor za varovanje obalnega morja kot začasno deponijo za zbiranje odpadkov, ki jih pobere iz morja v sklopu rednega dela. Odpadki se sortirajo in preko pooblaščenih prevzemnikov oddajo v nadaljnjo obdelavo ali razgradnjo," pojasnjuje Uprava RS za pomorstvo.
Kot še navajajo, je pri sanaciji nasipa zaradi večkratnega poplavljanja Direkcija za vode RS izvedla gradbena dela in utrdila nasip, pri tem pa je prišlo do sesutja barake. "Pri opravljanju gradbenih del je tovorno vozilo zadelo v leseno barako, ki je na tej parceli. Zaradi deževja se je nato baraka porušila in sesedla," so zapisali in pojasnili, da sanacija še ni bila mogoča zaradi sesedanja tal in s tem povezanimi dodatnimi deli. "URSP je najprej nameravala sama odstraniti ostanke barake, vendar so ugotovili, da je potrebno poleg odstranitve ostankov barake še dodatno tamponirati in dvigniti teren zaradi sesedanja, ki je na ankaranski bonifiki stalen pojav," pojasnjujejo.
Tako naj bi že začeli postopke za pridobitev ponudb za izvedbo del, "zadeva pa sovpada s povečanim obsegom dela z odstranjevanjem boj, ki označujejo kopalne vode. Zaradi tega porušena baraka še ni bila odstranjena, bo pa to uresničeno v zelo kratkem času," obljubljajo.
Ostankov barake torej v kratkem ne bo več, deponija odpadkov bo pa, kot kaže, ostala.