Potem ko je v javnost prišel posnetek, na katerem sindikalist Silvo Berdajs grozi enemu od članov sveta delavcev v družbi Slovenske železnice (SŽ) - Potniški promet, se potrjujejo dolgoletne govorice, da je Berdajs pravi šef železnic, poroča Siol, ki je omenjeni posnetek danes objavil. Generalni direktor SŽ Dušan Mes je napovedal disciplinske ukrepe proti akterjem medsindikalnega spora.
SINDIKALISTI NAM VODIJO DRŽAVO: Grožnje na SŽ in kdo je tam resnični 'šef'
Slovenija
Silvo Berdajs, Albert Pavlič (desno zgoraj)
Mediji so nedavno že poročali o vse ostrejšem sporu med predsednikom sveta delavcev in generalnim sekretarjem sindikata strojevodij Silvom Berdajsom ter Albertom Pavličem, ki naj bi ga svet delavcev tudi zaradi tega spora razrešil s položaja delavskega direktorja.
Kot danes poroča spletni portal Siol, posnetek kaže, da Berdajs pri "prepričevanju" predstavnikov zaposlenih na Slovenskih železnicah, naj prestopijo v njegov tabor, uporablja odkrite grožnje in ustrahovanja. Pa tudi, da ima v Slovenskih železnicah veliko moč.
V posnetku, ki mu lahko v celoti prisluhnete na Siolu, se Berdajs pogovarja z Antonom Škrajnarjem, ki je dolgo veljal za Pavličevega podpornika. Sredi marca se je odločil za prestop v Berdajsov tabor, a si je nato premislil. Besni Berdajs Škrajnarju večkrat pove, da "ga bo sf...l kot psa" in da bo naredil vse, da ga "vržejo iz službe".
Iz posnetka gre tudi sklepati, da se Berdajs pri relacijah z drugimi zaposlenimi poslužuje mantre, ali si z mano ali proti meni. Tako je Škrinjarju v pogovoru napovedal, kaj sledi. "Če boš pri meni, te bom ščitil kot boga. Če boš pri Albertu, pa te bom sf...l kot psa," dodajajo na Siolu.
Berdajsov tabor naj bi tvorili sveti delavcev iz matične družbe SŽ, Vleke in tehnike (SŽ - VIT), SŽ - Infrastrukture in Prometnega inštituta. Prav tako naj bi mu bili naklonjeni zaposleni v Železničarskem gradbenem podjetju (SŽ - ŽGP), na izprazneno mesto delavskega direktorja – potem ko so razrešili Pavliča – pa mu je uspelo za delavsko direktorico SŽ postavil Nino Avbelj Lekić, sicer članico SDS. Pavliču naklonjena sta svet delavcev Tovornega in Potniškega prometa, a je bilo v zadnjih tednih več 'prestopov' na Berdajsovo stran, piše Siol.
Berdajs izrečene besede obžaluje
Berdajs obžaluje besede, ki jih je izrekel v objavljenem telefonskem pogovoru, a ob tem zavrača "zlonamerne" očitke o grožnjah. Kot je zapisal danes, se lahko za posnetek upravičeno domneva, da je bil skrbno načrtovan. "Izrečene besede obžalujem, ker so bile izrečene v afektu prejete informacije o preklicu njegovega lastnoročnega in prostovoljnega podpisa o nadaljnji vključenosti sveta delavcev SŽ - Potniški promet v svetu delavcev kapitalsko povezanih družb," je dodal.
Berdajs je zapisal, da je v pogovoru uporabil neprimerne besede, za katere se je Škrajnarju že večkrat opravičil, s pismom pa se želi opravičiti še vsem zaposlenim. Zavrnil pa je "zlonamerne ocene o izrečenih grožnjah", ker da to ni bil niti njegov namen niti jih ne bi mogel realizirati.
Svete delavcev je pozval, naj se do njegovega ravnanja opredelijo, sam pa bo spoštoval, kakršnokoli odločitev bo pristojni svet delavcev sprejel. Na vprašanje POP TV, ali bo odstopil oziroma morda zapustil Slovenske železnice, pa je odgovoril, da bo odločitev sporočil po praznikih, je poročala televizija.
Dušan Mes
Posledice so lahko tudi odpovedi delovnega razmerja
Spore med sindikati in posamezniki iz sindikatov in sveta delavcev je v pogovoru za POP TV sinoči potrdil tudi Mes, ki je dejal, da ima "zgodba širši kontekst zadnjega meseca". Priznal je, da je poslovodstvo doslej pustilo, da se zadeve odvijajo po svoje, ker zakonodaja omogoča avtonomnost teh organov. "Po tem posnetku pa se bodo stvari spremenile," je napovedal Mes.
Kot je dejal, je posnetek star že nekaj dni, tako so disciplinske postopke že sprožili proti več ljudem. Posledice so lahko tudi odpovedi delovnega razmerja, je poudaril. "Takšna praksa je nedopustna in se ne bo ponovila, za takšne stvari bo treba odgovarjati," je bil jasen Mes, ki se je v imenu Slovenskih železnic opravičil vsem, ki so slišali posnetek. Obsoja ga tudi v luči prizadevanj za socialni dialog v podjetju.
Tudi Veber, veseljak iz Planice, ki dela v DRI, je SDS.
Topolko je pa v DRSI prišel v času SDS ...
In potem se čudimo maketam, excelu in podobnim slučajem.