Na Dunaju mineva šest let od uvedbe okoljskih redarjev, ki so znatno prispevali k snagi avstrijske prestolnice. Od leta 2008 se je namreč količina nezakonito odvrženih kosovnih odpadkov in cigaretnih ogorkov zmanjšala za več kot 40 odstotkov, prav tako pa Dunajčani bolj vestno pobirajo iztrebke svojih pasjih ljubljencev.
Šest let po uvedbi okoljskih redarjev veliko bolj čist
Svet
Okoljski redarji, ki jih podpira kar 85 odstotkov Dunajčanov, so predvsem pozorni na stvari, ki Dunajčane najbolj jezijo: na kosovne odpadke, zapuščene nakupovalne vozičke in pasje iztrebke, kaznujejo pa tudi odgovorne za neočiščen sneg s pločnikov, so sporočili iz ljubljanske agencije za stike z mestom Dunaj Compress.
"Na Dunaju imamo veliko možnosti, kako pravilno odlagati odpadke, zato ni več izgovorov za kršitve. Strog nadzor prav tako deluje in okoljski redarji v veliki meri pripomorejo k čistoči. Nenehno narašča tudi njihova priljubljenost," je povedala mestna resorna ministrica za okolje Ulli Sima.
Denar od prekrškov je namenjen izključno čiščenju parkov in cest
Redarji lahko storilcem manjših prekrškov izrečejo zgolj opozorilo ali izdajo globo v višini 36 evrov, pri težjih prekrških pa jih lahko celo ovadijo.
Na začetku je za vzdrževanje čistoče v mestu sicer skrbelo 30 okoljskih redarjev, do danes pa se je njihovo število povečalo na 50. Do konca preteklega leta so izrekli skoraj 19.000 kazni, podali nekaj manj kot 6.500 ovadb in izrekli slabih 10.000 opozoril, so še sporočili iz agencije.