Sedeči položaj je nekaj, česar se težko znebimo. Spremlja nas že od malih nog, v šoli, nato v večini še v službi. Seveda sedenje prinaša negativne posledice za naše zdravje, mnogi pa menijo, da se jim lahko izognemo z rednim gibanjem. Je res tako?
SEDENJE JE NOVO KAJENJE: Telo zaradi tega propada, zdravje pa peša
Trendi
S prekomernim sedenjem namreč tvegamo srčne bolezni, saj zaradi sedenja kri po našem telesu ne kroži dovolj. To pa lahko privede do zamašenih žil.
Prav tako se zmanjša topnost sladkorjev v telesu, kar vodi v večjo verjetnost za diabetes. Pogosto vstajanje in hoja sicer znižujejo krvni sladkor, a s sedečim načinom življenja (bodisi v službi bodisi pred televizijskimi ali drugimi zasloni) je večja verjetnost, da si boste nabrali preveč kilogramov.
Ob sedenju za računalnikom trpijo tudi vratna vretenca in rame. Razlog je napetost v mišicah. Pogosto sedenje pa vodi tudi v nepravilno držo telesa in obrabo diskov v hrbtenici.
Izvzeti niso niti možgani, saj ob sedenju v njih prihaja manj kisika. Seveda nastradajo tudi mišice, saj prihaja do njihove degeneracije. Trebušne mišice namreč ob sedenju sploh niso aktivne. Razgibalne vaje in vstajanje pa ob tem vendarle pomagajo.