Še vedno ni razloga za veselje, je pa zagotovo za optimizem

Premierka Alenka Bratušek je prepričana, da trojka v Sloveniji ne bi delala nič bolje kot njena vlada. Kot je po dogodkih zadnjega tedna dejala za POP TV, nekega posebnega razloga za veselje glede na situacijo, v kateri je država, še vedno ni, je pa zagotovo razlog za optimizem.

Tudi ocena proračuna, ki jo je Slovenija dobila iz Bruslja, po njenih besedah kaže na to, da je proračun realen, kolikor je v takšnih turbulentnih časih lahko. Prepričana je, da so vladne ocene na prihodkovni strani prej konzervativne kot optimistične, na odhodkovni strani sicer drži, da manjka nekaj za odpravo plačnih nesorazmerij v javnem sektorju, a so se zavezali, da bodo sredstva našli s prerazporeditvami med ministrstvi.

Tistim, ki vladi očitajo pripravo nerealnega proračuna, premierka odgovarja, da so sami sestavili še bistveno bolj nerealnega. Če bo potreben rebalans proračuna, pa "ne bo ne prvi ne zadnji", a zaenkrat ocenjujejo, da rebalans ne bo potreben.

Obrestne mere na obveznice padle

Zadnji podatki po njenih navedbah kažejo, da so obrestne mere na naše obveznice "danes kar konkretno padle", kar pomeni, da nam tudi finančni trgi zaupajo. Na vprašanje, kako bo Slovenija v prihodnjem letu odplačala za tri milijarde evrov posojil in obresti, pa je odgovorila, da bi bilo na to zdaj preuranjeno odgovarjati. Najprej bodo sanirali bančni sistem, potem bodo šli "po korakih naprej".

Bratuškova sicer ni želela špekulirati o tem, koliko denarja bo potrebnega in kakšen bi bil rezervni scenarij, če bi se izkazalo, da je bančna luknja večja od sedanje ocene Banke Slovenije. Dejansko stanje bo namreč znano šele decembra, ko bodo znani stresni testi slovenskih bank. Sicer pa je po njenih besedah načrt, da bodo luknjo v bankah pokrivali najprej lastniki, nato lastniki podrejenih obveznic, nikakor pa tisti, ki imajo v bankah depozite.

Ponovila je, da je po njeni oceni davek na nepremičnine najbolj pravična rešitev, ki so jo v tej situaciji lahko našli. "Če tega davka na nepremičnine ne bi bilo, bi na drugi strani morali posegati v pokojnine, socialne transferje in mogoče tudi v brezplačno šolstvo," je dejala.

Davek je po mnenju Bratuškove pravičen

Tisti, ki imajo več, bodo plačali več, tisti z manj pa bodo plačali manj, poudarja predsednica vlade. Glede nasprotovanj nepremičninskemu davku pa pravi, da si težko predstavlja, da bi kdorkoli na vprašanje, ali je za uvedbo novega davka, odgovoril pritrdilno.

Ob kritikah, da niso dovolj zarezali v javni sektor, ocenjuje, da si marsikdo, ko je govora o javnem sektorju, predstavlja njegov ožji del, državno upravo, vendar pa velik del javnega sektorja predstavljata šolstvo in zdravstvo.

Ko gre za državno upravo, se je število zaposlenih, brez vojske in policije, po njenih navedbah od leta 2006 znižalo za 18 odstotkov. Ko pa je govora o zdravstvu in šolstvu, je treba vedeti, da bodo s krčenjem na teh segmentih prizadeti ljudje, zato so se tu zniževanja števila zaposlenih lotili na senzibilen način, po odstotek na leto.

Plačilo v zameno za varčevanje

Pri poplačilu odprave tretje četrtine plačnih nesorazmerij javnim uslužbencem pa država pravzaprav ni imela izbire, saj ji to nalaga sodba sodišča. Za leto 2015 pa se nameravajo s sindikati pogajati, "da se bo ta delček, ki ga bomo plačali za odpravo plačnih nesorazmerij, pokril z dodatnim varčevanjem v javnem sektorju".

Premierka je med drugim še povedala, da bo po načrtih Telekom Slovenije država prodala v naslednjem letu. Ključno pa je, da bodo vsi postopki privatizacije izpeljani popolnoma transparentno.

Deli novico:

Plagiatorka |  17 .11. 2013 ob  18: 31
Se hvali,ker se lahko dodatno zadolži.
Zakaj je dobro zbežat iz Slovenije: |  17 .11. 2013 ob  10: 00
Prepis:
Ko berem prepucavnje "pametnih" pa ne mislim slabševalno šele ugotavljam, kako podcenjevalen odnos imajo(te) sodržavljani eden do drugega. predvsem mladi. A zato niste krivi sami. krivi so vaši politiki in vlada, ki dovoli, da se slabi sistem zaposlovanja , podpira pa sesalni sistem in sistem prikoritenih agentov.

Pot me je vodila iz te PLESNIVE Slovenije ven.
Zunaj se res ne cedi med in mleko , pa vendar ni tega lažnega pozicioniranja politikov, da je tudi pravno mogoče urediti zadeve okrog oseb prava kot je npr. ŠOUP.
Politka Slovenije je tako izdelana, da obstajajo aktivne samo tri panoge:
1. gospodarska - katero vsi veselo odirajo in se nanjo prisesavajo,
2. negospodarstvo - v večini primerov s preobilico nepotrebnih služb kar spet slabi sam sistem
in
3. osebe javno/zasebnega prava, kjer pa se vsem na očeh in "legitimno " krade.

Zaposleni v pravni sebi kot je ŠOUP lahko še tako trdijo, da delajo zakonito. Na sodišču se nepravilnosti delovanja ne da izpodbijat saj ga ščiti pred tem predpostavka, da je so-delovanje PROSTOVOLJNO.

Tako ne ostane nič dugega, kot da se (si) posamezniki organizirajo nove in nove sesalne enote, ki odžirajo denar gospodarstvu ta društva ali klubi ali t.i. centri pa slabijo slovensko gospodarstvo.

Zato mladi ki si želijo kulturnega odnosa do delavcev BEŽIJO(MO) v tujino, vi pa veselo politikirajte v Sloveniji še najprej in jo delajte še bolj plesnivo kot je.
upornik |  17 .11. 2013 ob  09: 34
Bravo Pigy priviligiranci in državni lopovi bodo ostali nedotaknjeni ,narod je pa potrebno še nekoliko obremeniti.Odlično delo za optimizem.
Smetar |  17 .11. 2013 ob  08: 39
Ta ve kaj govori?