V tržaški pediatrični bolnišnici Burlo Garofolo so kot prvi v Italiji uporabili robotsko roko, ki omogoča večtedensko prejemanje 24-urne antibiotične terapije na domu, ne da bi bilo potrebno bolniku preživeti mesec ali več v bolnišnici.
ROBOTSKA ROKA NAMESTO HOSPITALIZACIJE: Dolgotrajno antibiotično infuzijo bodo mali bolniki lahko prejemali kar doma
Trst
V pediatrični bolnišnici Burlo Garofolo v Trstu so uvedli inovativen pristop k protimikrobni terapiji, ki jo mlademu bolniku dajejo doma, zahvaljujoč dvema antibiotičnima terapijama, nastavljenima z robotom. Z uporabo prenosne elastomerne črpalke bo bolnik lahko jemal dve antibiotični terapiji 24 zaporednih ur v obdobju najmanj petih tednov, ne da bi moral biti sprejet v bolnišnico, poroča triesteallnews.
#Innovazione nella Terapia Antimicrobica pediatrica: il ruolo cruciale del braccio robotico ApotecaPed per la cura a domicilio di una giovane paziente.
— IRCCS Burlo Garofolo (@BurloGarofolo) July 26, 2024
➡️ https://t.co/H0OXw8BTfy pic.twitter.com/aYokWXgYfz
Elastomerna črpalka oziroma žepna naprava v neprekinjeni infuziji dovaja določeno količino zdravila s konstantno hitrostjo za vnaprej določen čas, medtem ko se lahko pacient prosto giblje in jemlje zdravilo doma. "Robotski roki smo naročili, da v aseptičnem okolju, torej v popolni sterilnosti, nastavi dve antibiotični terapiji, ki ju mora naša mlada pacientka prejemati 24 ur, za obdobje najmanj petih tednov. Terapije so bile poslane na njen dom, robotska roka pa zagotavlja natančnost, sterilnost in sledljivost celotnega procesa," je pojasnil farmacevt dr. Davide Zanon.
Pravilni potek terapije pa bodo preverjale medicinske sestre z obiskom na domu. Kmalu bosta na ta način spremljana že dva bolnika.
Po besedah profesorjev Egidia Barbi in Andre Taddio s tržaške pediatrične klinike IRCCS bo nova terapevtska metoda bistveno omejila dneve hospitalizacije. "Elastomerna terapija omogoča nadaljevanje dolgotrajne antibiotične terapije, ki traja več dni, tudi dva do tri tedne, v domačem režimu, kar zmanjša dostop negovalnega osebja in pusti dovolj svobode gibanja pacientu in družini," poudarjajo. Kot še navajajo, bo to odločilno vplivalo na kakovost življenja predvsem pri bolnikih s kompleksnimi kroničnimi boleznimi, ki so podvrženi ponavljajočim se in dolgotrajnim terapijam.