Recenzija: Skyfall

Film

Najbrž smo vsi (oboževalci franšize James Bond, filmski entuziasti in velik del širše zainteresirane javnosti) nestrpno čakali na zadnji Bondov film, naslovljen 'Skyfall' (2012). Razlogov za čakanje pa je bilo tokrat nekaj več kot pri predhodnih avanturah agenta 007. Namreč, poleg suhoparne radovednosti, s kom se bo tokrat Bond boril in kako se bo v tretje Daniel Craig ('Dream House', 'Casino Royale') izkazal v vlogi najatraktivnejšega morilca, se tukaj pojavi še dejstvo nekaterih sprememb, o katerih pa več v nadaljevanju ...

Zgodba

O liku Jamesa Bonda ni potrebno veliko pisati, ker je že tako dolgo prisoten v popularni kulturi, da njegove karakteristike vsi dobro poznamo. Kar je pomembnejše, so zgodbe, v katerih se zaplete na svojih misijah. V 'Skyfall', je za razliko od ostalih Bondov, pričetek nekoliko nepričakovan, saj smo, ko se lepo umestimo v svoje sedeže in se navadimo na hitre ter dinamične akcijske vložke, ki so dobršen del Bondovega življenja, priča skorajšnji smrti glavnega lika. In tukaj se dejansko zgodba prične. Bond pade v vodo ustreljen, medtem ko je med misijo poskušal pridobiti ukraden trdi disk z seznamom vseh britanskih skrivnih agentov. Zatem pa ugotovimo, da je (seveda) preživel nesrečo in se odločil za umik (kateri skrivni agent pa si lahko sploh kaj podobnega privošči), dokler ne pride do težav pri njegovem predhodnem delodajalcu (MI6), ki je tarča terorističnega napada. V tistem hipu se Bond odloči za vrnitev nazaj. Po ne ravno topli dobrodošlici in intenzivnih pripravah zaradi ponovnega uvajanja v sistem, je Bond že za petami novemu sovražniku, ki naj bi uporabljal seznam agentov in ki se izkaže za bivšega agenta, ki se je odločil za maščevanje. Priporočam, da si preostanek zgodbe ogledate sami.

Popravni izpit

Na začetku besedila sem omenil spremembe, ki se tičejo filma 'Skyfall'. Na tem mestu se obračam tudi na predhodni Bondov film, 'Quantum of Solace', ki ni žel veliko slave. Z izbiro Sama Mendesa ('Road to Perdition', 'American Beauty') za režiserja, se začuti želja po popravnem izpitu, saj prejšnji Bondov film ni žel veliko slave, ker je bilo storjenih preveliko napak. Ampak ne bomo šli v detajle, saj je važnejši 'Skyfall'. Mendes in njegova ekipa so ustvarili spet klasičnega Bonda, ki pa z Danielom Craigom, ki že tretjič dokazuje, da mu je vloga pisana na kožo in da je z njim Bondova franšiza naredila kvalitativni preskok, in Javierom Bardemom ('Butiful', 'No Country for Old Men'), kot narcisoidno efeminizirani in maščevalni zlobnež, v glavnih vlogah popeljejo gledalca, kot tudi Bond v filmu izjavi, 'Back in time'. Kot Nolan pri Batmanu in Rodriguez pri Predatorju se je Mendes lotil Bonda tudi kot oboževalec in ti atributi so lepo vidni: v ospredje postavi Bondovo šefico 'M' (Judy Dench), spoznamo gospodično Moneypenny (Naomie Harris), povrne klasičnih 150 minut dolžine filma, t. i. igračke ('gadgets') omeji na minimalno število in v zadnji tretjini se na Škotsko pred zadnjim dvobojem zapeljejo v avtu Aston Martin DB5  (iz leta 1963). Avto pa ni zgolj poklon liku in ideji, temveč tudi potrditev brezčasnosti, ki jo je Bond kot ime pridobil v svojih zadnjih 50 letih obstoja.

Bond je spet nazaj, v boljši formi, tudi bolj čustveno nastrojen in vas čaka v kinodvoranah. Ne zamudite filma, ker bi ga lahko že umestili tudi med boljše akcijske filme leta 2012. Ogled priporočam.

Več recenzij najdete s klikom na to povezavo: Filmofilofilmu

Sorodne novice:

Mojmir Kovač je pisal "Jamesu Bondu"

Daniel Craig bi kariero tajnega agenta obesil na klin

Naslednji film Jamesa Bonda bodo snemali v Portorožu!

Deli novico: