25. septembra je ruski predsednik Vladimir Putin vodil sejo Varnostnega sveta Ruske federacije, kjer so razpravljali o posodobitvi jedrske doktrine države. Na srečanju so sodelovali ključni uradniki, vključno z Dmitrijem Medvedevom, Denisom Manturovom, Andrejem Belousovom in Sergejem Nariškinom. Glavna tema srečanja je bila prilagoditev jedrske politike trenutnim vojaškim in političnim grožnjam.
PUTINOVO OPOZORILO ZAHODU: Nova jedrska doktrina in grožnje uporabe orožja
Svet
Spremembe v jedrski doktrini
Vladimir Putin je pojasnil, da se svetovno vojaško-politično okolje hitro spreminja, kar zahteva posodobitev jedrske strategije Rusije. Jedrsko orožje je po njegovih besedah ključni garant varnosti države in njenih državljanov ter sredstvo za ohranjanje ravnovesja moči na globalni ravni. Nova jedrska doktrina vključuje pomembno spremembo: vsaka agresija na Rusijo, ki jo izvede nenuklearna država, a s podporo jedrske velesile, bo obravnavana kot skupni napad. To pomeni, da bi Rusija lahko uporabila jedrsko orožje tudi v primeru konvencionalnih napadov, če bi ti vključevali podporo jedrske države. Putin je poudaril, da bo Rusija uporabila jedrsko orožje, če bo zaznala množično izstrelitev raket, letal ali brezpilotnih letalnikov proti svojemu ozemlju, in dodal, da bi Rusija branila tudi Belorusijo kot zaveznico, če bi bila napadena, poroča Reuters.
Opozorilo Zahodu
Putin je posebej opozoril Zahod, da bo Rusija na vsak napad, tudi s konvencionalnim orožjem, ki bo podprt s strani jedrske velesile, odgovorila s sorazmernim ukrepom, vključno z uporabo jedrskega orožja. To opozorilo je odgovor na razprave v ZDA in Veliki Britaniji o tem, ali Ukrajini dovoliti uporabo zahodnih raket za napade na rusko ozemlje. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski že več mesecev poziva Zahod, naj Ukrajini dovoli uporabo dolgometnih raket, kot sta ameriški ATACMS in britanski Storm Shadows, da bi omejili ruske napade.
Belorusija pod jedrsko zaščito
Nova jedrska doktrina prav tako ščiti Belorusijo, saj je del Zveze držav z Rusijo. Putin je pojasnil, da bo Rusija uporabila jedrsko orožje za obrambo Belorusije v primeru napada, tudi če bi bil ta izveden s konvencionalnim orožjem. Vse spremembe so bile skrbno pretehtane in so usklajene z grožnjami, s katerimi se Rusija trenutno sooča.
Odzivi Ukrajine in Zahoda
Na Putinove izjave je hitro odgovoril Andrij Jermak, vodja kabineta ukrajinskega predsednika, ki je dejal, da Rusija uporablja jedrsko grožnjo kot edino sredstvo za zastraševanje sveta. "Rusija nima več nobenih drugih sredstev za ustrahovanje, razen jedrskega izsiljevanja," je dejal Jermak in dodal, da takšno izsiljevanje ne bo uspešno. Vojna v Ukrajini, ki traja že več kot dve leti, je privedla do najhujše konfrontacije med Rusijo in Zahodom od kubanske raketne krize leta 1962. Zahodne zaveznice so že večkrat opozorile Rusijo pred posledicami uporabe jedrskega orožja, direktor CIA Bill Burns pa je že leta 2022 opozoril Putina na možne posledice uporabe taktičnega jedrskega orožja.