PRVI PATHFINDER PROJEKT V SLOVENIJI: Izjemen uspeh dr. Anne Sandak in izolskega inštituta InnoRenew CoE

Izola

Prvič v Sloveniji je prejemnica ERC projekta izr. prof. dr. Anna Sandak, namestnica direktorice v InnoRenew CoE in profesorica na Univerzi na Primorskem, uspešna tudi pri pridobivanju sredstev Evropskega sveta za inovacije (EIC) za Iskalec (Pathfinder) projekt. To je pomemben mejnik tudi zato, ker gre za prvi projekt Pathfinder v Sloveniji, ki ga vodi ženska znanstvenica.

Evropski svet za inovacije (EIC) je izbral nove projekte v okviru razpisa EIC Iskalec (Pathfinder) 2024. Med 1110 prejetimi in pregledanimi projektnimi prijavami so izbrali le 45 projektov, ki bodo skupaj prejeli do 138 milijonov evrov. Cilj teh je razvoj vrhunskih tehnologij na številnih področjih, vključno z zdravjem, umetno inteligenco, računalništvom, okoljem in energijo.

Med uspešnimi projekti je tudi projekt izr. prof. dr. Anne Sandak, REMEDY – Archibiome Tattoo for Resistant, Responsive, and Resilient Cities. REMEDY je tretji projekt Pathfinder, ki ga koordinira slovenska inštitucija, konzorcij pa združuje šest partnerjev iz štirih držav EU: Slovenije, Avstrije, Nizozemske in Slovaške. Poleg raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE sodelujejo v projektu še Univerza v Ljubljani, Tehnična univerza v Gradcu, TIGER Coatings, Xylotrade B.V. in Qres Technologies, projektu pa je izkazala podporo tudi Univerza na Primorskem.

Cilj projekta REMEDY je doseči preboj na področju temeljnih raziskav v mikrobiologiji in sintezi, prenesti znanje in izkušnje v znanost o materialih v obliki inženirskih živih materialov ter razviti združljive postopke biofabrikacije, ki omogočajo personalizirano oblikovanje v arhitekturnem kontekstu. Prilagojeni in izdelani mikrobni konzorciji bodo ustvarili mikrobiom, ki bo zagotavljal odpornost proti patogenim mikroorganizmom, omogočal sekvestracijo ogljika, proizvodnjo kisika in bioremediacijo. Z dekoracijo po meri in funkcionalnostjo različnih površin stavb bo REMEDY spodbudil probiotično arhitekturo in uvedel metabolično razmišljanje v krožno gradbeništvo.

"Zelo sem ponosna in počaščena, da je Evropski svet za inovacije potrdil pomembnost naše raziskovalne ideje. Veselimo se dela na projektu in razvoja novega izdelek in nove prelomne tehnologije za gradbeni sektor," je dejala izr. prof. dr. Sandak.

Programi EIC Pathfinder so namenjeni podpori najbolj prodornih inovacij oziroma inovacijskih projektov, z namenom zagotovitve ustreznih oblik financiranja in podpornih storitev za učinkovito pretvorbo teh inovacij v tržne produkte.

InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem bosta s tem prestižnim projektom EIC lahko še naprej premikala meje najsodobnejših raziskav, povezanih z inženirskimi živimi materiali, kar bo Slovenijo postavilo v ospredje tehničnih inovacij in trajnostne arhitekture.