PRVI NADZORNIK IN DIREKTOR RVK: Na ključna vprašanja nimata odgovorov, povedala sta to

Koper

Strokovno poročilo o investiciji 'Vodovod Sečovlje', ki smo ga tudi v celoti objavili, je močno obremenilo Rižanski vodovod Koper (RVK). Od pomanjkljive dokumentacije in neustreznega nadzora, pa vse do kršitev gradbene zakonodaje in okužbe vode z bakterijo Pseudomonas aeruginosa – to je le nekaj zadev, ki jih je razkril dokument. Imamo odziv Rižanskega vodovoda Koper in kratek pisni odgovor s strani prvega moža nadzornikov RVK Gracijana Necmeskala.

Martin Pregelj, direktor RVK (levo zgoraj) in Gracijan Necmeskal, predsednik NS RVK (desno zgoraj).

Spomnimo. Dokument, pod katerega je podpisan Klavdij Zorč, univerzitetni diplomirani inženir gradbeništva, je razkril ugotovitve o številnih domnevnih kršitvah gradbene zakonodaje in predpisov ter drugih nepravilnosti Rižanskega vodovoda Koper pri investiciji 'Vodovod Sečovlje'. Kršitve naj bi se začele že pri načrtovanju investicije, nadaljevale pa naj bi se s sumljivimi praksami pri razpisu in pri sami izvedbi del pa tudi s kontroverznimi finančnimi obračuni.

Posebej je izpostavljena poškodba obstoječega cevovoda, do katere je prišlo 3. oktobra 2023 med gradnjo, kar je vodilo v onesnaženje. Razmere na gradbišču naj bi bile neustrezne, cevi brez zaščitnih pokrovov in odlagane neposredno na blatna tla. Poročilo razkriva, da je do prvega ukrepanja za sanacijo prišlo šele po skoraj dveh mesecih od zalitja, konec novembra 2023. Ta dolg časovni zamik naj bi bil tudi vzrok za nastanek oblog nesnage in s tem pogojev za naselitev bakterije Pseudomonas aeruginosa, kar je ogrozilo varnost pitne vode.

Necmeskal: "Žal na ta vprašanja ne moremo odgovoriti"

Po naših neuradnih informacijah naj bi bil Nadzorni svet (NS) s poročilom seznanjen. Njihovega predsednika Gracijana Necmeskala smo zato povprašali, zakaj se je NS odločil za preveritev spoštovanja vse področne zakonodaje in predpisov pri izvedbi omenjene investicije in kako komentirajo ugotovitve poročila, pa tudi kakšni ukrepi so bili na tej podlagi sprejeti. Ključno vprašanje, ki smo ga postavili, pa je bilo, ali direktor RVK še uživa zaupanje nadzornega sveta.

"Spoštovani! Prejeli smo vaša vprašanja glede posameznih poslov družbe oziroma dogodkov. Žal na ta vprašanja ne moremo odgovoriti, ker nadzorni svet ne vodi poslov družbe, pač pa je pristojen le za nadzor nad vodenjem družbe. Z vašimi vprašanji o konkretnih poslih in njihovi izvedbi se morate zato obrniti na poslovodstvo družbe," je v kratkem pisnem odgovoru na naša vprašanja odgovoril Necmeskal.

Vprašanja smo, jasno, že pred tem naslovili tudi na vodstvo RVK. Zanimal nas je komentar direktorja RVK Martina Preglja na navedbe o "sistemskih napakah" ter kršitvah zakonov, predpisov in določil pogodb. Zanimalo nas je tudi, kdo je izvajal nadzor nad investicijo in zakaj poškodba cevovoda 3. oktobra 2023 in posledično onesnaženje nista bila takoj zabeležena. Pa tudi, ali držijo navedbe, da postopki sanacije niso bili skladni z načeli dobre higienske prakse. Glede na obseg ugotovljenih napak in očitkov o hudih kršitvah smo ga tudi vprašali, ali meni, da še uživa zaupanje za vodenje podjetja.

Kot uvodoma navajajo v pisnem odgovoru, ki nam ga je posredovala Služba za odnose z javnostmi, je bilo poročilo narejeno na zahtevo Nadzornega sveta družbe RVK, obravnaval pa da ga je tako nadzorni svet kot vodstvo podjetja.

"Nekateri ključni očitki so bili zavrnjeni"

"Vse ugotovitve navedene v tem poročilu so bile obravnavane z maksimalno resnostjo in odgovornostjo, nekateri  ključni očitki so bili po obravnavi zavrnjeni, kar je vidno tudi v kompletni dokumentaciji. Zato je navajanje ugotovitev iz izvirnega poročila, brez upoštevanja celotnega postopka njegove obravnave, lahko zelo površno in zavajajoče. Navedli bomo samo nekatere sporne ocene, ki so za javnost še posebej pomembne in za katere je ugotovljeno, da ne držijo," navajajo.

RVK: Varnost vodooskrbe ni bila nikoli ogrožena

Kot nadaljujejo, je bilo ugotovljeno, da "ne držijo ocene o kršenju predpisov in zakonov, da varnost vodooskrbe nikoli ni bila ogrožena in da je podjetje Rižanski vodovod Koper ves čas zagotavljalo dostopnost do zdravstveno ustrezne pitne vode na slehernem odjemnem mestu". Prav zaradi tega pa da je bilo izpiranje novozgrajenega vodovoda opravljeno šele po tem, ko so bila zaključena vsa dela na projektu, in pred priključitvijo na omrežje, "kar je tudi običajna praksa na tem področju".

"Ovržena je bila tudi ocena avtorja poročila o tem, da naj bi prišlo do neupravičenega zaračunavanja zneska v višini 30.000 evrov Občini Piran. To ne drži, kar so vam potrdili tudi na občini," dodajajo.

"Sprejeti so bili primerni ukrepi" - kakšni, pa niso povedali

Zatrjujejo, da celotno vodstvo podjetja Rižanski vodovod Koper na čelu z direktorjem Martinom Pregljem "pri zagotavljanju dostopa do pitne vode občanom slovenske Istre, ves čas ravna skrajnje odgovorno in profesionalno ter ohranja najvišje standarde zdravstvene ustreznosti in kakovosti pitne vode". Ter da so tako ravnali tudi v času najhujše sušne krize in po izlitju kerozina iz cisterne, v železniški nesreči v Dolu pri Hrastovljah. Nadzor nad zdravstveno ustreznostjo pitne vode, tako notranji kot tudi zunanji, poteka neprekinjeno in transparentno.

"Tudi vse manjše napake, ki so se zgodile pri tem projektu, so bile obravnavane z vso resnostjo, prav tako so bili sprejeti primerni ukrepi, tako kadrovske kot tudi tehnične narave," so zaključili.

Brez komentarja o tem, ali meni, da še uživa zaupanje

Večina naših vprašanj – med drugim, kako Pregelj komentira ugotovitev izvedenca, da so bile sistemske napake prisotne že v fazi načrtovanja investicije; ali je bil in kdaj ter od koga je bil direktor obveščen o pojavu bakterije; kako pojasnjuje odsotnost dokumentacije o stanju novega cevovoda po onesnaženju in o ukrepih sanacije; zakaj RVK ni zahteval Individualnih izjav o bolezenskih znakih izvajalcev in soglasij k obveznosti prijavljanja bolezni – čeprav je to predpisano z internim pravilnikom; kako komentira navedbe, da postopki izvajanja del niso bili skladni z načeli dobre higienske prakse in sistema HACCP; kateri ukrepi so bili konkretno sprejeti po prejemu poročila – je ostalo neodgovorjenih, ali pa nanje vsaj niso odgovorili konkretno.

Zanimalo nas je tudi, kako pojasnjuje del poročila, ki navaja, da so se napake in nevarnosti za kontaminacijo dogajale tudi pri drugi investiciji 'Vodovod – Pot k izviru'. Odgovorili nam niso niti na vprašanje, ali Pregelj meni, da glede na obseg ugotovljenih napak in kršitev pri tej investiciji, še vedno uživa zaupanje za vodenje podjetja.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Olgo Franco |  18 .04. 2025 ob  17: 45
Spopad za nove volitve je v polnem teku… kdo bo koga namočil in kdo bo preživel bo glavna tema naslednjega leta… zavezniki bodo sovražniki in obratno… verjamem da bodo obcani spregledali…
frikofrkic |  18 .04. 2025 ob  15: 20
-2
Ne razumem več, direktor, nadzorni svet in občina Piran pravijo, da je to poročilo slabo, kar kaže na to, da bi bilo treba izvajalca vprašat ali je sploh kompetenten.
Regional pa nabija vse ostale razen tega spjevca.