Poročilo o investiciji "Vodovod Sečovlje", ki ga danes v celoti objavljamo in ki je, kot smo že poročali, bilo pripravljeno za Nadzorni svet Rižanskega vodovoda Koper (RVK), ugotavlja hude kršitve gradbene zakonodaje in predpisov ter nespoštovanje določil podpisanih pogodb, kar vse naj bi imelo za posledico podaljšanje časa izvedbe in tudi povišane stroške, skrb pa vzbujajo tudi domnevne kršitve na področju zagotavljanja varnosti vodooskrbe po poškodbi cevovoda 3. oktobra 2023. Po neuradnih informacijah naj bi se Nadzorni svet s poročilom seznanil, kakšne ukrepe pa je v zvezi s tem sprejel, v tem trenutku še ni znano.
KRŠITVE ZAKONODAJE IN VARNE VODOSKRBE? Objavljamo celoten dokument, ki zelo bremeni Rižanski vodovod
Koper
Kot smo že poročali, je obsežno strokovno poročilo razkrilo alarmantne ugotovitve o številnih domnevnih kršitvah gradbene zakonodaje in predpisov ter drugih nepravilnostih pri investiciji Rižanskega vodovoda Koper (RVK) pri investiciji "Vodovod Sečovlje". Te naj bi se začele že pri samem načrtovanju investicije in se nadaljevale s sumljivimi praksami pri razpisu ter številnimi domnevnimi kršitvami pri sami izvedbi del pa tudi s kontroverznimi finančnimi obračuni.
Poročilo posebej izpostavlja posledice poškodbe obstoječega cevovoda, ki se je zgodila med gradnjo 3. oktobra 2023 neposredno ob trasi novega vodovoda, in kar je imelo za posledico njegovo onesnaženje. Razmere na gradbišču naj bi bile neustrezne, cevi brez zaščitnih pokrovov in odlagane neposredno na blatna tla. Poročilo razkriva, da je do prvega ukrepanja za sanacijo prišlo šele po skoraj dveh mesecih od zalitja, konec novembra 2023. Ta dolg časovni zamik naj bi bil tudi vzrok za nastanek oblog nesnage in s tem pogojev za naselitev bakterije Pseudomonas aeruginosa, kar je ogrozilo varnost pitne vode.
Ključna vprašanja še brez odgovorov
Na vodstvo RVK in nadzorni svet smo naslovili več vprašanj glede omenjenih ugotovitev poročila. Zanimal nas je komentar direktorja RVK Martina Preglja na navedbe o "sistemskih napakah" ter kršitvah zakonov, predpisov in določil pogodb. Direktorja smo vprašali tudi, kdo je izvajal nadzor nad investicijo in zakaj poškodba cevovoda 3. oktobra 2023 in posledično onesnaženje nista bila takoj zabeležena, pa tudi, ali držijo navedbe, da postopki sanacije niso bili skladni z načeli dobre higienske prakse. Glede na obseg ugotovljenih napak in očitkov o hudih kršitvah smo ga tudi vprašali, ali meni, da še uživa zaupanje za vodenje podjetja.
Predsednika Nadzornega sveta RVK Gracijana Necmeskala smo med drugim povprašali, zakaj se je Nadzorni svet odločil za preveritev spoštovanja vse področne zakonodaje in predpisov pri izvedbi omenjene investicije in kako komentirajo ugotovitve poročila, pa tudi kakšni ukrepi so bili na tej podlagi sprejeti. Ključno vprašanje pa je, ali direktor RVK še uživa zaupanje nadzornega sveta.
Odgovore pristojnih še čakamo. Objavili jih bomo takoj po prejemu.